Tüp bebek yöntemleri nelerdir?

Güncelleme Tarihi:

Tüp bebek yöntemleri nelerdir
Oluşturulma Tarihi: Eylül 14, 2015 16:30

Tüp bebekte başarının sırrı tedavinin kişiye özel olması!

Haberin Devamı

Embriyolog Dr. Necati Fındıklı, tüp bebek yönteminde başarı için önemli açıklamalarda bulundu. Kamuoyunda her yeni yöntemin mutlak başarı sağlayacağı algısının var olduğunu dile getiren Dr. Necati Fındıklı: “Tüp bebekte güncel teknolojilerin kullanımı konusunda bilinmesi gereken iki temel gerçek vardır: Birincisi, tüp bebek tedavi başarısında mutlaka kişiye özel ve mevcut problemi tanımlamaya ve çözmeye yönelik teknolojinin kullanılması gerekliliği, ikincisi ise yeni olarak sunulan teknolojilerin en iyi ihtimal ile %70’inin, gerekli bilimsel çalışmalar tamamlanmadan klinik kullanıma sunulduğundan, tedavide anlamlı bir başarı sağlamadığı gerçeğidir” diyerek doktorların kişiye özel muayene gerçekleştirmesinin altını çizdi.

HER YENİ TEKNİK BAŞARI SAĞLAR MI?

Özellikle son 20 yılda tüp bebek tedavilerinde gerçekleştirilen teknolojik atılımların nerede ise tamamı laboratuvar uygulamaları ve kullanılan cihazlar ile ilgili. Bunlardan bir kısmı sperm ve yumurta hücrelerinin daha fizyolojik koşullarda işlenmesini sağlıyorken bir kısmı da elde edilen embriyoların mümkün olan en iyi şekilde rahim ortamına yakın bir şekilde büyütülebilmesi amacıyla kullanılıyor. Bazı uygulamalar ise laboratuar ortamında üretilmiş olan embriyoların kalitelerinin arttırılması amacı ile sunuluyor. Bununla birlikte hala hangi teknik veya teknolojinin hangi çiftte en iyi sonuç vereceğini 100% olarak tanımlayabilmek mümkün değil.

Haberin Devamı

Tüp bebek yöntemleri nelerdir

YÜKSEK OPTİK BÜYÜTME İLE SPERM SEÇİMİ VE ENJEKSİYONU (IMSI)

Gerek klinikler gerekse tüp bebek tedavisi gören çiftler arasında kullanılan, önemli bir tercih sebebi olan IMSI’nin halen hangi vakalarda anlamlı bir klinik başarı sağladığı uluslararası bilimsel toplantılarda tartışılmakta olduğunu belirten Dr. Necati Fındıklı: “Bizlerin kliniğimizde gerçekleştirdiği çalışmamızda özellikle az sayıda yumurtası olan çiftlerde (<5) mikroenjeksiyona kıyasla anlamlı bir başarı sağlıyor olduğunu görüyoruz. Neticede klasik ICSI yöntemine göre daha detaylı bir sperm seçimi imkanı sağladığından sperm morfoloji notunun düşük olduğu çiftlerde tedavide daha etkin bir metot olarak tercih edilebiliyor” dedi.

Haberin Devamı

ENDOMETRİYAL KOKÜLTÜR (YAPAY RAHİM) TEKNİĞİ

Günümüzde özellikle ticari kültür sıvılarının kullanımı sonrası düşük embriyo kalitesi gözlenen vakalarda, rahim ortamının daha iyi taklit edilebilmesi ve embriyonun özel olarak ihtiyaç duyabildiği belirli bazı molekülleri sağlayabilme amacı ile kullanılıyor. Rahim kaynaklı veya yumurta/sperm kalitesinin düşük olduğu olgularda etkinliği halen tartışmalı. Dolayısı ile kadın yaşının 40’ların altında olduğu, rahim kaynaklı bir problemin olmadığı ve embriyo kalitesinin beklenmeyen derecede düşük olduğu tüp bebek tedavilerinde embriyo kalitesini arttırma amacı ile ek olarak tercih edilebilen bir teknik olarak tüp bebek tedavisinde uygun olan çiftler için tercih ediliyor.

Haberin Devamı

EMBRİYOLARIN GÖZLENMESİ

Tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran yöntemlerden biri de siz uyurken bile embriyolarınızın 7-24 gözlenmesi… Standart inkübatörde büyütülen embriyoların günlük değerlendirilebilmeleri için kısa süreli de olsa her gün bu cihazların dışına çıkarılmaları ve mikroskop altında gözlenmeleri gerek. Bu süreçte de dış ortama maruz kalmaları nedeni ile gelişimlerinin etkilenebilme riskleri var. Dinamik embriyo izleme sistemleri bu gereksinimi ortadan kaldırdıklarından, rahim ortamına daha yakın bir embriyo büyütme imkanı sağlayabiliyorlar ve embriyo gelişiminin kaydı sürekli olarak yapıldığı için kaydı yapılan her bir embriyonun daha detaylı bir gelişim değerlendirmesi yapılabildiğinden gebelik oluşturma şansı en yüksek embriyonun seçimi daha başarılı yapılabiliyor.

Haberin Devamı

Tüp bebek yöntemleri nelerdir

GENETİK TANI (PGT)

Özellikle tekrarlayan şekilde gebelik başarısızlığı yaşayan çiftlerin en büyük sorunu, elde edilen embriyolarda normalin üzerinde olabilen kromozomal bozukluklar oluyor. PGT bu açıdan tüp bebek tedavisinde embriyoların rahme nakil öncesinde embriyoların genetik/kromozom yapılarının incelenmesine olanak verdiğinden, adı geçen bozuklukları taşıdığı tespit edilen ve sağlıklı bir gebelik oluşturma şansı olmayan embriyoların transferini engelleyebiliyor. Bu da beraberinde embriyo transferi yapılsa bile başarısızlık oluşturacak embriyoların belirlenebilmesi sayesinde tüp bebek tedavi sürecinin ve sonuçlarının önceden görülebilmesini sağlıyor.

Haberin Devamı

ERA TESTİ

Bilindiği gibi rahim embriyoyu 5. gün yerine bazı çiftlerde daha önce veya sonra kabul etme imkanına sahip. Bu nedenle, bazı çiftlerde çok kaliteli embriyolar geliştirilse bile eğer doğru bir zamanda rahme nakli yapılamıyorsa gebelik elde edilemeyebiliyor. ERA testi, bu şekilde bir problemi olduğu düşünülen çiftlerde rahmin transfer öncesinde tutunma gücünü gösteren ve tamamen kişiye özgü embriyo transfer planlaması yaparak sağlıklı bir çocuk sahibi olmalarını sağlayabiliyor. İlk aşamada kadın yaşının 40’ın altında olduğu ve daha önce ardışık tedavilerinde iyi kaliteli embriyo nakli yapılıp gebelik elde edilemeyen vakalarda çok daha faydalı olduğu görülüyor. Diğer taraftan örneğin tekrarlayan düşükler ile karşılaşan çiftlerde ERA testinde önce çok daha kapsamlı başka tetkik ve inceleme yapılması gerekiyor.

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!