Kış için yapımı basit ve bitkisel 3 ev ilacı tarifi

Güncelleme Tarihi:

Kış için yapımı basit ve bitkisel 3 ev ilacı tarifi
Oluşturulma Tarihi: Kasım 11, 2018 00:02

Nezle, soğuk algınlığı gibi durumlarda kişileri rahatlatacak bitkisel formüller...

Haberin Devamı

“Kış kapıda! Bu kış bitki çayları evlerden eksik edilmesin, evinize ilaç girmesin!” diyen Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, bitki çaylarının yer aldığı “ev ilacı” olarak adlandırdığı bu karışımların yapılışında, bilinen firmaların gerekli analizleri yapılmış poşet çaylarının kullanmasını tavsiye etti. Sezik, hastalıkların etkilerini azaltacak yapımı basit ama etkili 3 ev ilacının tarifini verdi.

“Nezle, soğuk algınlığı, organik bir sebebe dayanmayan uykusuzluk, yemek sonrası rahatlama isteği her zaman karşılaşılan rahatsızlıklardır” diyen Prof. Dr. Ekrem Sezik, bu gibi durumlarda belirtileri azaltıp kişileri rahatlatacak basit bitkisel formüllere ben ‘ev ilacı’ diyorum” şeklinde konuştu.

BİLİNEN FİRMALARIN POŞET ÇAYLARINI KULLANIN

“Ev ilaçlarının” formüllerini tarif ederken, eczacılıkta ilaç yaparken kullanılan gram, ml gibi ölçüleri değil, tane, tutam, poşet, kaşık vb. ölçüleri anlatacağını belirten Ekrem Sezik sözlerine şöyle devam ediyor: “Ev ilacı bunlar… Ama kullanacağınız bitkilerin hijyenik şartlarda hazırlanmış, çuvallarda saklanmayan, kaç yıllık olduğu belli ürünler olduğuna dikkat etmelisiniz. Herhalde aktarları kastettiğimi anladınız. Sağlığınız için kullandığınız bitki zararlı olabilir. Dolayısıyla, öncelikle bilinen firmaların, gerekli analizleri yapılmış poşet çaylarını kullanmanızı tavsiye ediyorum. Kalite için bu kadar yeterli!”

3 ETKİLİ EV İLACI TARİFİ

Kış için yapımı basit ve bitkisel 3 ev ilacı tarifi

1. TARİF: Ihlamur (1 poşet), papatya (1 poşet), ada çayı (1 poşet), karanfil (4-5 adet), tane karabiber (4-5 adet), zencefil (2-3 ince dilim), bir tutam kekik ve orta boy bir elmanın kalın soyulmuş kabuğunu en az yarım litre sıvı alabilecek bir cam kaba veya porselen demliğe koyunuz. Parça iyi kalite tarçın varsa, küçük bir kabuk parçası da ilâve edilebilir. Üzerine 5 su bardağı kaynar su ilâve edip 15-20 dakika kadar çay gibi demleyiniz. Süzüp içiniz. Tatlandırıcı olarak fincanınıza 1-2 kaşık bal ilâve edebilirsiniz.

YARARI: Bu çayı, göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü ve rahatlatıcı olarak kullanabilirsiniz.

Kış için yapımı basit ve bitkisel 3 ev ilacı tarifi

2. TARİF: Porselen bir kupaya 1 poşet ada çayı (çok iyi kaliteli bitki hatta kendi topladığınız da olabilir) koyunuz. Üzerine kaynar su ilâve edip 10 dakika kadar bekletiniz, adaçayını çıkarıp bu sıvı ile gargara yapınız. Gargara yaptıktan sonra en az 1 saat herhangi bir şey yiyip içmeyiniz. Aynı şekilde taze hazırlanmış sıvı ile günde 5-6 defa gargara yapabilirsiniz.

YARARI: Boğaz ağrı ve yanmasına iyi geldiğini göreceksiniz. Çünkü ada çayının antimikrobiyal ve antiviral etkisi var.

Kış için yapımı basit ve bitkisel 3 ev ilacı tarifi

3. TARİF: Küçük bir tencereye kaynar su koyup, üzerine 1 çay kaşığı okaliptus, 1 çay kaşığı da kekik yağı ilâve ediniz. Başınızın üzerini hemen büyükçe bir havlu ile kapatıp, 5 dakika kadar ağız ve burundan nefes alınız. Günde 2-3 defa yapabilirsiniz. Yağların kaliteli olmasına dikkat ediniz. Eğer uçucu yağ yoksa, kaynar suyun üzerine nane yaprağı, kekik atıp çıkan kokulu buharlardan benzer şekilde yararlanabilirsiniz.

YARARI: Hem buharın hem de uçucu yağların etkisiyle daha rahat nefes almanızı sağlar.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!