Gebelikte ishal sancısına ne iyi gelir?

Güncelleme Tarihi:

Gebelikte ishal sancısına ne iyi gelir
Oluşturulma Tarihi: Ocak 17, 2019 00:00

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen, gebelik sürecinde ishal sancısına iyi gelebilecek besinleri ve yapılması gerekenleri anlattı.

Haberin Devamı

GEBELİKTE İSHAL SANCISI YAŞANDIĞINDA NE YAPMAK GEREKİR?

  • Bolca su içilmeli
  • Meyve ve sebzeler iyice yıkanmalı
  • Gebelik dönemi dışında ya da gebelikte ishali önlemek için sağlıklı ve hijyenik beslenmek en doğru yaklaşım olacaktır.

Gebelikte ishal sancısına ne iyi gelir

SATIN ALDIĞINIZ PAKETLİ ÜRÜNLERİN SON KULLANMA TARİHLERİNİ KONTROL EDİN

Marketlerden satın alınan tüm paketli ürünlerin üzerindeki üretim tarihi ve son tüketim tarihine mutlaka bakılmalıdır. İshal daha çok sağlıksız ürünlerin tüketilmesinden kaynaklandığı için ülkemizde tüketim için hazırlanmış besinlerin kalite standartlarını belirleyen TSE kurumunun denetiminden geçmiş olması sağlıklı olduğunun göstergesidir. Bu bakımdan ishal de dahil pek çok sağlık sorunundan korunmak için TSE belgeli besinler tercih edilmelidir.

ÇİĞ ÜRÜNLERDEN; ŞARKÜTERİ VE SAKATATLARDAN UZAK DURUN

Bağırsak ve sindirim sağlığı için her türlü çiğ et, çiğ kıyma, çiğ yumurta, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri ve sakatatları tüketmekten kaçınılmalıdır. Bu tür besinler mutlaka çok iyi pişirilmiş ve mutlaka hijyenik koşullarda hazırlanmış şekilde tüketilmelidir. Bu nedenle hayvansal ürünlerin daha çok ev koşullarında hazırlanması, iyice pişirilerek tüketilmesi en doğru yaklaşım olur.

FAST FOOD ÜRÜN TÜKETMEYİN

Gün içinde binlerce müşteriye hizmet eden fast food ürünlerin tüketiminden özellikle kaçınılmalıdır. Hijyenik ortamlarda hazırlandığından emin olunmayan hazır besinler tüketmek ishal de dahil pek çok sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi hastalığına sebep olabilir. Bu bakımdan aslında gebelikte beslenme ile ilgili en temel kural besinlerin evde hazırlanarak tüketilmesidir.

SİNDİRİMİ KOLAY BESİNLER TÜKETİN

Gebelikte sindirimle ilgili tüm sorunları önleyebilmek adına bağırsaklar yormayacak şekilde beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Gebelikte ishal durumunda da yine bağırsağı yormayacak, sindirimi kolay besinler tüketilmelidir. Bu bağlamda yağsız hazırlanmış pirinç lapası, haşlanmış patates, yoğurt, elma, havuç, muz, bayat ekmek, peksimet gibi ürünler ishalin kısa sürede doğal olarak geçmesine yardım edecektir.

Gebelikte günde 2 fincandan fazla çay tüketmek kabızlığa sebep olabiliyor. Bu bakımdan ishal durumunda günde çok koyu olmayacak şekilde 3 fincan çay tüketmek de faydalı olabilir.

Gebelikte ishal tedavisinde tıbbi uygulamalar önemli!

GEBELİKTE İSHALE İYİ GELEN BESİNLER:

Gebelikte ishal sancısına ne iyi gelir

  • Haşlanmış, tuzsuz, yağsız pattes
  • Yağsız, tuzsuz pirinç lapası
  • Muz
  • Havuç
  • Yoğurt (mümkünse ev yoğurdu
  • Elma
  • Bayat tam buğday ekmeği

BAKMADAN GEÇME!