EKSTRA
MENÜ

Tohum

Tohum ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tohum haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.939 Tohum haberi bulunmuştur.

Tohum Haberleri

İlkay Gündoğandan otizmli çocuklara imzalı forma

İlkay Gündoğan'dan otizmli çocuklara imzalı forma

İngiliz ekibi Manchester City'de forma giyen İlkay Gündoğan, İstanbul'da eğitim gören otizmli çocuklara imzalı forma hediye etti.

24.06.2021Futbol
Çiftçi Kayıt Sistemine 2021 başvuru döneminde son haftaya girildi

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne 2021 başvuru döneminde son haftaya girildi

Sisteme başvurusunu 30 Haziran'a kadar yapmayan üreticiler desteklerden ve düşük faizli kredi uygulamalarından yararlanamayacak.

24.06.2021Ekonomi
Bakan Pakdemirli: Kuraklıkla mücadele ediyoruz

Bakan Pakdemirli: Kuraklıkla mücadele ediyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tunceli’ye yaptığı ziyarette, kuraklıkla mücadeleye değinerek, "Ülkemizde kuraklıkla mücadele ediyoruz. Tunceli’de de benzer durum söz konusu. Özellikle sonbahar dönemi için hibe tohum projesi de başlatıyor olacağız Tunceli özelinde. Ormancılık alanında 580 bin fidan dikeceğiz. Ama Tunceli’de 2 milyona yakın fidan üreteceğiz" dedi.

23.06.2021Ekonomi
Sigortası olmayan çiftçilere kuraklık desteği verilecek

Sigortası olmayan çiftçilere kuraklık desteği verilecek

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç "Aslında bu adı konmamış bir tohum desteği. Biz buna 'çiftçi hasar bedeli' diyoruz. Böyle isimlendirildi ama önümüzdeki yıl sürdürülebilir bir tarım ve üretim devam etsin diye verilen bir destektir" dedi.

22.06.2021Ekonomi
Karavanla Çıralı yollarında

Karavanla Çıralı yollarında

Türkiye pandemide kademeli normalleşmeye geçtiği andan itibaren soluğu bağda bahçede, doğada almaya başladı. Biz de karavana atlayıp rotayı Kemer-Kumluca karayoluna çevirdik. Ara duraklarıyla Antalya’nın insanın başını döndüren kıyı şeridi Çıralı’dayız.

20.06.2021Seyahat
Bu haberden sonra kimse kimseye ‘kuş beyinli’ diye hakaret edemeyecek

Bu haberden sonra kimse kimseye ‘kuş beyinli’ diye hakaret edemeyecek

Bir aşağılama sözcüğü olarak kullanılan ‘Kuş beyinli’ sıfatı aslında bir hakaret değil bir iltifat çünkü kuşlar sandığımızdan çok daha akıllı. Kanıt mı görmek istiyorsunuz? Tüm detaylar haberimizde...

19.06.2021Gündem
Bakan Pakdemirli açıkladı Destek ödemeleri başladı

Bakan Pakdemirli açıkladı! Destek ödemeleri başladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 milyar 563 milyon 770 bin 722 liralık destek ödemesini üreticilerin hesaplarına aktarmaya başladıklarını bildirdi.

18.06.2021Ekonomi
Son dakikaya bırakmayın

Son dakikaya bırakmayın

20 Haziran Pazar, Babalar Günü... Bu özel güne bir hafta kala, hâlâ kararsızsanız jürimizin hediye önerilerine kulak verin. Pandemi nedeniyle internetten sipariş edecekseniz kargo sürecini de hesaba katmayı ihmal etmeyin.

Buğday çeşidinin ıslahçı hakkı payı ve tohum üretim hakkı ihale usülüyle satılıktır

Buğday çeşidinin ıslahçı hakkı payı ve tohum üretim hakkı ihale usülüyle satılıktır

Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü adına tescilli Koç 2015 Ekmeklik Buğday çeşidinin Islahçı Hakkı Payı (Royality) ve Tohumluk Üretim Hakkı Satışı, 10 yıl süre ile 8213 Sayılı Döner Sermayeli İşletmeler İhale Yönetmeliğinin 2 ve 29/c maddesine göre açık teklif usulü ile yapılacak.

11.06.2021Ekonomi
Bakan Pakdemirliden destek ödemesi açıklaması Önümüzdeki hafta hesaplarda...

Bakan Pakdemirli'den destek ödemesi açıklaması! Önümüzdeki hafta hesaplarda...

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli önümüzdeki haftadan itibaren 2 milyar 550 milyon liralık bitkisel üretim desteklerinin ödenmeye başlanacağını açıkladı.

11.06.2021Ekonomi
Tohum Nedir, Ne Zaman Ve Nasıl Ekilir Tohum Nasıl Ve Ne Zaman Çimlenir

Tohum Nedir, Ne Zaman Ve Nasıl Ekilir? Tohum Nasıl Ve Ne Zaman Çimlenir

Tohum, meyve, sebze ve bitki yetiştirmek için ekilir. Her tohumun ekilmesi gereken dönem farklıdır. Her tohum, kendine uygun mevsiminde ekildiği de daha iyi verim alınabilir. Tohum nedir, ne zaman ve nasıl ekilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

10.06.2021Araştırma
Öşür Nedir Ve Kimlere Verilir Öşür Ne Zaman, Ne Kadar Ve Nasıl Verilir

Öşür Nedir Ve Kimlere Verilir? Öşür Ne Zaman, Ne Kadar Ve Nasıl Verilir

Bir kişinin öşür vermesi için arazi sahibi konumunda bulunan kişinin Müslüman olması ve öşrün farz olduğunu bilmesinin gerekliliği söz konusudur. Öşür nedir ve kimlere verilir? Öşür ne zaman, ne kadar ve nasıl verilir? Şeklindeki soruların yanıtlarını tüm detaylarıyla birlikte derledik.

9.06.2021Araştırma
Anason Nedir, Ne İşe Yarar Anasonun Faydaları Ve Zararlari Nelerdir

Anason Nedir, Ne İşe Yarar? Anasonun Faydaları Ve Zararlari Nelerdir?

Anasonu daha önce duymuşsunuzdur fakat ne olduğu ve sağladığı faydalar hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Anasonun faydalarını öğrenen kişiler, kullanmaktan vazgeçmiyor. Sizlere anasonun ne olduğu ve faydaları hakkında bilgiler derledik.

9.06.2021Araştırma
Evde öğrenme

Evde öğrenme

Okul öncesi dönem, bilişsel, sosyal-duygusal, fiziksel, dil gelişimi alanında önemli değişimlerin yaşandığı, gelişimin hızlı ve en yoğun olduğu kritik bir dönemdir. Bu dönemde edinilen temel bilgi, beceri ve alışkanlıkların çocuğun gelecek yaşamını etkileyecek olması nedeniyle bu dönemde gelişimi destekleyici etkinlikler ayrı bir öneme sahip. Okul öncesi dönem çocuklarının çok yönlü ve bütüncül olarak gelişimini besleyen en önemli uğraşı ve gereksinimi oyundur. Çocukların oyunları sırasında kullandıkları materyaller ise öğrenmelerini ve gelişimsel alanlara yönelik becerilerini destekler.

9.06.2021Eğitim
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tıbbi ve cerrahi maske ihracatımız 100 kat artış gösterdi

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tıbbi ve cerrahi maske ihracatımız 100 kat artış gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MFA Kocayusuf Maske Fabrikası'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada ''Salgının başladığı zaman Türkiye'de 14 maske üreticisi varken bugün bu sayı 424'e yükseldi. Tıbbi ve cerrahi maske ihracatımız 100 kat artış göstererek 212.5 milyon dolara çıktı'' dedi.

4.06.2021Ekonomi
Karaman Kayagülünün yeni popülasyonu bulundu Dikkat: Koparmanın cezası çok büyük

'Karaman Kayagülü'nün yeni popülasyonu bulundu! Dikkat: Koparmanın cezası çok büyük

Karaman'da 24 yıl önce 'Karaman Kayagülü' olarak literatüre giren, sınırlı ve kıraç bölgede bulunabilen endemik bitkinin yeni popülasyonu, Başyayla ilçesi Büyükkarapınar köyü dağlık bölgesinde tespit edildi. 1700 rakımlı bölgede bulunan yeni türün koruma altına alınması için çalışmalar başlatıldı. 'Karaman Kayagülü'nü koparan veya zarar verene ise 80 bin 465 lira ceza uygulanacak.

2.06.2021Gündem
Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamalardan muaf olan kişiler ve yerler belli oldu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamalardan muaf olan kişiler ve yerler belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Bakanlık yayımladığı genelge sonrasında kısıtlamadan muaf olacaklar listesini yayınladı.

31.05.2021Gündem
Teşvikler ve tarımsal üretime dönüşlerle hayvan varlığı artıyor

Teşvikler ve tarımsal üretime dönüşlerle hayvan varlığı artıyor

Verimli meralarıyla tarım ve hayvancılığın yaygın yapıldığı Erzurum'da son yıllarda besiciler ile çiftçilere verilen desteklerle hayvan varlığı sayısında artış sağlandı.

31.05.2021Ekonomi
Pandemi ihracatı durduramadı

Pandemi ihracatı durduramadı

İhracatta planlama ve yatırımlara bağlı her geçen yıl büyüdüklerini açıklayan May Tohum Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yusuf Yormazoğlu, “2020 yılında, ihracat rakamlarımızı yüzde 32 arttırarak, hedeflerimizin üzerinde bir gerçekleşme sağladık. 2021 yılı için planladığımız ilave 25 milyon liralık yatırım ile yüksek katma değerli tohum üretimini ve ihracatını arttırmayı planlıyoruz” dedi.

31.05.2021Ekonomi
‘İnsanlar var gücüyle çalışmaya başladı’

‘İnsanlar var gücüyle çalışmaya başladı’

Sakarya Nehri’nden beslenen verimli topraklarda mikroklima etkisiyle çeşit çeşit sebzeler yetiştirildiğini ifade eden Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Çam, “Bölgede marul, roka, maydanoz, dereotu, ıspanak, yeşil soğanın yanı sıra domates, salatalık, patlıcan, biber gibi sebzelerin üretimi yapılıyor” dedi. Çiftçiler de “Pandemide arz talep de arttı, gıda sektörü hareketlendi. Bu sebeple de insanlar var gücüyle çalışmaya başladı” diye konuştu.

31.05.2021Ekonomi
Saban Nedir Saban Ne Zaman Bulundu Saban Neyden Yapılır

Saban Nedir? Saban Ne Zaman Bulundu? Saban Neyden Yapılır?

Saban, kırsal alanlarda yaşayan insanların bildiği ancak, diğer insanların adını duyduklarında merak ettikleri ve ilgi duydukları bir kelimedir. Saban nedir? Saban ne zaman bulundu? Saban neyden yapılır? İşte, tüm detaylar.

27.05.2021Araştırma
Trendyol’un, STK’lara yarattığı kaynak 1 milyon TL’yi aştı

Trendyol’un, STK’lara yarattığı kaynak 1 milyon TL’yi aştı

Trendyol’un, Sepette İyilik hareketi ile 31 sivil toplum kuruluşunun ürünlerini platformda tek bir çatı altında toplayarak, bugüne kadar bu ürünlerin satışlarından sivil toplum kuruluşlarına yarattığı kaynak 1 milyon TL’yi aştı.

27.05.2021Teknoloji
Tarlada kuraklık tespiti

Tarlada kuraklık tespiti

Türkiye'nin özellikle İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz bölgesinin iç kesimlerinde yaşanan kuraklık, siyasetin önemli bir gündem maddesi oldu.

27.05.2021Gündem
Çapa makinesine vücudunu kaptırarak hayatını kaybetti

Çapa makinesine vücudunu kaptırarak hayatını kaybetti

DÜZCE'de İbrahim Kahraman (57), bahçesinde çalışırken, vücudunu çapa makinesinin bıçaklarına kaptırması sonucu yaşamını yitirdi.

26.05.2021Haber
Düzcede çapa makinesine vücudunu kaptırarak hayatını kaybetti

Düzce'de çapa makinesine vücudunu kaptırarak hayatını kaybetti

DÜZCE'de İbrahim Kahraman (57), bahçesinde çalışırken, vücudunu çapa makinesinin bıçaklarına kaptırması sonucu yaşamını yitirdi.

26.05.2021Gündem
Eyvah, kahve türlerinin nesli tükeniyor Suçlu kim (Biz)

Eyvah, kahve türlerinin nesli tükeniyor! Suçlu kim? (Biz)

Eğer bu haberi elinizde mis gibi kokan bir fincan kahve eşliğinde okuyorsanız, içeceğinizden güzel bir yudum daha alın ve fırsatınız varken kahvenizin tadını doyasıya çıkarın çünkü böyle giderse yakın zamanda bu eşsiz tada veda etmek zorunda kalabiliriz.

25.05.2021Dünya
Tür nedir Biyoloji, Türkçe, coğrafya ve mantık biliminde tür tanımı

Tür nedir? Biyoloji, Türkçe, coğrafya ve mantık biliminde tür tanımı

Tür kelimesinin anlamı çeşit, cins olarak bilinmesi ile birlikte bazı temel alanlarda farklı tanımları bulunmaktadır. Özellikle biyoloji, coğrafya, Türkçe ve mantık bilimlerinde tür kelimesinin ayrı ayrı tanımları bulunmaktadır. Peki, neden bu kelimenin ayrı ayrı tanımlanmasına ihtiyaç duyulmuştur? Tüm tanımların temelinde aynı şeyler mi yatmaktadır? Tür, kendi alanında ki bilim içerisinde de sınıflandırılmakta mıdır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.05.2021Araştırma
İç Anadoluda kuraklık hububat üreticilerini endişelendiriyor

İç Anadolu'da kuraklık hububat üreticilerini endişelendiriyor

İç Anadolu Bölgesi'nde bahar yağıları yetersiz kalınca kuraklık baş gösterdi. Yozgat'ta il merkezi ve birkaç ilçede yüzde 80-90 oranında kuraklık yaşanırken, Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer bundan sonra yağacak yağmurun da faydasının olmayacağını belirtti.

23.05.2021Haber
Ekipler hasar tespiti için bölgede İç Anadoluda vahim tablo

Ekipler hasar tespiti için bölgede! İç Anadolu'da vahim tablo!

İç Anadolu Bölgesi'nde bahar yağıları yetersiz kalınca kuraklık baş gösterdi. Yozgat'ta il merkezi ve birkaç ilçede yüzde 80-90 oranında kuraklık yaşanırken, Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer bundan sonra yağacak yağmurun da faydasının olmayacağını belirtti.

23.05.2021Ekonomi
Dönüşen formlar, karşılaşan bedenler

Dönüşen formlar, karşılaşan bedenler

Zilberman’da açtığı ‘ya da’ başlıklı sergisinde zamanı ve bedenleri döngüsel bir bakışla ele alan heykeltıraş Yaşam Şaşmazer “Bu sergi her şeyden evvel insana, onu saran ve etkileşimde olduğu dünyayla ilişkisine bakıyor. İnsanın doğayı işgal, istila ve kolonize etme çabasının yıkıcılığını takip ederek ortak bir yaşam imkânının izini aradım” diyor.

21.05.2021Kitap Sanat
Tuncelide benekli Anadolu semenderi görüldü

Tunceli'de benekli Anadolu semenderi görüldü

Türkiye'ye özgü endemik tür olan ve koruma altında bulunan benekli Anadolu semenderi, bu kez Tunceli’de görüldü.

20.05.2021Gündem
Dededen kalma tohumlarla 70 yaşında çiftçilik yapıyor

Dededen kalma tohumlarla 70 yaşında çiftçilik yapıyor

Trabzon'un Yomra ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki Ömer Can, dededen kalma tohumlarla çiftçilik yapıyor.

20.05.2021Haber
‘Söz, 6 ayda hayatınızı değiştireceğiz’

‘Söz, 6 ayda hayatınızı değiştireceğiz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Projeleri yok” eleştirilerine, CHP’li belediyelerin bazı büyük projelerini sıralayarak yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Biz muhalefetteyiz. İktidar olduğumuzda, çok daha mükemmellerini yapacağız. Size sözüm söz, 6 ayda hayatınız değişecek” dedi.

17.05.2021Gündem
Bakan Pakdemirli’den Dünya Çiftçiler Günü mesajı

Bakan Pakdemirli’den Dünya Çiftçiler Günü mesajı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ’Dünya Çiftçiler Günü’ mesajında, "Türkiye tarımını, Avrupa’da birinci sıraya yükselten sizlersiniz. Emeklerinize minnettarız" dedi.

14.05.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Sağlıkçılar 3. doz bekletisinde

Aşılamada ulaştığımız hız mükemmel. Sadece geçtiğimiz haftada aşılanan kişi sayısı 5 milyondan fazla.

21.06.2021

Sasalı’da neler gördük... İzmir’de bir tarım modeli

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Başka bir tarım mümkün” mottosuyla yerel yönetimlerin tarıma olan bakış açılarını değiştiriyor.

15.06.2021

Şimdi önlem alma zamanı

Mayıs sonunda Gelibolu’ya gittiğimde, sahile kalın bir tabaka halinde vuran köpükleri gördüğümde bir dönemin tahminlerimizden çok daha erken sona erdiğini düşündüm. Deniz bitmiş, çevre felaketi gerçekleşmişti. Her türlü atığımızdan beslenen bir canlı türü hayat sahamızı işgal etmişti.

12.06.2021

Drone’la tohum topu atışı yapıyorlar

Takside gidiyorum. Beşiktaş’tan geçiyoruz.

30.05.2021

Hepimiz aynı kovandayız

EGE’nin dört bir yanında bahar aylarında kekik, mandalina, limon, badem, karabaş otlarının açmasıyla faaliyete geçip mis kokulu çiçek ballarının üretimine başlayan arılar, sohbaharda çam balıyla sezonu kapatır.

24.05.2021

Hızlı kulis yavaş yargı

TBMM’de şu günlerde çok önemli bir seçim kulisi yaşanıyor.

22.05.2021

İlk tesadüfle ilk dilek

Tesadüfen, tamamen tesadüfen, çocuğu olmuşum Suavi’yle Berin’in. Doğmuşum bir sonbahar günü Ankara’da.

17.05.2021