GeriSağlık Deve dikeni tohumu karın yağlarıyla savaşıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deve dikeni tohumu karın yağlarıyla savaşıyor

Deve dikeni tohumu karın yağlarıyla savaşıyor

Karaciğer dostu bu bitkinin aynı zamanda migren ataklarını hafifletme özelliği var.

Enginar ailesinin değerli üyelerinden olan deve dikeni bitkisinin içerisindeki slymarin maddesi karaciğerinizi yenileyecek doğal bir ilaç niteliğinde. Dolaşım faaliyetlerini düzenleyen, karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde önemli rol üstlenen ve özellikle karaciğer hastalıklarına bağlı tedavilerde kullanılıyor.


KARIN BÖLGESİNDEKİ YAĞLARI YAKIYOR!

Bu harika bitkiyi siroz hastalığından, hepatit ve sarılığa kadar her türlü karaciğer tedavisinde kullanabilirsiniz. Karın bölgesi yağlanması durumunda da sık görülen karaciğer yağlamasında da deve dikeni bitkisinin tohumlarından yararlanabilirsiniz.

Deve dikeni tohumu karın yağlarıyla savaşıyor

Sindirim sisteminizi kuvvetlendirmeye yönelik etkisi de mevcut olan deve dikeni tohumunu kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanabilirsiniz. Mide sindirimini kuvvetlendirerek hazmı da kolaylaştıran bu harika bitkiyi, hazımsızlık sorunlarında güvenle kullanabilirsiniz. Özellikle kilo almak isteyen kişiler bu bitkiyi çok sevecekler. Çünkü deve dikeni bitkisinin tohumlarından elde edilen çay, düzenli olarak kullanıldığında iştah açmaya yardımcı oluyor. Bu nedenle kilo vermek isteyen bireylerin deve dikeni bitkisini kullanırken dikkatli olması gerekiyor.

Vücudun safra salınımını arttıran bu bitki safra kesesi hastalıklarının tedavisinde de büyük rol oynuyor. Migren ataklarını hafifletme, varisleri giderme, damar tıkanıklığını engelleme gibi rahatsızlıkların da üstesinden gelebilen deve dikeni vücut direncinin arttırılmasına da yardımcı oluyor.

Bin bir derde deva olan deve dikeni bitkisinin mucizevi özellikleri bunlarla sınırlı değil! Araştırmalar yüksek antioksidan kapasitesiyle hücre yenileyici etkiye sahip bu bitkinin, göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, prostat kanseri gibi kanser türlerini de önlemede etkili olduğu konusunda hemfikir. Ayrıca deve dikeni bitkisi rahim hastalıklarında kullanıldığında da iyileştirici etkiye sahip.


ANNE SÜTÜNÜN ARTMASINA YARDIMCI OLUYOR

 

Deve dikeni tohumu karın yağlarıyla savaşıyor
 

Sütü artmadığı için üzülen annelere müjde! Deve dikeni tohumundan elde edilen çay düzenli olarak tüketildiğinde süt arttırmaya da yardımcı. Dilerseniz farklı bir aroma katmak için çayınızı 1 tatlı kaşığı kadar bal ile tatlandırabilirsiniz.


NASIL TÜKETİLMELİ?

 

Deve dikeni tohumu karın yağlarıyla savaşıyor
 

Deve dikeni bitkisinden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için bitki tohumlarını havanda döverek veya değirmende öğüterek kullanmanız şart. Böylece bitki tohumunun bileşimindeki maddeler çayın demine geçerek, vücudunuza çok daha fazla yarar sağlıyor. 300-400 ml kadar kaynar suya daha önce öğütmüş olduğunuz deve dikeni bitkisi tohumunun tozundan 2 tatlı kaşığı kadar kattıktan sonra, 10-15 dakika demleyip tüketebilirsiniz. Dilerseniz çayınızı limon, nane, karanfil veya tarçınla tatlandırmanız mümkün. Demlediğiniz çaydan günde 1 ila 3 fincan kadar tüketebilirsiniz.


BİR ZARARI YOK AMA…

 

Deve dikeni tohumu karın yağlarıyla savaşıyor
 

Çalışmalar deve dikeni bitkisinin herhangi bir zararı olmadığını gösteriyor. Ancak yine de her bitki çayı gibi tüketimde aşırıya kaçılmamalı. Devedikeni bitkisinin tohumlarından elde edilen çay aşırı tüketil halinde ishale yol açabilir ve bu durum sağlığınızı negatif yönde etkileyebilir.
Bu bitki iştahı iyi yönde etkilediği için belirli bir diyet programı uygulayanlar günde 1-2 fincandan fazla deve dikeni tohumu çayını tüketmemeli. Çayı tüketmeden önce diyetisyenlerine mutlaka danışmalıdırlar. 2 yaşından küçük çocuklar ve hamileler bu bitkiden elde edilen çayı ve buna benzer bitki çaylarını kesinlikle kullanmamalıdırlar. Kronik bir hastalığa sahip olanlar ve düzenli olarak ilaç kullananlar bu çayı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalılar.

False