GeriAvrupa Davanın 181. duruşmasında tanıklar dinlenildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Davanın 181. duruşmasında tanıklar dinlenildi

Davanın 181. duruşmasında tanıklar dinlenildi
refid:28117849 ilişkili resim dosyası

Almanya'da, 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasının görülmesine devam edildi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesindeki 181. duruşmada, Enrico R. adlı tanığın ifadesi alındı. Enrico R, terör örgütü üyeleri Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschaepe ile 1998 yılında arkadaşının evinde bir araya geldiğini, Zschape ve Mundlos ile dostça ilişkisi olduğunu belirtti.

Zschaepe'yi sakin ve çekingen biri olarak tanımlayan Enrico R, Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos'un da fazla ön planda olmayan kişiler olduğunu söyledi. Enrico R, Chemnitz'deki evinde NSU terör örgütü üyeleri ve aşırı sağcı çevrelerden kişilerle buluştuğunu anlattı.

Davada dinlenilen ikinci tanık Robby H. ise 90'lı yıllarda kendisini yabancılardan korumak için Kalaşnikof silah ve el bombası satın almak için bir arkadaşıyla Danimarka'ya gittiğini söyledi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Manfred Götzl'in, "Hangi yabancılara karşı" sorusu üzerine Robby H, "Bütün yabancılara. O zaman hepimiz yabancı düşmanıydık" yanıtını verdi. Ancak yabancılarla temasta olmadığını anlatan Robby H, o dönemde yaptıklarını "delilik" olarak nitelendirdi.

Zschaepe ve arkadaşları ile temasta bulunmadığını ileri süren Robby H, 90'lı yıllarda aşırı sağcı gruplarda faaliyette bulunduğunu, Chemnitz yakınlarında mülteciler yurduna düzenlenen bir saldırıya katıldığını bildirdi.

NSU örgütü

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesinde ve çok sayıda soygunda NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu.

NSU davası ise 6 Mayıs 2013'te Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde başlamış, örgütün hayattaki tek üyesi olan Zschaepe, tutuklu yargılandığı davada susma hakkını kullanmıştı. Davada Zschaepe'nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklıktan suçlanan 4 sanık daha yargılanıyor.

False