Tehlikenin farkında mısınız? Gizli şekere dikkat!

Güncelleme Tarihi:

Tehlikenin farkında mısınız Gizli şekere dikkat
Oluşturulma Tarihi: Kasım 06, 2018 00:02

Çayı, kahveyi şekersiz içmekle şeker tüketmediğimizi sanmak doğru olmaz. Gizli tükettiğimiz şekere dikkat etmeliyiz. Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu, farkında olmadan tükettiğimiz şekere karşı uyarıda bulundu.

Haberin Devamı

Dünya Sağlık Örgütü, sağlıklı yetişkin bir insanın günde en fazla 12 adet, 4-6 yaş arasındaki bir çocuğun ise 8,5 adet küp şekere denk şeker alabilme hakkı olduğunu ifade ediyor. “Bu miktardan daha fazla şeker tüketimi kalp krizi, diyabet, karaciğer yağlanması gibi hastalıklara davetiye çıkartıyor. Ayrıca fazla kilo alımına ve ileride obeziteye sebep olabiliyor” diyor.

Günlük hayatta en çok tükettiğimiz içeceklerde ne kadar şeker bulunuyor? Gıda Mühendisi Bayburtluoğlu; farkında olmadan tükettiğimiz şekere yönelik bir liste hazırladı.

Tehlikenin farkında mısınız Gizli şekere dikkat

Gazoz, kola, meyveli vb karbonatlı içecekler: En yüksek şeker bu ürünlerde. Bir büyük bardakta (330 ml) 8,5 adet küp şeker bulunuyor. Meyveli olmaları bir şeyi değiştirmiyor çünkü meyve hissiyatı konsantre ilavesinden çok gıda boya ve aromaları ile elde ediliyor.

Haberin Devamı

Soğuk çaylar (Ice tea): Bir bardağında (330 ml), 5,5 adet küp şeker var. Bu ürünler genellikle demlenmiş çayın filtre edilmesinden sonra aroma, renk maddesi, şeker vb. diğer bileşenlerle birleştirilmesi ile elde ediliyor. Çaydan gelen kafein de cabası. Antioksidan değeri söz konusu olsaydı firmalar bangır bangır bunu da paylaşıyor olurlardı.

Tehlikenin farkında mısınız Gizli şekere dikkat

Meyve nektarları: Bu ürünler %100 meyve sularından farklı. Genellikle direkt suyu içilmeyecek kadar yoğun meyveler eskiden bu şekilde satılırdı. Yine de bir alışkanlık olarak kaldı ve meyve suyuna şeker, su ve aroma maddeleri eklenerek elde ediliyorlar. Bir büyük bardakta (330 ml), ne yazık ki 9,5 adet kadar küp şekere denk şeker bulunabiliyor.

Meyveli ve enerji içecekleri: Bunlar meyve nektarlarından daha fazla şeker ve çok daha az meyve suyu içeriyorlar. Enerji içeceklerinde meyve de yok. WHO verilerine göre bir bardaklarında 9,5 adet küp şeker tüketiliyor.

Haberin Devamı

Tehlikenin farkında mısınız Gizli şekere dikkat

Meyveli yoğurt, kefir ve peynirler: Bunlar da yeni moda olan ürünler, özellikle bebek ve çocuklar düşünülerek pazarlanıyorlar. WHO, 300 ml'nin 7 adet küp şeker ihtiva ettiğini söylüyor. Bu ürünler genelde daha küçük porsiyonlarda satılıyorlar fakat birini açınca birkaç tanesini daha bitirmeden duramayabiliyor çocuklar.

PEKİ NE YAPACAĞIZ?

Sadece bilinçli bir şekilde tüketeceğiz. Evde sadece meyvenin kendisinden yapılan hoşaflar, meşrubatlar iyi birer alternatif.

Özel bir gecede yemeğe gidildiğinde gazoz yerine meyve suyu daha masum kalacaktır ama tercihiniz özellikle soğuk çay ya da gazoz olmazsa daha iyi.

Haberin Devamı

Unutmayın eve almazsanız içilmez. Özellikle bu konuya dikkat ederek, şeker alımını azaltma yoluna gidebilirsiniz.  

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!