Fındık fıstık yiyen uzun yaşıyor

Güncelleme Tarihi:

Fındık fıstık yiyen uzun yaşıyor
Oluşturulma Tarihi: Haziran 14, 2015 10:00

Sert kabuklu yemişlerin faydaları saymakla bitmiyor.

Haberin Devamı

Daha önceki araştırmalar, sert kabuklu yemiş tüketiminin kalp damar sağlığına iyi geldiğini ortaya koymuştu. Ancak bu araştırma kapsamında ilk kez bu yiyeceklerin hastalıklara etkisine bakıldı.

Erken ölüm riskini %23 azaltıyor

BBC’de yer alan haberde, Maastricht Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre günde en az 10 gram fındık, fıstık, ceviz ya da badem yemek, erken ölüm riskini yüzde 23 oranında azaltıyor. Tuz ve trans yağ içermesi nedeniyle fıstık ezmesinin bir yararı yok.

Araştırma kapsamında 1986 yılında 55-69 yaş grubundaki 120 bin kişiden beslenme ve yaşam tarzlarıyla ilgili bilgiler alındı. 10 yıl sonra bu kişilerin ölüm oranlarına bakıldı. Sert kabuklu yemiş tüketen kişilerin kanser, diyabet, solunum ve nörodejeneratif hastalıklar yüzünden erken ölüm oranının daha düşük olduğu görüldü.

Haberin Devamı

Tüm hastalıklarda 10 yıllık süre içinde erken ölüm riskinin yüzde 23 azaldığı görüldü. Bu oran nörodejeneratif hastalıklarda yüzde 45, solunum hastalıklarında yüzde 39, diyabette ise yüzde 30.

Sert kabuklu yemişlerin faydası büyük

Prof Piet van den Brandt başkanlığında yapılan araştırmanın sonuçları International Journal of Epidemiology'de (Uluslararası Epidemiyoloji Dergisi) yayımlandı.

Prof van den Brandt, BBC'ye araştırmalarında sert kabuklu yemiş yiyen kişilerin daha fazla sebze-meyve tüketmesi ve bu gruptaki kadınların vücutlarında daha az yağ olması gibi faktörlerin de dikkate alındığını ve bunların sonuca yanstıldığını söyledi. Sert kabuklu yemişler, doymuş ve doymamış yağ asitleri, farklı vitaminler, lif, antioksidan ve diğer biyoaktif bileşenler içeriyor.

BAKMADAN GEÇME!