GeriSağlık Zatürre için uzmanlardan dikkat çeken uyarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zatürre için uzmanlardan dikkat çeken uyarı

Zatürre için uzmanlardan dikkat çeken uyarı
Abone Olgoogle-news

Solunum yolu enfeksiyonlarının hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yaşam kalitesini ciddi anlamda etkilediğini söyleyen Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Fatmanur Okyaltırık, “Zatürre, çocuklarda enfeksiyona bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor” dedi.

Dünya Zatürre Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Fatmanur Okyaltırık, “2016 WHO verilerine göre alt solunum yolları enfeksiyonları ve pnömoni (zatürre) yetişkinler arasında ölüm nedenleri arasında 3’üncü sıradadır. Çocuklarda ise enfeksiyona bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır” dedi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT

“Solunum yolu enfeksiyonlarında belirtilerin erken fark edilmesi ve erken tedavi, hastalığın seyrini doğrudan etkiler” diyen Doç. Dr. Fatmanur Okyaltırık, “Zatürre, akciğerleri etkileyen akut enfeksiyonların bir formudur. Akciğerler alveol adı verilen, sağlıklı bir insanda nefes alıp verirken hava ile dolan küçük keseciklerden oluşur. Zatürre geçirdiğinizde bu keseler su ve püy ile dolar, nefes almak zor ve ağrılı hale gelir, vücudun oksijen ihtiyacı daha zor karşılanır. 3 gün boyunca devam eden 38 derecenin üstünde ateş, öksürük, balgam, göğüs ağrısı, nefes darlığı hastalığın ana belirtileridir” açıklamasını yaptı.

KİMLER RİSK GRUBUNDA YER ALIYOR?

Doç. Dr. Fatmanur Okyaltırık, “Bakteri, virüs ve mantarlar zatürreye neden olabilir. Özellikle çocuklarda, 65 yaş üstü yaşlılarda, kronik bir hastalığa sahip olanlarda (böbrek, şeker, kalp veya akciğer hastalığı gibi), sigara kullananlarda, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık veya ilaç kullanımı varlığında daha sık görülür” dedi.

HİJYENE YÖNELİK ÖNLEMLERİN ALINMASI GEREKİR

Doç. Dr. Fatmanur Okyaltırık, zatürre tedavisi ile ilgili şunları söyledi:

“Zatürre tedavisinde antibiyotikler, bol sıvı alımı, istirahat, ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler kullanılır. Hastaneye yatması gereken hastalarda daha farklı tedaviler gerekebilir. Çok ağır zatürre durumlarında yoğun bakımda yatış, solunum desteği uygulanma zorunluluğu doğabilir. Zatürre tanısı konduktan sonra en kısa zamanda antibiyotik tedavinin başlanması gereklidir. Sağlıklı beslenme, hijyenik önlemler, sigara alışkanlığının sonlandırılması, zatürre ve grip aşıları ile zatürrenin sıklığı ve ölüm oranı azaltılabilir. Kronik akciğer ve kalp hastalığı olanlara, dalağı alınmış olanlara, alkol bağımlılarına, siroz hastalarına, kronik böbrek yetmezliği olanlara, beyin omurilik sıvısı kaçağı olanlara, HIV enfeksiyonu olanlara ve kanser hastalarına ömür boyunca sadece 1 ya da 2 doz Zatürre aşısı yapılması önerilmektedir.”

GRİP ZATÜRREYE ZEMİN HAZIRLIYOR

Aşılanmanın önemine dikkat çeken Doç. Dr. Fatmanur Okyaltırık, “Grip de zatürreye zemin hazırlaması açısından tehlikeli olabilir. Grip ve zatürre aşıları birbirinden farklıdır. Her yıl en fazla gribe neden olan mikropların belirlenmesi ile o yıla özgü aşı hazırlanır. 65 yaş üzeri, kronik akciğer hastalığı, şeker hastalığı, böbrek fonksiyon bozukluğu, çeşitli hemoglobinopatileri olanlar ve bağışık sistemi baskılanmış kişiler, yüksek riskli hastalarla karşılaşma olasılığı olan hekim, hemşire ve yardımcı sağlık personeli, grip yönünden riskli şahıslar ile birlikte yaşayanlara aşı yapılması önerilir.”

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle