Arife gününde ölülerimizi rahmetle andık

Güncelleme Tarihi:

Arife gününde ölülerimizi rahmetle andık
Oluşturulma Tarihi: Nisan 21, 2023 12:40

DİTİB Nürnberg Eyüp Sultan Camii Başkanı Hasan Aslan’ın önderliğinde Arbeitkreis Muslüme olarak bilinen Müslüman Boşnaklar, Arnavutlar, Araplar ve Afrikalıların dini cemaat temsilcilerin katılımıyla Nürnberg’deki Südfriedhof’a (güney mezarlığı) toplu kabir ziyareti yapıldı.

Haberin Devamı

YOĞUN katılımın olduğu kabir ziyaretinde Müslümanların ruhuna Yasin-i şerif okundu ve Din Hizmetleri Ataşesi Necmettin Saydam ile hocaları dua etti. Kabir ziyareti programında kısa bir konuşma yapan Hasan Aslan, “Müslümanlar için Almanya artık gurbet değil ikinci bir vatandır. Türkiye’de Hıristiyanlara, Yahudilere mezarlık tahsis edilmişse, bu ülkenin kalkınması için emek vermiş biz Müslümanların da ülkede kendi mezarlığı olmalıdır. Cenazelerimizi Müslüman kurallarına uygun olarak defnetmeye başladığımıza göre, Belediye’den talebimiz olan mezarlık yerinin bir an önce bize gösterilerek tahsis edildiği bildirilmeli” dedi.

Arife gününde ölülerimizi rahmetle andık

Haberin Devamı

Din Hizmetleri Ataşesi Necmettin Saydam ise, kabir ziyaretlerinin önemine değindi ve her sene geleneksel olarak gerçekleşen kabir ziyaretine Nürnberg ve çevresinde yaşayan farklı ülke vatandaşlarının da katılmasının sevindirici olduğunu söyledi. Başkonsolos Serdar Deniz de “Bayram arifesinde geleneksel düzenlenen kabir ziyaretimizi yaptık. Kabir ziyaretleri sadece arife günleri değil bayram öncesi ve sonrasında da yapılmalıdır. Bu hayatın geçici ve esas olanın ahiret olduğunu bilerek ölülerimizi ihmal etmemeliyiz” diye konuştu. Bayram öncesi yapılan Nürnberg’deki kabir ziyaretine, Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz, Din Hizmetleri Ataşesi Necmettin Saydam, DİTİB Eyüp Sultan Camii Başkanı Hasan Aslan, Türk İnsiyatif Nürnberg (TİN) Sözcüsü İsmail Akpınar, Müslümanların çalışma grubu olarak bilinen Arbeitkreis Muslüme’ye üye derneklerden Boşnaklar, Arnavutlar, Araplar ve Afrikalıların dini cemaatlerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Arife gününde ölülerimizi rahmetle andık

BAKMADAN GEÇME!