AfD’nin Stuttgart gösterisine izin yok

Güncelleme Tarihi:

AfD’nin Stuttgart gösterisine izin yok
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 21, 2020 17:52

Yabancı ve İslam karşıtı aşırı sağcı Almanya için Alternatif’in (AfD) Almanya’nın Stuttgart kentinde koronavirüs önlemlerine karşı düzenleyeceği gösteriye izin verilmedi.

Haberin Devamı

STUTTGART Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, AfD’nin 24 Mayıs pazar günü kent merkezindeki Schiller Meydanı’nda düzenleyeceği gösterinin yasaklandığı bildirildi. Gösterinin yasaklanmasına sebep olarak Enfeksiyon Koruma Yasası ve Kovid-19 önlemlerine işaret edilen açıklamada, gösteri esnasında karşıt eylemlerin de yapılmasının beklendiği, olası provokasyon ve olayların çıkması durumunda gösterilere katılacaklar arasında gerekli sosyal mesafenin korunmasının garanti edilmeyeceği kaydedildi. Açıklamada, bu kararın gösteriyi düzenlemek isteyen AfD’nin Güneybatı Teşkilatı’na iletildiği aktarıldı.
AfD’den yapılan açıklamada ise Stuttgart Belediyesi’nin bu kararının kabul edilmeyeceği ve karşı dava açılacağı belirtildi. Gösteriye, AfD Genel Başkan Yardımcısı ve Federal Meclis Grubu Eş Genel Başkanı Alice Weidel’in de katılması bekleniyordu. Almanya’da federal hükümetin ve yerel yönetimlerin Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek amacıyla aldıkları tedbirler, geçen haftalarda birçok kentte protesto edilmişti. Polis, bu gösterilere Kovid-19 tedbirlerine uyulmadığı gerekçesiyle müdahale etmişti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!