GeriAvrupa Almanya'da bir eyalette daha NSU komisyonu kuruluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da bir eyalette daha NSU komisyonu kuruluyor

Almanya'da bir eyalette daha NSU komisyonu kuruluyor
refid:27475115 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya (KRV) Eyaleti’nde NSU Araştırma Komisyonu resmen kuruluyor. Böylelikle Nasyonal Sosyalist Yeraltı NSU adıyla bilinen ve 2000 ila 2006 yılları arasında 8’i Türk olmak üzere 10 kişiyi öldüren ırkçı örgüt hakkında bu eyalette de daha kapsamlı bir araştırma yapılacak.

Komisyonda NSU cinayetleri esnasında KRV İçişleri Bakanlığı vazifesini yürüten eski İçişleri Bakanı Fritz Behrens’in de büyük bir rol oynaması bekleniyor.

Bugün KRV Meclisi'ndeki partilerin kendi içlerinde düzenledikleri oturumların ardından yapılan ortak bir açıklamada bir NSU Komisyonu’nun kurulmasının tüm partiler tarafından onaylandığı bildirildi. Açıklamada, “Meclis gruplarını aşan bu dilekçeyle KRV Eyaleti’nin NSU olaylarının aydınlanmasında geniş bir parlamenter isteğin bulunduğunu gösteriyor. Bu güçlü bir siyasi sinyaldir. Böylece önümüzdeki yaklaşık iki yıl için iyi bir çalışma temeli oluşturduk.” denildi. Yapılan açıklamada ayrıca, NSU kurbanlarına ve yakınlarına karşı eyaletin bir sorumluluğunun olduğu dile getirildi.

Komisyon sadece gün yüzüne çıkmış NSU olayları hakkında değil, arka planda kalmış ve fazla dikkat çekmemiş ayrıntılara da eğilecek. Komisyonda partilere göre üye dağılımı şöyle olacak: Sosyal Demokrat Parti (SPD) 5, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) 3, Yeşiller Partisi 2, Hür Demokrat Parti (FDP) 1 ve Korsan Parti 1. NSU’nun KRV’de gerçekleştirdiği olaylar arasında örneğin Köln Keup Caddesi’ndeki çivili bomba saldırısı ve Dortmund’da büfe işleten Mehmet Kubaşık cinayeti yer alıyor.

False