‘Bavyera’nın Türkiye ile bağları güçlü, daha da kenetlendik’

Güncelleme Tarihi:

‘Bavyera’nın Türkiye ile bağları güçlü, daha da kenetlendik’
Oluşturulma Tarihi: Şubat 17, 2023 14:44

Türkiye’ye her taraftan dayanışma mesajları yağarken, depremin ardından TIR’lar ve uçaklar dolusu yardım malzemeleri gönderen Nürnbergliler bir araya gelerek depremde hayatını kaybedenler için anma töreni düzenledi. Törene katılan Markus Söder, “Türkiye ve Bavyera arasında çok güçlü bir bağ bulunmaktadır, bu husus bazılarını rahatsız etse de yıllarca birbirimize daha da yaklaştık, kenetlendik. Hep beraber depremzedeler için dua ediyoruz” dedi.

Haberin Devamı

NÜRNBERG’in en önemli meydanlarından Plaerrer merkezinde depremzedeler için düzenlenen anma törenine yoğun katılım oldu. Saygı duruşuyla başlayan törende konuşan Bavyera Başbakanı Markus Söder şunları söyledi: “İnsan güncel hayatını planlarken, bir gecede tüm planlar değişebiliyor. Bambaşka bir hayata bir gecede gözünü açabiliyor, bakıyorsunuz tüm planlarınız altüst olmuş. Türkiye ve Suriye’de bir trajedi yaşanıyor, on binlerce insan hayatlarını kaybetti, on binlerce yaralı var. Acılar anlatılamaz. Kızının elini tutan babanın fotoğrafı içimi parçaladı. Her çocuğu olan bu acıyı hissetti. Yine yüz binlerce insan evsiz kaldı, hayatın nasıl devam edeceğini bilemiyor, iklim şartları da çok çetin. Anma töreni davetiyesi ulaştığında tüm randevularımı iptal ettim. Bugün burada, tüm insanlar ile dayanışma içinde olmak istedim, depremzedelere saygı göstermek istedim. Şunu vurgulamak isterim ki, biz biriz. Burada toplanan birçok kişinin yakını hayatını kaybetti, acıları acımızdır. Bu doğrultuda birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu bu akşam burada gösteriyoruz. Sizler bizim için çok önemlisiniz. Sizler benim kalbimdesiniz. Beni yakından tanıyanlar çok iyi biliyor, Türk toplumunun yıllardan beri bir dostuyum. Böyle zor günlerde sadece dostluk sözde kalmamalı, insan yardıma da koşmalı. Bavyera eyaleti olarak 4 milyon Euro tutarında acil gerekli malzemeleri Türkiye’ye gönderdik. Koordinasyona destek için birçok personel gönderebiliriz. Herkesin bildiği gibi, şu an yardımları organize etmek çok da kolay değil.”

Haberin Devamı

‘Bavyera’nın Türkiye ile bağları güçlü, daha da kenetlendik’

‘BİR AN ÖNCE YARDIM ETMEMİZ GEREKİYOR’
“Bavyera milletvekili Arif Taşdelen ve Nürnberg Metropol Türk Toplumu (tgmn) Başkanı Bülent Bayraktar’dan bir mektup geldi. Mektupta, ailelere yardım amaçlı vize kolaylığı talep ettiler. Biz de Alman hükümetine mektup yazarak bu doğrultuda talebimizi ilettik. Bir an evvel zorda kalan ailelere yardım etmemiz gerekiyor, evsiz kalanları buraya getirerek de. Devletin bir an önce yardım etmesi gerekiyor. Hiç kimse acıyı unutturamaz, kimse de kolay kolay acıyı hafifletemez ama acı çekenler, sitem edenler ve öfkeli olanlar ile dayanışma içinde olduğumuzu gösterebiliriz. Hiç kimse yalnız bırakılmamalı. Benim desteğime, iyi ve kötü günde güvenebilirsiniz. Türkiye-Bavyera ilişkilerine büyük saygı duyuyorum ve değer veriyorum. Türkiye ve Bavyera arasında çok güçlü bir bağ bulunmaktadır, bu husus bazılarını rahatsız etse de yıllarca birbirimize daha da yaklaştık, kenetlendik. Hep beraber depremzedeler için dua ediyoruz, sağ çıkanlar ve çıkaracaklar için de dua ediyoruz ve tüm yakınları için dua ediyoruz, bu zor durumda umudu kesmemeleri için. En zor durum orada yaşayanlar için bekleyenler için.” 

Haberin Devamı

‘Bavyera’nın Türkiye ile bağları güçlü, daha da kenetlendik’

‘TÜRK TOPLUMU İLE GURUR DUYUYORUZ’
Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König de şöyle konuştu: “Duyuyoruz, görüyoruz, hissediyoruz. Acı çeken tüm insanlar ile acılarını paylaşıyoruz. Bizim katkılarımıza muhtaç duyanların yanındayız. Onlar için dua ediyoruz, onlar için varız. Başbakan Söder’in vurguladığı gibi, bu konuda da Nürnberg kenetlenmiştir. Birçok krizi geçtiğimiz aylarda, geçtiğimiz yıllarda hep beraber atlattık. Birliğimizi koruduk. Türk toplumumuz ile gurur duyuyorum. Türkiye kökenli Nürnberglilerin yaptığı yardımlar takdire şayan. Bir yanda maddi yardımlarda bulunuyoruz, öteki yandan yardım malzemeleri topluyoruz ve gönderiyoruz. İtfaiyemiz 100 bin Euro değerinde malzemeyi Türkiye ve Suriye’ye gönderdi. Her gün, Nürnberg Havalimanımızdan Türk Hava Yolları Kargo ile malzemeler taşınıyor. İlk hafta Türkiye’ye 15 ton yardım malzemesi gönderdik. Önümüzdeki hafta 20 ton yardım malzemesi gidecek. Nürnbergliler olarak bana gurur veren olay. Fuar işletmemizin Yunanistan’da organize ettiği fuarda Türkiye’ye yardım toplandı. Bu vesile ile toplam 30 bin Euro toplandı. Bu, örnek bir dayanışma. Bu, zor günlerde birlik ve beraberliğimizi korumamız önemli. Aileler için Nürnberg’den yalnız olmadıkları sinyalini göndermemiz çok önemli. Tabii ki onlar için dua ediyoruz ve umut ediyoruz ki, daha fazla canlı bulunur. Nürnberg kenetlenmiş durumda.”

Haberin Devamı

‘Bavyera’nın Türkiye ile bağları güçlü, daha da kenetlendik’
‘KALBİMİZ SİZİNLE TÜRKİYE’
Bavyera milletvekili Arif Taşdelen ise “Vatandaşlarımızın bir araya gelerek kalbimizin Türkiye’de olduğunu belirtmek istedik” dedi. tgmn Başkanı Bülent Bayraktar da şunları söyledi: “Söder’in tüm dünyadan önemli liderleri Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı’nda karşılamayı bırakıp, sadece bu anma programı için Nürnberg’e gelmesi, Türk toplumuna karşı duyduğu empati ve saygının samimi göstergesi. Kendisine ve önemli toplantılarını erteleyip omuz veren Belediye Başkanı Marcus König’e teşekkür ediyorum. Bu, sadece bir 100 metre koşusu değil, önümüzde önemli bir maraton bizleri bekliyor. İlk günden beri vurguladığım gibi, ulaşan her yardım çok kıymetli. Son günlerde gerek maddi destek gerekse tonlarca yardım malzemesi gönderen vatandaşlarımıza, tüm Nürnberg ve bölgesinde yaşayan insanlara, derneklere, camilere, hayır kurumlarına, şirketlere, siyasetçilere, belediye ve devlet kurumlarına sonsuz teşekkür ederim. 200 kişi beklediğimiz anma programına 500’ün üstünde katılım olması bizleri gururlandırdı. Katkı sunan herkese, anma programına destek veren Nürnberg Belediyesi ve katılan her derneğe ve bireye teşekkür ediyorum.”
‘Bavyera’nın Türkiye ile bağları güçlü, daha da kenetlendik’
TÖRENE ÇOK SAYIDA KİŞİ KATILDI
Bavyera Başbakanı Markus Söder, Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König, Yeşiller Federal milletvekili Sascha Müller, Bavyera milletvekili Arif Taşdelen (SPD), Bavyera milletvekili Veran Osgyan (Yeşiller), Nürnberg Metropol Türk Toplumu (tgmn) Başkanı Bülent Bayraktar, Türkiye-Almanya Film Festivali Başkanı Adil Kaya, 61 cami derneğinin bağlı olduğu DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği Başkan Yardımcısı Gülay Arık ve DİTİB Eyalet Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Özlem Ödemiş, DİTİB Fürth Mevlana Camii Başkanı Refet Avcı, Kuzey Bavyera Türk-Alman Kadınlar Kulübü Başkanı Sevtap Oygün ve Onursal Başkanı Suzan Gülseren-Menzel ve yönetim kurulu üyeleri, Nürnberg Metropol Bölgesi Türk-Alman İşadamları Derneği Başkanı Ali Aydın ve Onursal Başkanı Ersin Uğurlu, Nürnberg Belediye Meclis Üyeleri Cengiz Şahin, Lamiye Yiyit, Özlem Demir, Ümit Sormaz, Michael Ziegler, Diana Liberova, Bayreuth Belediyesi Meclis Üyesi Halil Taşdelen, Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı Betül Özen ve Uyum Meclisi Eski Başkanı İlhan Postaloğlu ve birçok meclis üyesi, Obejektif Kültür Merkezi (OKM) Başkanı Cihan Kente, Nürnberg-Antalya Kardeş Şehir Dernek (İn-San) Başkanı Rıza Özlek, Türk-Alman Özürlüler Entegrasyon Dernek (TİM) Başkanı Kamile Erdemir, Lions Nürnberg Başkanı Emre Hızlu, Türk Kültür Derneği Kadın Kolları ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.
‘Bavyera’nın Türkiye ile bağları güçlü, daha da kenetlendik’

BAKMADAN GEÇME!