Çocuklarda Kasık Fıtığına Dikkat!

Güncelleme Tarihi:

Çocuklarda Kasık Fıtığına Dikkat
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 11, 2011 16:00

Çevresel faktörler, kasık fıtığının belirgin hale gelmesine neden olabiliyor.

Haberin Devamı

Çocuklarda kasık fıtığı tehlikeli hatta sinsi bir hastalıktır. Özellikle fıtığın içine giren barsağın boğulma riski nedeniyle acil ameliyat gerektirebilir. Küçük yaşlarda çok sık rastlanan bu hastalığı Doç. Dr. Selami Sözübir ayrıntılarıyla anlattı.

Kasık Fıtığı Nasıl Oluşur?

Erkek bebeklerin testisleri anne karnında gelişmelerini tamamlarken, ilk oluştukları yer olan karnın içinden aşağıya doğru bir inme gerçekleştirerek, olmaları gereken yer olan yumurta keselerine yerleşirler. Bu yolculuk 3. ay civarında başlar ve doğuma yakın olarak biter. Karın içinden karın dışına çıkan testisler, kasık kanalı dediğimiz kanalın içinden geçerler. Bu kanalda normal şartlarda doğumla beraber işlevini kaybederek kapanırlar. Ancak kanallardan birisi veya ikisi birden kapanmazsa o zaman fıtıklaşma olur. Eğer kanal açıklığı darsa ve sadece karın içi sıvısının geçmesine izin veriyorsa şişlik, çocuk uyanık ve hareketli iken artar. Çocuk uyuyunca ise azalabilir ya da kaybolur.

Haberin Devamı

Belirtileri Nelerdir ve Kimlerde Görülür?

Kasık ve yumurta kesesinde şişlik olabilir. Ağrı yapmaz ancak huzursuzluk, rahatsızlık bazen de kusma yapabilir. Kronik kabızlık, karın içi basıncını artıran şiddetli enfeksiyonlar gibi çevresel faktörler, kasık fıtığına direkt olarak neden olmaz. Ancak bazı durumlarda kasık fıtığının belirgin hale gelmesine neden olabilir.

Erkeklerde, düşük doğum ağırlıklı prematüre bebeklerde ve bazı doğumsal bağ dokusu hastalığı olan çocuklarda daha sık rastlanır. Erkeklerde rastlanma oranı kızlardan 5–6 kat fazladır.

Fıtık Şüphesi Olunca Ne Yapılmalıdır?

Çocukluk çağında kasıkta fark edilen, zaman zaman ortaya çıkıp kaybolabilen şişlik, akla öncelikle kasık fıtığını getirmelidir. Çocukta kasık fıtığı şüphesi varsa en kısa zamanda bir çocuk cerrahı tarafından değerlendirmesi ve sonrasında tanısının kesinleştirilmesi gerekir. Çocuklarda kasık fıtığı en kısa zamanda ameliyat edilerek tedavi edilmelidir. Burada kesinlikle bir yaş sınırı söz konusu değildir.

Fıtık Tekrar Edebilir mi?  

Haberin Devamı

Sağ ve sol olmak üzere iki kasık kanalımız mevcuttur. Bu iki kanal birbirinden bağımsız olarak fıtık oluşturabilir. Dolayısıyla tek taraflı ameliyatlardan sonra öbür kasıkta fıtık olma ihtimali her zaman vardır. Bu tekrarlama değil yeni bir fıtıktır. Eğer çocuk bir tarafından fıtık geçirdiyse, diğer tarafından da olma riski daha fazladır.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!