RİZE HABERLERİ

Aksoy: Çocuklarımızı tüm kişi ve kurumların üstünde tutmalıyız

DHA
04.07.2018 - 12:12 |Son Güncelleme :
DHA

Aytekin KALENDER/RİZE, (DHA) - RİZE Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Güven Aksoy, son günlerde gündemi çok fazla meşgul eden ve sayısı artan çocuk istismarı ve çocuk cinayetleri hakkında bir basın açıklaması yayınladı. Aksoy, "Çocuklarımızı tüm kişi ve kurumların üstünde tutmalıyız." dedi.

Son günlerde basın ve yayın organlarında sıklıkla yer alan çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları kamuoyunu olduğu gibi esnaf odaları birliği olarak kendilerini de derinden etkilediğini ve kaygılandırdığını belirten Aksoy, "Bilindiği gibi, Ülkemizin de taraf olduğu Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin 34.maddesi: Cinsel şiddeti, çocukların yasa dışı veya psikolojik olarak zararlı herhangi bir cinsel etkinliğe özendirilmesi veya zorlanması, ticari amaçlı cinsel sömürüde kullanılmaları, cinsel istismarla ilgili işitsel veya görsel materyallerde kullanılmaları olarak tanımlamaktadır. " dedi.

'İSTİSMAR OLAYLARI KABUL EDİLEMEZ'

Aksoy, istismar olaylarının hangi koşul içinde olursa olsun kabul edilemeyeceğini söyleyerek, "
Tüm cinsel şiddet biçimleri, fiziksel güç kullanılsın ya da kullanılmasın, çocuklar için psikolojik açıdan bozucu, sömürücü ve travmatik etki yaratır. Özellikle çocuğun güvendiği ve tanıdığı birinden bu tür eylemlere maruz kalması bu etkiyi artırmaktadır. Eğitim veya herhangi bir nedenle çocuğun bakımından, gözetiminden sorumlu kişi veya kişilerce çocuğa yönelik istismar olayları hangi yapı içerisinde gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

'ESNAF TEŞKİLATI OLARAK İSTİSMARLARI KINIYORUZ'

Rize'deki tüm esnaf teşkilatlarının istismar konusunda taviz vermeyeceğini belirten Aksoy, sözlerine şöyle devam etti: "Biz esnaf örgütleri olarak çocuğa yönelik her türlü istismarı kimden gelirse gelsin şiddetle kınıyor, failleriyle ilgili gerekli işlemlerin titizlikle yapılmasının gereğini vurguluyor, üyelerimizle birlikte gereken  her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. Çocuklara yönelik istismar hangi kurum/kuruluş veya kimden gelirse gelsin çocuklarımızı tüm kişi ve kurumların üstünde tutmak ve başkalarının değil çocukların yanında olmak hem vicdani hem de kurumsal bir sorumluluk olup maalesef yetkili makamlardan kamuoyunu tatmin edici açıklamalar yapılamamıştır. İstismar olaylarıyla ilgili sorumluluğu bulunan herkesin sorumluluğunun gereğini yerine getirmesini bekliyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Rize haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Rize haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aksoy: Çocuklarımızı tüm kişi ve kurumların üstünde tutmalıyız haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

RİZE NAMAZ VAKİTLERİ

11 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  04:10
 • Güneş
  05:40
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  16:04
 • Akşam
  18:59
 • Yatsı
  20:23
Sayfa Başı