AYDIN HABERLERİNAZİLLİ HABERLERİ

Alzheimer hastalarına eğlence

DHA
22.09.2017 - 11:17 |Son Güncelleme :
DHA

AYDIN'ın Nazilli ilçesinde 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeniyle Alzheimer hastaları için etkinlik düzenlendi.

Nazilli Belediyesi tarafından Sümer Rekreasyon alanına yapılan Alzheimer Hastaları ve Aileleri İçin Buluşma ve Danışmanlık Merkezi'nde bakım gören 33 kadın ve erkek Alzheimer hastası, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü nedeni ile düzenlenen etkinlikte gönüllerince eğlendi. Etkinliğe MHP'li Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Nazilli Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Aldülgani Kavak, hastalar ve hasta yakınları katıldı. Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, hastalarla uzun süre sohbet ederek, görevlilerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Başkan Alıcık, Alzheimer hastalığı ile ilgili olarak, "İlerleyici ve geri dönüşsüzdür ancak erken teşhisle belirtileri bir süreliğine geciktirilebilir, hatta iyileştirilebilir. Birinci nedeni bilinmemekle birlikte artırıcı ve azaltıcı faktörler var. Yaş, Alzheimer için temel risk faktörünü oluşturuyor. 65 yaş öncesinde nadir olarak ortaya çıkan hastalık, 90 yaşında 1000 kişiden 65'inde görülüyor. Alzheimer, eğitim durumu ve ekonomik kazanç durumu düşük kişilerde iki kat daha fazla görülüyor. Depresyon ve geçmişte kafa travması öyküsü varlığı artırıcı bir risk faktörü olabiliyor. Kadınların uzun yaşamalarıyla ilgili olarak risk faktörü artabiliyor. Alzheimer'i azaltıcı faktörler arasında eğitim ve yüksek sosyoekonomik konum sayılabilir" dedi.

Alzheimer hastalığının etkilerini yavaşlatmanın elimizde olduğunu ifade eden Alıcık, "Toplum bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Bu hastalığa ilişkin bilincin artması erken dönemde, hastanın günlük yaşamıyla ilgili düzenlemeler, hasta bakımı ve ilaçlardan oluşan tedaviye başlanması, gerek hasta ve hasta yakınlarının yaşamlarının daha kolaylaşmasına gerekse bu hastalığın topluma getirdiği yüklerin azaltılmasına yardımcı olacak. Bunun en önemli basamaklarından birisi toplum, doktorlar, hastalar, hasta yakınları ve hasta/meslek örgütleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesidir" diye konuştu.

Çeşitli yiyecek ve içecek ikramlarının yapıldığı etkinlikte, yaşlılar çalan şarkılar eşliğinde eğlendi.

Bahattin ALBAYRAK / NAZİLLİ, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Nazilli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Nazilli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Alzheimer hastalarına eğlence haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı