GeriHamilelikte Cinsellik Erkek şefkatli olmalı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erkek şefkatli olmalı

Erkek şefkatli olmalı

Baba adaylarının bazılarında cinsel istek artarken, bazılarında ciddi azalma olur.

Baba adaylarındaki cinsel isteğin artması veya azalması ile ilgili Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu'ndan öneriler.

Baba adaylarının bazılarında cinsel istek artarken, bazılarında ciddi azalma olur. Bu durum, kişinin hayata bakışıyla da paralellik gösterir.Yanlış inanışlar da bu durumu tetikleyebilir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında annede görülen bulantı, kusma ve halsizlik eşte üzüntü, acıma ve strese yol açar. Bu da cinsel yaşamın ikinci plana atılmasına neden olur. Gebeliğin son üç ayında ise hem annede oluşan fiziksel değişimler, hem de ilişkinin olası bir erken doğumu tetikleme ihtimalinden dolayı erkekte, ilişkiden kaçınma duygusu uyandırır. Gebelikte erkekte beklenen şey mantıklı ve şefkatli olmasıdır. Daha önceki gebeliklerde tekrarlayan düşük, erken doğum, serviks yetmezliği ve buna bağlı erken doğum ya da düşük öyküsü olan kişiler ise gebelik sırasında ilişki konusunda dikkatli davranmak zorundadır. Düşük ve erken doğum tehdidi, erken membran rüptürü, vajinal kanama, genital bölgede enfeksiyon varlığında hekimin önerisi dikkate allınmalıdır. Bu gibi durumlarda cinsel temastan uzak durulması önerilir. Kadınların cinsel yaşamı oldukça karmaşıktır. Anne adaylarının bir kısmı gebelik döneminde kendilerinde ortaya çıkan değişiklikleri (kilo alma, çatlaklar, şişlikler) onların güzelliklerine vurulmuş bir darbe olarak kabul eder, öte yandan eşlerin tutumu da bu yanlış inancı güçlendirir. Öncelikle kabul edilmesi gereken, doğum sonrası her şeyin değişeceğidir. Hekim tarafından aksi söylenmedikçe gebelikte normal yaşantıdan uzaklaşmamak ve ciddi kısıtlamalara girmemek gerekir. Dikkatli olunmalı ve hayat yumuşak bir şekilde yaşanmalıdır.

Gebelik üçer aylık üç döneme ayrılır. Bu dönemlere üçlük dönem anlamına gelen trimester adı verilir:

Gebeliğe alışma dönemi de denilen birinci trimesterde (yani ilk üç ayda) anne adayı bulantı-kusmaların yanında düşük tehlikesi, kanama sorunlarıyla da uğraşabilir. Bu dönemde cinsel ilişki ancak hekimin önerisine göre şekillendirilir. Son üç ayı ise gebeliğin doğuma hazırlanma dönemidir. Burada erken doğum, su boşalması, zarların erken yırtılması gibi riskler vardır. Burada da gebeliği takip eden hekim cinsel aktivite kısıtlamasını önermemişse dikkatli bir şekilde ilişki son anlara kadar yaşanabilir. Gebeliğin 3-6 ay arası dönemi en sorunsuz dönemdir ve bu dönemde ilişki kontrollü bir şekilde yapılabilir. Gebelik doğal bir süreçtir ve yaşamı doğal bir şekilde sürdürmemek için hiçbir neden yoktur.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

False