ANTALYA HABERLERİ

ANFAŞ'tan işbirliği protokolü

DHA
16.10.2017 - 12:57 |Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. (ANFAŞ), Hollanda ve Türkiye arasında ticaret hacmini geliştirmek üzere kurulan Hollanda&Türkiye Ticaret Odası (HTTO) ile iş birliği protokolü imzalandı.
ANFAŞ tarafından geçen hafta Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği (TÜÇİAD) ile gerçekleştirilen iş birliği protokolünün ardından yeni bir gelişme daha yaşandı. ANFAŞ, Hollanda ve Türkiye arasında ticaret hacmini geliştirmek üzere kurulan HTTO ile iş birliği protokolü imzalandı. Antalya Expo Center'da gerçekleştirilen törene ANFAŞ Başkanı Ali Bıdı, TÜÇİAD  Başkanı Kemal Koçak, HTTO Başkanı Ethem Emre, Kültür ve Turizm İl Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker, TÜÇİAD Bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, TÜÇİAD Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Atılgan, HTTO Metin Yazarel,  Avrupa Ekonomi Ticaret ve Sanayi Odası 73 Ülke Turizm ve Sanat Başkanı Oya Demirel katıldı.
ÜLKELER ARASI TİCARET FUARLARLA ARTACAK
ANFAŞ Başkanı Ali Bıdı, protokol sayesinde Antalya'nın kalkınacağını ifade etti. Başkan Bıdı, “Bugün burada ANFAŞ, TÜÇİAD ve Hollanda&Türkiye Ticaret Odası arasında iş birliği sağlayacağız. Hollanda ve Türkiye arasında 3.6 milyar dolarlık ticaret hacmimiz bulunmaktadır. Bunda Antalya'nın payı son derece yüksek. Tarım ve turizm alanında önemli ticaret potansiyelimiz var. Bu iş birliğiyle hem Antalya hem de Türkiye'nin ticaretini arttırmayı planlıyoruz" dedi.
ANFAŞ'IN HOLLANDA'DA BİR OFİSİ OLACAK
İki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesine çok önem verdiklerini kaydeden Ali Bıdı, "Antalya ve Hollanda arasına karşılıklı bir ilgi var. Artık Hollanda'nın ANFAŞ'ta bir ofisi olacak, ANFAŞ'ın da Hollanda'da bir ofisi olacak. Karşılıklı talepleri beraber değerlendireceğiz. Oradaki talebe göre gerekirse burada bir fuar organize edeceğiz" diye konuştu.
TANITIM ÇALIŞMALARIMIZ 2018'DE DEVAM EDECEK
TÜÇİAD Başkanı Kemal Koçak ise "Ülkemizin iyi tanıtımı, iş adamlarımızın sıkıntı çekmeden sağlıklı ilişkiler kurmalarını sağlamak, sadece mal getirme düşüncesinden daha ziyade, Çinli güvenilir kuruluşlarla işbirliğine giderek birlikte üretip dünyaya pazarlayan ve de, Çin'e de mal satmayı başaran bir iş adamları portföyü yaratmaya çalışıyoruz. İki ülke arasında ticarette Türkiye aleyhine açılan makası dengelemeye, Türk-Çin ilişkilerine etik değerler çerçevesinde katkı sağlamaya çalışıyoruz" dedi.
SORUNLARIN İYİ TESPİT EDİLMESİ LAZIM
HTTO Başkanı Ethem Emre ise "Oda olarak Hollanda'da Türkiye'nin temsil edilmesini çok önemsiyoruz. Burada önemli olan mevcut durumları tespit ederek, neler yapabiliriz bunları konuşmaktır. Hollanda'da Türkiye'de 12 ye yakın temsilcisi var. Bu tanıtım çalışmaları sayesinde önemli iş birliktelikleri gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
TARİHİ İPEK YOLU TİCARETİ FUARLARLA CANLANACAK
Protokolle birlikte; Çin-Türkiye-Hollanda üçgeninde tarihi İpek Yolu yeniden canlandırılarak ülkeler arasında fuarlar aracılığıyla ve Antalya'nın tanıtımı sağlanacak. ANFAŞ fuarlarına Hollanda'da faaliyet gösteren profesyonel alım heyetleri getirilecek. Protokolle, fuarcılık çalışmalarının yanı sıra; öğrenci değişimi, iş adamlarına stajyer temini, kültür ve turizm, inşaat, teknoloji gibi alanlarda daha aktif ve verimli ilişkiler kurulması konularında iş birliği sağlanacak.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ANFAŞ'tan işbirliği protokolü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Nisan 2021, Cuma
 • İmsak
  04:50
 • Güneş
  06:15
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:39
 • Yatsı
  20:59
Sayfa Başı