Boğazları düğümleyen göç hikâyelerini yazdı

Güncelleme Tarihi:

Boğazları düğümleyen göç hikâyelerini yazdı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 22, 2022 09:51

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) Köln’deki Genel Merkezi’nde, ‘Dünya Alzheimer Günü’ etkinlikleri çerçevesinde ‘Göç ve Demans–Kimseye Etmem Şikâyet’ adlı kitabın tanıtımı yapıldı. ‘Maziye Bir Bakıver’in ardından ‘Kimseye Etmem Şikâyet’ ile 60 yıllık iş gücü göçüne bir başka açıdan yeniden baktığını söyleyen kitabın yazarı Fatma Dik-Thiel, eserinde, Anadolu’dan gelen yaşlı göçmenlerin yaşam öykülerine yer verdi.

Haberin Devamı

DİTİB Sosyal Dayanışma Merkezi (ZSU) Yayınevi tarafından ikincisi basılan kitapta Fatma Dik-Thiel, Almanya’ya göç eden birinci kuşağın huzurevlerinde yaşadığı hikâyeleri işledi. Kitapla, yaşlıların huzurevindeki beklentilerini, demans ve Alzheimer hastalarının yaşadıklarını, hasta yakınlarının kaygılarını ve bu durumla baş etme yöntemlerini derlemek, görüşlerini alarak gün ışığına çıkarmak ve daha anlaşılır hale getirmek istediğini belirten Dik-Thiel, şunları söyledi: “Türk iş gücü göçünün 61’inci yılında burada yaşadıklarımız bir sözle anlatılabilir; ‘Birinci kuşağın evdeki hesabı çarşıya uymadı, dolayısıyla buralı oldular’. Göç bölümünde işlediğim konularla, kıymeti bilinmemiş, iki vatana da katkıları fark edilmemiş Avrupalı Türklerin değerinin bilinmesine katkıda bulunmak 61’inci yılımızda dileğimdir. Demans bölümünde yazdıklarımla amaçladığım ise gurbette yaşlanan göçmenlerin, hastaların ve hasta yakınlarının çaresizliklerine farkındalık yaratmak ve zor yaşamlarına değer katmaktır. Birinci kitabımda yaşadığım hissiyatları ikinci kitabıyla yansıttım. Bir göç ayazında derledim bu boğazları düğümleyen hayat hikâyelerini. Birçoğumuz, belki de hiç farkında olmadığımız bu yalnızlık hikâyelerini okurken aslında kendi geleceğimizin de perde arkasına bakma fırsatı bulmuş olacağız.”

Haberin Devamı

Boğazları düğümleyen göç hikâyelerini yazdı

‘ÇOK GÜZEL BİR ÇALIŞMA’
Fatma Dik-Thiel’e teşekkür eden ZSU Başkanı Ali Özdemir, kitabın topluma faydası dokunan güzel bir çalışma olduğunu belirtti. Özdemir, “Bu vesileyle göç tarihinin asıl kahramanları ebediyete göç etmiş büyüklerimizi rahmetle anıyorum, hayatta olanlara sağlıklı ömürler diliyorum. Ayrıca ‘Dünya Alzheimer Günü’ münasebetiyle tüm Alzheimer hastalarımıza Allah’tan acil şifalar diliyorum” dedi. DİTİB-ZSU Yayınevi’nde düzenlenen tanıtım ve imza gününde, Dik-Thiel, ‘Göç ve Demans–Kimseye Etmem Şikâyet’ adlı kitabını imzaladı. Büyük ilgi gören imza gününe, Köln Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Ahmet Atilla, ZSU Başkanı Ali Özdemir, DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Saral, Köln Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Bölümü Başhekimi Prof. Dr. Özgür Onur, kitabın editörü Bahar Kâğıt’ın yanı sıra dostları ve okurları katıldı.

Haberin Devamı

Boğazları düğümleyen göç hikâyelerini yazdı

Boğazları düğümleyen göç hikâyelerini yazdı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!