Erkeklere 10 adımlık cinsel destek rehberi

Güncelleme Tarihi:

Erkeklere 10 adımlık cinsel destek rehberi
Oluşturulma Tarihi: Ekim 25, 2016 00:00

Strese bağlı cinsel sorunları olan erkeklere özel öneriler…

Haberin Devamı

Herkes günlük hayatında stresle karşı karşıya kalıyor. Stresi yok etmenin pek de mümkün olmadığını söylemeliyiz. İster iş yerinde sinirlenin, isterse trafikte bunalın. Strese girdiğinizde, vücudunuzda kortisol-adrenalin gibi stres hormonları salgılanıyor. Bu hormonlar sürekli üretildiklerinde ise baş ağrıları, sinirlilik, öfke, konsatrasyon güçlüğü, depresyon, endişe, kas gerginliği, yeme atakları, yüksek tansiyon, mide-bağırsak sorunları, düşük bağışıklık gibi bir dizi problem gelişiyor. Tüm bu problemlere ek olarak ruhsal sıkıntı yaratan her durumun cinsel fonksiyonlarınızı da etkileyeceğini bilmelisiniz.


Stres başta cinsel isteği baskılıyor. Cinsel istek olmadığında da sertleşme için gereken bazı maddeler, örneğin damarlarda bulunan nitrik oksit maddesi salgılanmıyor. Böylece cinsel bölgelerde yeterince kan akımı olmuyor ve sertleşme problemi, boşalma sorunları, haz duyamama olmak üzere pek çok cinsel sorun ortaya çıkıyor. O gün yaşadığınız akut bir stres kısa süreliğine (birkaç günlüğüne) cinsel problem yaratırken, kronik stres ise uzun vadede testosteron seviyelerini azaltıyor ve artık organik anlamda tedavi gerektiren bir tablo ortaya çıkıyor.

Haberin Devamı

STRESLİ ERKEKLERE 10 ADIMLIK CİNSEL DESTEK REHBERİ

1-Ağır yemeklerden kaçının:

Erkeklere 10 adımlık cinsel destek rehberi

Sağlıklı bir beslenme planı stresi azaltabiliyor. Omega-3'ten zengin zeytinyağı ve balığı, B vitaminlerinden zengin tam tahıllıları, yağsız et ve süt ürünlerini ve taze sebze-meyveleri diyetinize ekleyin. Özellikle kan şekerinizi aşırı artırıp uykunuzu getirecek ağır yemeklerden cinselliğin yaşanacağı saatlerde kaçının.


2-Daha çok egzersiz yapın:

 

Erkeklere 10 adımlık cinsel destek rehberi
 

Egzersiz yapmak için kendinizi yorgun hissetseniz de mutlaka gün içinde yürüyüşler ve hafif kültür-fizik hareketleri yapın. Stresin vücudunuzda biriktirdiği stres hormonlarını egzersiz ile vücudunuzdan atabilirsiniz. Egzersizin testosteronu arttırıcı özelliği de bulunuyor. Fazla stresin aldırdığı kiloları vermeniz ve kendinizi daha fit hissetmeniz, cinsel anlamda motive edici olacaktır.

Haberin Devamı

3-Alkolü azaltın:

 

Erkeklere 10 adımlık cinsel destek rehberi
 

Stres, sigara ve alkol bağımlılığını artırıyor. Ayrıca birçok erkek alkolün gevşetici ve cinsellikte motive edici olduğunu düşünüyor. Stresinizi azaltıp performansınızı artırması için alkol kullanıyorsanız dikkat! Tam tersine, yoğun alkol alan erkeklerde cinsel fonksiyonlar bozuluyor.


4-Uykunuzu düzenleyin:

 

Erkeklere 10 adımlık cinsel destek rehberi
 

Aşırı stres, uykunuzu bölebilir, erken uyanma veya geç uyumaya neden olabilir. Oysa uyku, vücudunuzu dinlendiren, yenileyen ve canlandıran bir süreçtir. Uyku öncesi kafeinden uzak durun. Bir gün sonra yapacağınız işlerin listesini bir deftere not ederek, kafanızdaki "sesleri" azaltın veya seks yaparak daha keyifli bir uyku uyuyun.

Haberin Devamı

5-Önceliklerinizi belirleyin:

 

Erkeklere 10 adımlık cinsel destek rehberi
 

Hayattaki önceliklerinizi belirleyin ve enerjinizi buraya aktarın. Bu önceliklerin arasında cinsellik varsa, akşam televizyon izlemek yerine cinselliğe vakit ayırın. Unutmayın, siz veya eşiniz koltukta uyuyakalıyorsa, cinsellik yaşama ihtimaliniz azalıyor. Yatak odanıza uykunuz gelmeden geçerseniz daha aktif bir performans sergilersiniz.


6-Daha çok gülün:

 

Erkeklere 10 adımlık cinsel destek rehberi
 

Gülmek, keyifli ve mutlu vakit geçirmek, en başarılı stres-savarlardan biridir. Çok yorgun veya gerginseniz, sinemaya gidebilir, birlikte iyi vakit geçirdiğiniz dostlarınızla bir araya gelebilir, partnerinizle eğleneceğiniz bir aktivite düzenleyebilirsiniz. Tüm bunlar sizi rahatlatacak ve eşinize olan duygusal bağlarınızı kuvvetlendirecektir.

Haberin Devamı

7-Yavaşlayın:

 

Erkeklere 10 adımlık cinsel destek rehberi
 

Stres sonucu aktive olan sempatik sinir sistemi, daha hızlı nefes almanıza, kalbinizin daha çok çarpmasına, kas gerginliğinizin artmasına, kendinizi gergin ve endişeli hissetmenize yol açar. Cinsel olarak iyi bir performans göstermek için ise bu sistemin tam zıddı çalışan parasempatik sinir sistemi gereklidir. Bu sistemi çalıştırmak için aceleci davranmamak, hareketlerinizi ve ön sevişmeyi yavaşlatmanız işe yarayacaktır.


8-Ortam yaratın:

 

Erkeklere 10 adımlık cinsel destek rehberi
 

Stresli bir gün ardından, rahatlamanız ve cinselliğe hazır hale gelmeniz vakit alabilir. Cinsel istek her zaman spontan olarak gelişmeyebilir. Bu durumda cinselliği teşvik etmeniz doğru olacaktır. Loş bir mekan, sevdiğiniz bir müzik, mumlar ve gevşetici bir duş cinsellik için gereken ortamı size sağlar.

Haberin Devamı

9-Kitap ve filmlerden yardım alın:

 

Erkeklere 10 adımlık cinsel destek rehberi
 

Pek çok çift birlikte okudukları cinsel içerikli bir kitap veya izledikleri filmle cinsel isteklerinde olumlu değişiklikler olduğunu belirtiyor. Bu konuda partnerinizle konuşun. İkinizin de rahatsız olmayacağı bir ortak nokta belirleyin.


10-Vakit kaybetmeyin:

 

Erkeklere 10 adımlık cinsel destek rehberi
 

Eğer tüm çabalarınıza rağmen hala cinsel isteksizlik, sertleşme sorunu veya boşalma problemleri yaşıyorsanız, o zaman artık yardım almanın vakti gelmiş demektir. Bu durumda vakit kaybetmeden stresin cinsel fonksiyonlarınızı nasıl etkilediği anlamak için bir uzmana başvurun. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!