Sigara düşmanı 4 besin!

Güncelleme Tarihi:

Sigara düşmanı 4 besin
Oluşturulma Tarihi: Eylül 11, 2019 10:05

Bağımlılığı günümüzde fazlasıyla yaygınlaşmış sigaranın insan sağlığına verdiği zararlar saymakla bitmiyor. Uzman Doktor Abdullah Açıkgöz'ün önerdiği bu 4 besin ile vücudunuzu sigaradan arındırabilirsiniz.

Haberin Devamı

Uzun yıllar boyunca tüketilen sigaranın vücudu ağır nikotin tabakası ile birlikte ele geçirdiğini belirten uzmanlar vücudu arındırmanın yolunun bazı besin maddelerinden geçtiğine dikkat çekiyor.

Hayatı ciddi yönde olumsuz etkilediği bilinen sigaranın zararları, ulaşımı kolay bazı besin maddeleriyle bertaraf edilebilebilir. Yıllarca tütün ürünü kullanıp bırakan kişiler vücudunu nikotinden arındırmak isterse bazı yiyeceklerle bunu başarabilir, nikotin temizliği dışında başka faydaları olan besinler öneriyoruz.

Sigara düşmanı 4 besin

İŞTE SİGARA DÜŞMANI 4 BESİN:

1-ZENCEFİL

Antioksidanlar listenin başında yer alan zencefilde akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Bu nedenle zencefil çayı içerek, sigara isteğini azaltma kararınızda daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak zencefil bitkisi çayı yapılmadan da yenilebilir.

Haberin Devamı

Sigara düşmanı 4 besin

2-KİVİ

Nikotini vücuttan atılmasını sağlar ve bol miktarda vitamin içerir. Ayrıca enerjik ve dinç olmanızı sağlar.

 

Sigara düşmanı 4 besin
 

3-ISIRGAN OTU

İçinde bol miktarda demir minerali ve dezenfektan özellikli madde içeren ısırgan otu sayesinde bedende ve akciğerlerde biriken nikotinden kurtulabilirsiniz.

4-HAVUÇ

Sigara tiryakisiyseniz her içtiğiniz sigaradaki nikotinin vücudunuzda 3 gün kaldığını unutmayın. Cilde zarar veren nikotinin bu etkisine karşı havuç suyu içebilirsiniz. Vitaminler açısından zengin olan havuç yada havuç suyu cildin kendini yenilemesini ve nikotinden arınmasını sağlar.

   

Sigara düşmanı 4 besin
   

Sigarayı bıraktıktan sonra metabolizma yavaşlamasını her gün düzenli bir şekilde 2,5 litre su tüketerek giderilebilirsiniz. Sigarayı bırakanlar yüksek kalorili yiyeceklerden ziyade hafif yiyecekler tercih edilebilir. Kişi çay, kahvenin yanında sigara ihtiyacı hissedeceği için sigarayı bıraktıktan sonra çay, kahve tüketilmesi önerilmez. Su, vücuttaki zehirli maddelerin atılması için çok önemlidir. Vücudun susuz kalması halinde hücrelerin yenilenmesi ve nikotinin etkilerinin azaltılması zorlaşır.

BAKMADAN GEÇME!