Çocukların öksürüğü alerjik olabilir mi?

Güncelleme Tarihi:

Çocukların öksürüğü alerjik olabilir mi
Oluşturulma Tarihi: Aralık 01, 2015 10:27

Tedavisiz çocuklarda sürekli hapşırık, burun tıkanıklığı ve burun kaşıntısı görülür.

Haberin Devamı

Kış soğuklarının kendini iyice hissettirdiği bugünlerde, çocuklarda soğuk algınlığına bağlı öksürük şikayetleri de arttı ancak her öksürük, kış hastalıklarına işaret etmiyor. Özellikle geçmeyen ve sık sık tekrarlayan bir öksürük çocuğunuzu esir almışsa mutlaka bir çocuk alerji uzmanını ziyaret etmenizde fayda var.

Çocukların öksürüğü alerjik olabilir mi

Astım ve alerjik rinit, çocukluk yaş grubunda en sık görülen kronik hastalıklardandır. Eğer bir çocuğun uzayan ve sık tekrarlayan öksürük atakları oluyorsa, öksürüğe nefes darlığı eşlik ediyorsa, öksürük nedeniyle hareketleri kısıtlanıyorsa, sık sık hapşırıkları, burun kaşıntıları, burun tıkanıklıkları oluyorsa ve alerjik hastalıklar açısından ailesel bir yatkınlığı da varsa mutlaka astım ve alerjik rinit açısından tetkik edilmesi gerekmektedir. Pek çok çocuk, altta yatan alerjik hastalığın tanınamaması ve tedavi edilmemesi nedeniyle gereksiz antibiyotik tedavileri almaktadır. Uygun tanı ve doğru tedaviyle burun mukozası ve bronşlardaki duyarlılığın baskılanması, şikayetlerin gerilemesine ve dolayısıyla çocuğun ve ailenin yaşam kalitesinde artmaya neden olacaktır.

Haberin Devamı

ANTİBİYOTİK İHTİYAÇ OLDUĞUNDA KULLANILMALI

Gereksiz kullanılan ilaçlar, vücutta istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Gereksiz antibiyotik kullanılması, çocuğun bağışıklık sisteminin ve normal bağırsak florasının baskılanmasına ve bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirip etkinliğinin azalmasına yol açabilir. Bu da çocuğun gerçekten antibiyotiğe ihtiyacı olduğu durumlarda, antibiyotiklerin etkisiz ve yetersiz kalmasına neden olur.

 

Çocukların öksürüğü alerjik olabilir mi
 

ALERJİK HASTALIKLARIN TEDAVİ SÜRECİ UZUNDUR

Bizim çocukluk çağı astımı olarak tanımladığımız, doktor doktor dolaşıp farklı antibiyotikler kullanıp her ay sıkışıp tıkanıp acillerde hava alan bir hasta grubumuz bulunmaktadır. Bu grup hastalarda, geçirdikleri atakların bronşlarında kalıcı değişikliklere yol açmasını engellemek için koruyucu tedaviler uygulanması gerekmektedir. Bu hastaların düzenli tedavi almayıp atakları sırasında müdahale edilmesi, akciğerlerinde kalıcı değişikliklere yol açıp erişkin yaşta akciğer problemlerine yol açabilmektedir. Sanılanın aksine, halk arasında fısfıs olarak bilinen koruyucu ilaçlar bağımlılığa yol açmamakta, uygun doz ve sürede kullanıldığında ciddi yan etkilere neden olmamaktadır.

Haberin Devamı

ALERJİK RİNİT OKUL BAŞARISINI DA ETKİLİYOR

Alerjik rinit, özellikle okul çağındaki çocuklarda sıkça görülebilmektedir. Polenler, ev tozu akarları, hayvan epitelleri veya küf mantarları alerjik rinite neden olabilmektedir. Tedavisiz kalan çocuklarda sürekli hapşırık, burun tıkanıklığı ve burun kaşıntısına bağlı olarak uyku kalitesinde bozulma, kronik yorgunluk, okul başarısında düşüklük ve isteksizlik görülebilmektedir.

Cihan

[fotogaleri=1001]

BAKMADAN GEÇME!