GeriKişisel Bakım Liposuction ile bacak inceltmek mümkün!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liposuction ile bacak inceltmek mümkün!

Liposuction ile bacak inceltmek mümkün!

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk lazer destekli liposuction tekniğiyle bacak şekillendirmeyi sizler için anlattı.

Bacaklardaki incelik, kalınlık ve eğrilik gibi sorunlar kişileri oldukça rahatsız edebiliyor. Kadınlar uzun, simetrik düzgün ve etkileyici bir bacak arzu ederken, erkekler ise kaslı bacaklar istiyor. Bacaklarından şikayetçi olan kadınlar çoğu zaman pantolonla bacaklarını kapatmaya çalışsalar da bütün kadınlar elbise, etek giymeyi ister.

Çocukluk dönemindeki sağlıksız beslenme, uygun sporun yapılmaması ve genetik faktörler bacakta estetik sorunlara yol açabiliyor. Bacak estetiğinde amaç bacakları estetik, görsel, uyumlu ve çekici hale getirmektir. Bu sebeple fazlalık olan yerlerde doku hacmi azaltılıyor, eksik olan yerlere eklemeler yapılıyor. Bacağı şekillendirmek için eksik alanlara eklemelerde öncelikli tercihimiz genelde yağ greftidir. Yağ grefti liposuctionla vücuttan alınan yağ dokusunun özel bir işlemden geçtikten sonra tekrar vücudun eksik alanlarına verilmesidir. Bacak estetiğinde yağ dokusunu bacak bölgesinden almadıysak genellikle karın, bel, basen, uyluk ve diz iç yanı gibi alanlardan alıp, eksik alanlara çok ince kanüllerle veriyoruz.

BACAK ESTETİĞİNE TALEP FAZLA

En yaygın bacak estetiği kalın bacak, ince bacak, parantez bacak, asimetrik bacak, çapraz bacak ve dalgalı bacak gibi deformasyonları kapsıyor. Bacakta yağlanma en çok kalçada, uyluk ve diz içlerinde oluşuyor. Bu tip yağlanma şekilleri bacağı kısa ve kalçayı düşük göstererek estetik olmayan bir görüntüye yol açıyor.

Hepimizin bildiği gibi bacakların estetik ve vücut ölçüleriyle uyumlu olması bacak estetiğinin altın oran kriterleri arasındadır. Kalın bacağın nedenleri arasında kalın kemik yapısı, gelişmiş kaslar veya fazla yağ dokusu gibi faktörler bulunur. Genel olarak fazla yağ dokusuna bağlı kalın bacak sorunları çok daha yaygındır. Bu durumlarda liposuction veya lazerlipo ile ayak bileği ve diz altı kalınlıkları inceltilebilir. Bacak estetik operasyonları, yapılacak işleme bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabiliyor.

BACAK İNCELTME TEKNİKLERİ

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk “Liposuction ve lazerlipo; bacakta yağlanma en sık diz ve uyluk içlerinde meydan gelir. Bu bölgedeki yağların alınması ile bacaklar daha uzun ve estetik görsel görünümü sağlanıyor. Diz çevresi ve ayak bileği ince kanüller ile inceltilmesi yapılır. Liposuction ile elde edilen yağlar, eksik olan bölgelere eklenerek bacağın daha estetik görünmesi sağlanabiliyor.

Lazerlipo sonrası, hasta genelde operasyondan sonra aynı gün evine dönebilir. Hastanın ilk hafta az ayakta kalması ve bacaklarını yukarı kaldırması önerilir. Ödemi çözmek, dokuları desteklemek ve iyileşmeyi hızlandırmak için özel bir giysi giydirilir. Bu giysinin liposuction sonrası yaklaşık 3 hafta kullanması önerilir. Hasta genelde 5-7 gün sonra iş hayatına dönebilir.”

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

False