GeriSağlık Dikkat, sıcak havalar varisi tetikliyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dikkat, sıcak havalar varisi tetikliyor!

Dikkat, sıcak havalar varisi tetikliyor!

Damarların büyüyüp çok daha belirgin hale gelmesine sebep oluyor.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur, yaz aylarında pek çok kişinin varis yüzünden estetik sorunlar yaşadığını, buna ek olarak kaşıntı, bacak ağrısı, bacak yorgunluğu, şişme ve ağırlık, cilt renk değişimi gibi problemlerden muzdarip olduğunu söyledi ve varis tedavisi hakkında bilgi verdi.

VARİSİ OLANLAR SICAKLARDA DAHA DİKKATLİ OLMALI

Varis zamanla zayıflamış damar duvarları sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Cilt yüzeyine yakın şekilde görülen, bükülmüş ip gibi dokusuyla, hem estetik hem de sağlık şikayetleri olarak insanların hayatını etkiliyor. Yaz mevsimini yaşadığımız ve havaların aşırı sıcak gittiği şu günlerde, varisi olan bireylerin çok daha fazla dikkatli olması gerekiyor.

Dikkat, sıcak havalar varisi tetikliyor

GÜNEŞ, VARİSİ NASIL ETKİLER?

Güneş, varise ya da örümcek ağı görüntüsü dediğimiz belirgin kılcal damar sorununa neden olmaz. Ancak, söz gelimi varisli bacaklarda güneş banyosu sırasında yükselen ısıyla birlikte, damarların büyümesine ve çok daha belirgin hale gelmesine sebep olur. Cilde yakınlaşan damarların içi aşırı kanla dolar ve bu hastalıklı damarlardaki kan akışı artışı, varislerin çok daha büyük gözükmesini sağlar. Sadece güneş değil, aynı zamanda sıcak banyolar, uzun süren hamam seansları da aynı etkiyi yapabilir.

Dikkat, sıcak havalar varisi tetikliyor

VARİSTEN KURTULMAK MÜMKÜN

 • Varis problemleri pratik ve etkili uygulamalarla çözümlenebilir. Varis tedavisinin bir an evvel yapılması, bu damar hastalığının kontrol altına alınması açısından çok önemlidir.
 • Isı kaynaklarından kaçınmak, damarların genişlemesinin önüne geçmek, alınabilecek en doğru tedbirlerden bir tanesidir.
 • Varisler için bacakları aşağı sallandırmak yerine, kalp seviyesinden yukarı bir konumda dinlendirmek, daha hareketli bir yaşama geçiş yapmak, sigarayı bırakmak ve elbette mutlaka varis tedavisine başlamak gerekiyor.
False