Oruç tutmanın bir faydası daha ortaya çıktı

Güncelleme Tarihi:

Oruç tutmanın bir faydası daha ortaya çıktı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 16, 2015 00:00

Ramazanda aç kalan vücut detoks etkisi yaratarak cildi güzelleştiriyor!

Haberin Devamı

Birçok beslenme uzmanın anlattığı gibi oruç tutmanın insan sağlığı üzerinde pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalara bir yenisi daha eklendi. Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan, aç kalan vücudun zararlı toksinlerden arınıp güzellik etkisi yaptığını belirterek, ramazanda sağlıklı beslenme ile ilgili bilgiler verdi.

Doğru nefes alıp vererek ve aşırı beyin faaliyetlerini azaltıp, herkesin kendi bedenine yoğunlaşarak çok daha kolay oruç tutabilir. Oruç tutmak tam bir arınma yani detoksdur. Vücut toksinlerden arınır ve tüm organlar sindirimle uğraşmak yerine kendini yeniler, cildimiz de buna dahildir. Unutulmaması gereken konu bolca sıvı alınması gerekmektedir. Bunu da en kolay su, taze meyvelerden yapılmış meyve kompostosu ve ayrandan alabiliriz. Oruç tutmayı cildiniz ve güzelliğimiz açısından avantajlı hale getirebiliriz. Bol sebze meyve tüketmek, sahurda mutlaka yumurta, bol meyve, peynir, süt gibi protein ağırlıklı beslenmek, iftarda ise yine protein ve sebze tüketmemiz uygundur” diye konuştu.

Sahurda ağır yemekler yemeyin

Sahurda alınması uygun olan destek ürünler; multivitamin, antioksidan, omega 3, C vitamini, kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi doğal karışımlar, şeker düşmesi olanlar için de krom olmalıdır. Sahura kalkmak yerine gece yatmadan önce kahvaltı veya ağır yemekler yenmesi açlık suresini uzatacağı için metabolizma hızın düşmesine, halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk ve dikkat azalmasına neden olabilir. Bu nedenle sahur beslenmesi oldukça önemlidir.

Bol su ve sebze ile cildiniz tazeleniyor

Ramazan dışında da cilt güzelliği için günde 10-12 bardak su tüketilmelidir. C ve E vitaminleri, bolca yeşil yapraklı sebzeler, lahana, pazı, havuç, biber tüketilmelidir. Cilt için bolca su ve bol oksijen gereklidir. Bu arada mutluluk hormonu olan serotonini unutmayalım, mutluyken kan akışı dengelenir,cilt pembeleşir ve güzelleşir” ifadelerini kullandı.

Yazın ambalajlı ürünler tüketmeyin

Antioksidanları kullanmak, cildi ve damarları korur. Meyvelerden böğürtlen, yaban mersini, elma, kiraz, siyah erik, ahududu, kızılcık, çilek, avokado, portakal, kırmızı üzüm; sebzelerden brokoli, zencefil kökü, sarımsak, kırmızılahana, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızıbiber, havuç, soğan, domates yağlı tohumlardan fındık, ceviz tahıllardan yulaf ezmesi, kabuklu pirinç tüketilmelidir. Yazın özellikle ambalajlı, işlenmiş gıdaları tüketmeyin. Taze meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Katkı maddelerinin hepsi toksindir. Zehir vücutta yağların toplanmasına neden olur.

İHA

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!