İlk gece korkusu nasıl başlar?

Güncelleme Tarihi:

İlk gece korkusu nasıl başlar
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 14, 2015 10:30

İlk gecede gelişen vajinismus nasıl tedavi edilir?

Haberin Devamı

Genç kızlar, ilk gecenin nasıl olacağını merakla, bazen korkuyla bazen de mutlulukla beklerler. Bu gecenin nasıl olacağı konusunda endişeyle etrafındakilere, arkadaşlarına ya da yaşı yakın, yeni evlenmiş akrabalara soru soran genç kız, onların yanıtlarına maruz kalır. Ve olay burada başlar… Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Dr. Didem Kurban ilk gece korkusunun nasıl oluştuğu ile ilgili bilgi verdi.

“Kaç gün oturamadım'' ''O kadar çok kanamam oldu ki; hastaneye zor yetiştirdiler'', ''Çok canım yandı, çok ağladım'', “Seni neler bekliyor yazık”, “Duvara çivi çakılıyor gibiydi’’, “Sanki parmağımı ikiye ayırdılar ve ortadan kesiyorlarmış gibi bir acıydı’’ şekillerinde anlatan kadınlar daha önce cinsel tecrübesi olmayan kızımız için korku kaynağıdır.

Bu abartılı, gerçek dışı hikayeleri dinleyen genç kızımız hayalinde vajinasını sanki duvar gibi kapalı hayal etmeye başlar.

İlk gece korkusu nasıl başlar

İLK GECE KORKULARININ TEMELİNDE NE YATAR?

Önceden de ailesi ya da çevresinden ''Aman kızım dikkat et'', ''Kimseyi yanına yaklaştırma'' ''Kızlığını, namusumuzu koru'' gibi ahlaki baskılarla büyüyen ve bir şey soramayan kızımız o gece olacakları hayal etmeye başlar. Diğer bir durumda ise; çok medeni bir ailede büyüyen ama ‘’Kızım sen her şeyin en doğrusunu zaten yaparsın’’ tavrı, düğün gecesi bekaretinin ispatı stresi de üstüne eklendiğinde, başına neler geleceğini kara kara düşünür.

İLK GECEDE VAJİNİSMUS NASIL GELİŞİR?

O gece geldiğinde ve erkek yanına yaklaştığında, sevdiği adam bile olsa vücut , çekeceği acılardan, kanamadan, kızlık zarının delinmesinden, patlamasından, kötü kadın olmaktan ve bilinçaltı bir sürü korkudan kaçar ve kendini korumaya alır.. Kadın vajina kaslarını kasar, bacaklarını kapatır ve eşini iter ve ilişkiyi sonlandırır. O gece beraberlik olamamıştır ve ne yazık ki çoğu zaman takip eden günlerde de denemelerde de aynı reaksiyon devam eder. Eşler de vajina girişinde (kasılmaya bağlı olarak) ‘önlerinde sanki bir duvar varmış gibi’ bir hisle karşı karşıya kalırlar.

Vajinismuslu bir kadın ilk gecede bunları yaşar ve bu sorunların ne kadar süreceğini bilemeden umutsuzca bu olayları yaşamaya devam eder.

 

İlk gece korkusu nasıl başlar
 

TEDAVİSİ CİNSEL TERAPİDİR

İlk gece korkusunu yenebilmek çok önemlidir. Kişi bunu kendi başına yapamıyorsa en kısa sürede uzman bir kişiden destek alması gerekir. Durum çok umutsuz görünse de neyse ki çözümü cinsel terapidir. Cinsel terapiyle ilk gece korkusu ve vajinismus rahatlıkla ve kısa sürede kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Dr. Didem Kurban

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!