Almanya’da 5 yıldan fazla yaşayana ‘kalıcı ikamet izni’ planı

Güncelleme Tarihi:

Almanya’da 5 yıldan fazla yaşayana ‘kalıcı ikamet izni’ planı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 07, 2022 11:51

Almanya’da İçişleri Bakanlığı, 5 yıldan fazla Almanya’da yaşayan ve henüz ikâmet izni olmayan yabancılara ikamet izni vermeyi planlıyor.

Haberin Devamı

BAKANLIĞIN bu yöndeki planına göre, çeşitli nedenlerle Almanya’da ‘Duldung’ statüsünde olan ve her an gönderilebilir durumdaki çoğunluğu mülteci konumundaki yabancılara kalıcı olma perspektifi sunulacak. Ancak bunun için en az 5 yıl Almanya’da kayıtlı olarak yaşamış olması gerekiyor. Almanca bilmesi ve devletten yardım almadan geçimini sağlaması şartı da aranıyor. Ayrıca suç işlemiş olanlar ve Almanya’ya girişte kimlikleriyle ilgili yanlış beyanda bulunanlar yeni düzenlemeden yararlanamayacak.

105 BİN YABANCI FAYDALANACAK
İçişleri Bakanlığı’nın planının hayata geçirilmesi durumunda Almanya’da yaklaşık 105 bin yabancının bundan faydalanabileceği belirtildi. Buna karşılık ise federal hükümet, bu durumda olup da suç işleyen veya toplum için tehdit oluşturan yabancıların daha kolay sınır dışı edilmesini istiyor. Konuyla ilgili planların eyalet yönetimleriyle de müzakere edileceği belirtildi.

Haberin Devamı

DULDUNG NEDİR?
‘Müsamaha Belgesi’ veya ‘Duldung’ gerçek bir oturum izni değil, sınırlı bir süre için Almanya’da kalmayı sağlayan geçici bir belge. Bu belgeye sahip olanlar, Almanya’da yasal olarak ikâmet edebilir ancak ayrılma zorunlulukları da hâlâ geçerlidir. Bu belge sadece birkaç gün hafta veya ay için verilir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!