Oruçluyken sağlığınızı koruyacak 5 içecek

Güncelleme Tarihi:

Oruçluyken sağlığınızı koruyacak 5 içecek
Oluşturulma Tarihi: Haziran 16, 2015 00:00

Ramazan ayında kaybettiğiniz sıvı ihtiyacını bu sağlıklı içeceklerle karşılayın!

Haberin Devamı

Ramazan ayında sıcaklıkların etkisiyle vücutta fazla su kaybı meydana gelir. Bu su kaybı sonucunda da enerji düşüklüğü, bayılma hissi, tansiyon gibi problemler yaşanabilir. Beslenme Uzmanı Dilem İrkin Koçan, ramazan ayında sağlığımızı korumak adına sıvı kaybını karşılamamızın önemine değindi, ramazan ayını sağlıklı geçirmemizi sağlayacak her soruna özel içecekleri ve bunların faydalarını sıraladı.

Yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla birlikte vücuttan terle birlikte öncelikle sıvı, potasyum ve sodyum gibi birçok mineral kaybediliyor. Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle susuz kalınan saatlerin süresi oldukça uzun oluyor, bu da sağlığımızla ilgili sorunlar yaşamamıza neden olabiliyor. Sıcakların etkisiyle ramazan ayında vücutta fazla su kaybı meydana gelmesi sonucunda; enerji düşüklüğü, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi ve tansiyon düşmesi gibi problemler oluşabiliyor. Dolayısıyla oruç tutarken sağlığımızdan olmamak için öncelikle sıvı kaybını karşılamalı, bunun için de günde 2-2.5 litre su tüketmeye özen göstermeliyiz.

RAMAZANI SAĞLIKLI GEÇİRMEMİZİ SAĞLAYACAK İÇECEKLER


Midenizi rezene çayı ile rahatlatın: Hazımsızlık ve reflü gibi şikayetleriniz varsa, yemekten sonra içeceğiniz rezene çayı ile midenizi rahatlatabilirsiniz.

Oruçluyken sağlığınızı koruyacak 5 içecek


Sindirim şikayetleriniz için zencefil: Ev yapımı limonatanın içine katacağınız bir kaç yaprak nane ve az miktarda zencefil hem serinlemenize hem de sindirim sisteminizin rahatlamasına destek olacaktır.

Oruçluyken sağlığınızı koruyacak 5 içecek


Mineral açığını gidermek için naneli ayran: Gün içinde kaybettiğiniz mineral ve sıvı açığını yerine koymak için iyi de protein kaynağı olan yoğurttan yapacağınız ayranı tüketin. Ayranın içine birkaç yaprak nane katarak yemek sonrasında midenizin rahatlamasını da sağlayabilirsiniz. Öğünle birlikte tüketeceğiniz ev yapımı ayran aynı zamanda doygunluk sağlayıp, çok fazla yemek tüketmenizden, dolayısıyla kilo almanızdan da koruyacaktır.

Oruçluyken sağlığınızı koruyacak 5 içecek


Elektrolit açığını maden suyu ile kapatın: Maden suyu tüketimi yine gün içinde kaybettiğiniz elektrolit açığını kapatmanız için iyi bir tercih olacaktır. Sade olanlarını içerseniz, meyveli olanlarının içeriğindeki şeker alımından da kurtulmuş olursunuz.

Oruçluyken sağlığınızı koruyacak 5 içecek


Komposto ile kan şekerini dengeleyin: Gün içinde açlığa bağlı olarak düşen kan şekerinizin çabuk toparlanmasını sağlamak için orucunuzu bir miktar suyla açtıktan sonra evde hazırladığınız komposto ile devam edebilirsiniz. Böylece kan şekeri düşmesine bağlı yaşayacağınız yorgunluk halini daha uzaklaştırmış ve toparlanmayı daha çabuk sağlamış olursunuz. Şeker eklemeden meyvenin kendi şekeri ile hazırlayacağınız komposto sizi rafine şeker alımından koruyarak kilo kontrolü de yapmanızda fayda sağlayacaktır. Eğer tadını yetersiz buluyorsanız lezzetlendirmek için kompostoyu şeker eklemeden hazırlayıp, tüketirken içine 1 çay kaşığı pekmez eklemeniz daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Oruçluyken sağlığınızı koruyacak 5 içecek

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!