Prostat ile ilgili yanlış bilinenler

Güncelleme Tarihi:

Prostat ile ilgili yanlış bilinenler
Oluşturulma Tarihi: Nisan 25, 2019 00:00

Her söylenene inanıp teşhiste geç kalmayın!

Haberin Devamı

Erkeklerin önemli sağlık sorunlarından olan prostat ile ilgili doğru bilinen yanlışları biliyor muydunuz? İşte prostatla ilgili 10 hurafe...
Sadece Türkiye’de değil dünyada en sık görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanseri erken teşhis edildiğinde tedavide büyük avantaj sağlanıyor. Ancak bazen halk arasında doğru olarak kabul edilen birçok yanlış kanı, hastalığın teşhisinde geç kalmaya neden oluyor. Bu nedenle mutlaka özellikle 50 yaşından sonra belli aralıklarla prostat muayenesi olmak gerekiyor. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Özveri, prostatla ilgili doğru bilinen yanlış kanılar hakkında bilgi verdi.

1-PROSTAT KANSERİ SADECE YAŞLI ERKEKLERİN HASTALIĞIDIR.

YANLIŞ: Prostat kanseri çoğunlukla yaşlı erkekler de görülse de hastaların önemli bir kısmı 50 ve daha genç yaşta olan erkekler. Bu yanlış bilgi, bazen erken teşhiste dolayısıyla da tedavide gecikmeye neden oluyor.

Haberin Devamı

2-BENİM HİÇ İDRAR ŞİKAYETİM YOK, O NEDENLE KONTROLE İHTİYACIM YOK.

YANLIŞ: Prostat kanseri, erken dönemde hiç şikayet vermiyor. Ayrıca kanserler içerisinde de en az şikayete neden olan kanser türlerinden biridir. Öyle ki prostat kanserinde şikayetler başladıysa hastalık ileri evrededir.

3-PROSTAT KANSERİ AİLEMİZDE YOK, BU NEDENLE ENDİŞELENMEME VE KONTROLE GİTMEME GEREK YOK. 

YANLIŞ: Prostat kanserlerinin önemli bir kısmı ailevi ya da ırksal özellikteki prostat kanseri değildir. Evet, ailede varsa risk artıyor, ama halen erkekte 50 yaş üzeri görülen en sık görülen kanserdir.

4-PROSTAT KANSERİ İÇİN SADECE PSA TESTİ YAPTIRSAM YETERLİ OLUR, TEST NORMALSE KANSER DEĞİLİM!

YANLIŞ: Bu düşünce belki de en büyük yanlışlardan biri. Bazı saldırgan prostat kanserleri kanda PSA seviyelerini artırmıyor. Sadece PSA ile yapılan kontrollerde prostat kanserlerinin dörtte biri atlanabiliyor. Prostatın büyümesi ya da iltihaplı hastalıkları gibi kanser dışı durumlarda da PSA yükselebiliyor. PSA’nın yüksek olması her zaman kanseri göstermediği gibi düşük olması da yüzde 100 kanser olmadığını göstermiyor Bu nedenle muayene yapılması bazı prostat kanserlerinin tanısının konulabilmesinde tek yöntemdir.

5-PROSTAT KANSERİ YAVAŞ İLERLER VE ÖLDÜRMEZ!

YANLIŞ: Bazı prostat kanserlerinde diğer bazı kanser türlerinde olduğu gibi yavaş bir ilerleyiş olduğu doğrudur. Ancak bir kısmının da çok saldırgan karakterde ve hızlı ilerlediği unutulmamalı! Bu ancak uzman ürolog görüşü ile belirlenebiliyor.

Haberin Devamı

6-PROSTAT KANSERİ EŞİME YA DA ÇEVREMDEKİLERE BULAŞABİLİR.

YANLIŞ: Prostat kanseri bir enfeksiyon hastalığı gibi bulaşıcı bir hastalık kesinlikle değildir. Cinsel ilişki ile de bulaşması mümkün değildir.

7-PROSTAT AMELİYATI SONRA ERKEKLİĞİM BİTER. İKTİDARSIZLIK VE İDRAR KAÇIRMA KAÇINILMAZ BİR SONDUR!

YANLIŞ: Belki de en yaygın ve kişilerin kontrole gitmesine engel olan yanlışlardan biri! Prostatın iyi huylu büyümesinde yapılan cerrahi tedaviler ya da kanser ameliyatları ileri teknoloji yöntemlerle uygulanıyor. Bu nedenle uygulanan yöntemlerin yan etki ihtimali oldukça az.

8- DOĞRU BESLENME VE VİTAMİN-MİNERAL TAKVİYELERİ KULLANARAK KANSERDEN TAMAMEN KORUNABİLİRİM.

YANLIŞ: Beslenme ve yaşam tarzının genel anlamda kanser oluşum süreçlerinde olumlu etkilere sahip olduğu bilinse de, bu bilgi belli yaşlardan sonra yapılması gereken kontrollerin aksamasına neden olmamalı.

9- PROSTAT TEDAVİSİNDE SADECE CERRAHİ TEDAVİ VARDIR.

YANLIŞ: Prostatın iyi huylu büyümesi ve kanserinde, cerrahi tedaviler dışında pek çok alternatif tedavi yaklaşımı bulunuyor. Yaşam kalitesini bozan idrar sorunlarında, sorunun derecesine göre üroloji uzmanı sayısız seçenek arasından size uygun olan bir tanesini mutlaka önerecektir. Prostat kanserinde kişinin yaşı, eşlik eden hastalıkları ve yaşam beklentisi göz önüne alınarak bazen “Bekleyerek izlem” ya da “Aktif izlem” gibi yaklaşımlar uygulanabiliyor. Ama bu seçeneklere karar verme uzman ürolog-hasta arasında yapılan uzun bilgilendirilmiş onamlar ile olabiliyor.

Haberin Devamı

10. AŞIRI CİNSEL İLİŞKİ PROSTAT SORUNLARINA VE KANSERE NEDEN OLUR!

YANLIŞ: Bu bilgiler maalesef şehir efsanesi olmaktan ileri gidemeyen ve bilimsel değeri olmayan bilgiler. Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalarda prostat kanseri için bilinen en önemli riskler, genetik ailesel yatkınlık ve siyahi ırktan olmak. Birinci derece 1 erkek akrabasında prostat kanseri olması, kişinin prostat kanseri riskini 2-3 kat, 2 birinci derece akrabasında olması 4-6 kat artırıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!