GeriSağlık “Seksten zevk alamıyorum, sorun bende mi?”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Seksten zevk alamıyorum, sorun bende mi?”

“Seksten zevk alamıyorum, sorun bende mi?”

Cinsellikle ilgili merak edilen sorular ve yanıtları...


S: Sevgilimi çok seviyorum. Eski sevgililerimi de çok sevmiştim. Ama her zaman değişmeyen bir problem yaşıyorum: Seksten zevk alamıyorum. Sadece mastürbasyon yaptığımda bu hissi yaşayabiliyorum. Sorun bende mi?

“Seksten zevk alamıyorum, sorun bende mi”

C: Partnerinizi, vücudunuzda zevk aldığınız noktalara yönlendirmek, sevişme sırasında zevk alacak davranışlarınızı kendinize uygulamak işinizi kolaylaştıracak. Uzun süre sadece mastürbasyon yapan kadın ve erkeklerde de bu şekilde sorunlar yaşanabiliyor. Yapabileceğiniz bir diğer şey de spora başlamak. Ufak bir not: Seks sırasında sadece ‘seks’i düşünün. Hayatsal tüm problemlerinizi yatağın dışında bırakın. Eğer sorununuz psikolojikse bir uzmana başvurabilirsiniz.


S: Birkaç aydır kendimi çok yorgun ve bitkin hissediyorum. Yatakta da öyle. Anlayacağınız, ekstra bir performans gösteremiyorum. Ne yapmam gerekir?

“Seksten zevk alamıyorum, sorun bende mi”

C: Gün içerisinde, bizi yoran o kadar detay var ki, söz konusu cinsellik olduğunda ‘olmasa da olur’ diyebiliyoruz. Tek ihtiyacımız olan başımızı yastığa koyup uyumak. Cinsel enerji, yaşam enerjisi olarak biliniyor. O halde enerjinizi artıracak şeyler yapmalısınız. Size yogayı önerebiliriz. Seks yogası, içinizde gizlenen gücü açığa çıkarmayı ve size bedeninizi kullanmayı öğretiyor. Varlığınızın merkezi olan omurga harekete geçiyor ve ‘kundalini’ gücünü omurganın tabanından başa doğru yükseltiyor. Denemeye ne dersiniz?


S: Sevgilimin beni her gün arzulamasını ve bana olan isteğinin kaybolmamasını istiyorum. Bu yüzden de en güzel şekilde sevişmem gerekiyor. Peki, ama bunun için ne yapmalıyım?

“Seksten zevk alamıyorum, sorun bende mi”

C: Güzel sevişmek demek, illa ki istemediğiniz pozisyonlar deneyip, porno filmlerdeki sahneleri taklit etmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Aldığınız zevki en yükseğe çıkarmak, partneriniz ve sizin için en iyi seks demek. Doğru dokunuşlar, doğru sözler ve doğru hareketler keşfetmeniz için sizi bekliyor. Yapmanız gereken birkaç ufak şey var. O da ana odaklanmak, beyni her türlü düşünceye kapatmak ve gevşemek. O an dünyada sadece ikiniz varmış gibi davranın ve partnerinize odaklanın. Aldığınız zevkin farkına varmak da zevki arttırmak için çok önemli.


BİLİYOR MUYDUNUZ?

“Seksten zevk alamıyorum, sorun bende mi”

Belçika’da yapılan bir araştırmaya göre kadınların yürüyüş tarzları cinsel hayatlarını ele veriyor.

İstedikleri zaman orgazm olan kadınlar, diğerlerine göre daha rahat bir yürüyüş sergiliyor.

Orgazm sorunu yaşayanlar ise diğerlerine göre daha kısa adımlar atıyor ve daha dik yürüyor.

İlginç bir araştırma, değil mi?

False