Binlerce valiz Almanya’daki havalimanlarında kaldı

Güncelleme Tarihi:

Binlerce valiz Almanya’daki havalimanlarında kaldı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 19, 2022 17:05

Almanya’daki havalimanında personel sıkıntısı nedeniyle Türkiye’ye giden tatilcilerin valizleri, Almanya’da kaldı. Tatilciler, büyük mağduriyet yaşıyor. Gurbetçiler, günler geçmesine rağmen valizlerine ulaşamıyor.

Haberin Devamı

Pandemi döneminde uçuşların azalmasıyla personel sayısı azalan havalimanlarında uçuşların yeniden artmasıyla personel açığı ortaya çıktı. Türkiye’ye giden bazı tatilcilerin valizleri personel eksikliği nedeniyle uçağa yüklenmedi. Türkiye’de uçaktan inip valizlerini almak için bekleyen yolcular, valizlerinin Almanya’da kaldığını öğrenince büyük şok yaşadı. Bodrum’daki otellerine giriş yapan tatilciler, yetkilileri defalarca aramalarına rağmen valizlerinin nerede olduğunu öğrenemedi. Tatil için ayırdıkları parayı, valizleri gelmediği için harcamak zorunda kalan tatilcilerin bazıları erken dönüş yapmayı planlıyor.
186 BAGAJIN 30’U GELDİ
Eşi ve 1 buçuk yaşındaki çocuğu ile 16 Temmuz günü Bodrum’a giden Özgün Gürbüz, Münih Havalimanı’ndan uçağa bindiklerini ve Bodrum’a indiklerinde valizlerinin Almanya’da kaldığını öğrenince büyük şok yaşadıklarını söyledi: “Bagajlar yüklenemediği için uçağımızın yaklaşık 1 buçuk saat uçağımızın rötarlı kalkacağı söylendi. Daha sonra kabin ekibi ‘Artık uçaklara bagajlarınız yüklendi, kalkıyoruz’ diye bir bilgi verdi. Bodrum Havaalanı’nda bagajlarımızı beklerken bir yetkili gelip bagajların yüklenemediğini, Münih’te kaldığını söyledi ve bir form doldurmak için bizi büroya çağırdı. Yaklaşık 186 bagajın sadece 30 ya da 36’nın geldiği bilgisi verildi. Bir uçak dolusu insanın bagajları gelmedi. Biz de dolayısıyla 2 saat orada bekledik, ondan sonra otele geçtik. Ben sadece bir tane çantayla geldim, onda da çocuğumun kişisel eşyaları vardı. Kişisel eşyalarından kastım, iki tane tişörtü. 2 tane alt değiştirme bezi. Sadece uçakta kullanmak için bir mama vardı, başka hiçbir şeyimiz yoktu. Kıyafetlerimiz, ilaçlarımız, çocuğumun ilaçları, eşimin ilaçları. Burada temin edemeyeceğimiz şeyler hep Münih’te kaldı. Nedenini soruyoruz, kimse anlatmıyor, kimseye ulaşamıyoruz.”

Binlerce valiz Almanya’daki havalimanlarında kaldı

‘AVUKATLARIMIZ DAVA AÇIYOR’
Binlerce valizin Almanya’da havalimanlarında kaldığını belirten Gürbüz, şöyle devam etti: “Avukatlarımız bununla ilgili dava açıyor ama bunun maddi bir karşılığı yok. Senede bir kere tatile geliyoruz ve böyle bir sorunla karşılaşıyoruz. Bunu yaşayan sadece biz değiliz. Haziran ayından beri Almanya havalimanlarında aynı sorun var. Frankfurt havalimanında şu anda 20 bin valiz birikmiş durumda, gönderilmiyor. 7 bin valiz Münih havaalanında. Düsseldorf havaalanında var. Bu bagajları taşıyan firma taşeron. Almanya havaalanlarından sorumlu. Onlardaki personel sıkıntısından kaynaklı bir sorun. Bu sorunu hep duyuyordum ama başımıza geleceğini tahmin edemezdim. 6 günü otelde olmak üzere 12 günlük bir tatil planlamıştık. 4’üncü gün otelimizin rezervasyonunu iptal ediyoruz. Almanya’ya dönmeye karar verdik. Şu anda tatil için bir keyfimiz de kalmadı. İnanın moralimiz çok bozuk.”
Binlerce valiz Almanya’daki havalimanlarında kaldı
‘ÇOCUĞUM AÇ KALDI’
Sadece çantalarının yerini öğrenmek istediğini belirten Hilal Duran Gürbüz ise şunları söyledi: “Çocuğum aç kaldı, bütün hijyenik malzemeleri, maması, eşyaları, kullanması gerektiği kremleri her şey çantalarımızda. Bu şekilde otelimize geldik. Hiç kimse sorumluluk almıyor. Tek istediğim kendi eşyalarım. Çantalarım nerede? Çocuğumun eşyaları, malzemeleri nerede? Bana eşyalarımın nerede olduğu söylensin, gidelim alalım. Başka bir şey istemiyoruz.”
Almanya’dan Bodrum’a giden Hasan Buttanri de, “Hâlâ bavullarımız ortada yok, Münih havalimanını arıyoruz bir bilgi vermiyorlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz artık. Yanımızda 5 aylık çocuk var. İçinde maması, ilaçları var. Lütfen bize bir yardımcı olun. Bavullarımızın nerede olduğunu öğrenin” dedi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!