Çocuklar, ilgiye ihtiyaç duyduklarında yalan söyler

Güncelleme Tarihi:

Çocuklar, ilgiye ihtiyaç duyduklarında yalan söyler
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 25, 2014 10:00

Anne ve babalar sürekli yalan söyleyen çocuklar konusunda ne yapmalı?

Haberin Devamı

Çocuğunuzun üç cümlesinden biri yalansa, kendini farklı bir hayal dünyasında görüyor ve söylediklerinin gerçek olduğuna inanıyorsa, panik yapmadan önce önleminizi alın. Anne ve babaların yalan konusunda ne yapmaları gerektiğini Uzman Pedagog Elif Koca anlattı.

Çocuklar da bazen yetişkinler gibi yalan söyleme yoluna gidebilir fakat bu beyaz yalanlar ileride karşınıza büyük yalanlar olarak da çıkabilir. Anne ve babalar sürekli yalan söyleyen çocuklar konusunda büyük endişe yaşar.

Yaşa göre farklılık gösteriyor

Araştırmalar, çocukların yalana başvurma nedenlerinin, yaş dönemlerine göre farklılık gösterdiğini ortaya koyuyor. Pedagog Elif Koca, "5 yaşından önce yalanla gerçeği ayırt edemeyen çocuğun söylediği yalanları, yanlış yorum olarak değerlendirmemek, hatta yalan olarak etiketlendirmemek gerekiyor" dedi.

Diğer bir durum da çocukların abartılı konuşmalarının yalanla karıştırılabilmesi. Çocuklar yaşadıkları olayları abartarak anlatabilir, ilkokul çağında ise bu durum ortadan kalkar. Panik yapmadan, bu davranışı gelişiminin bir parçası olarak düşünüp beklemek yeterli. Pedagog Elif Koca, "Çocuk yalanlarında gerçeği iyi değerlendirememe, gördükleri ve duyduğu şeyleri uydurma veya olmamış şeyleri olmuş gibi anlatma söz konusu" dedi.

Nasıl engel olunur?

  • Yetişkinler olarak çocukların yanında yalan söyleyerek kesinlikle kötü örnek olunmamalı. Çocuklar gördüğünü hızlı bir şekilde taklit etme yeteneğine sahip oluyor. Ebeveynlerinden görecekleri olumlu ya da olumsuz davranışları taklit ederek kolaylıkla öğrenebiliyorlar.
  • Yalan söyleyen çocuğu yargılamak, rencide etmek yerine neden yalan söylediği üzerine yoğunlaşılmalı.
  • Çocukla sağlıklı iletişim ve etkileşim kurulmalı. Düşüncelerini özgürce söyleyebilme imkânı tanınmalı.
  • Korkutucu disiplin yöntemlerinden uzak durulmalı, çocuğun yapacağı olumsuz davranışlar karşısında alacağı tepkilerle başa çıkma yolları öğretilmeli ve yalandan uzaklaştırılmalı.
  • Çocuğun yalan söyleyerek çıkar elde etmesine izin verilmemeli.


Çocuklar neden yalan söyler?

  • Çocuklar, yalan ve gerçeği ayırt edemedikleri için yalan söyleyebiliyorlar.
  • Anne ve babalarından ya da yakın çevrelerinden, yalan söyleyen kişilere şahit olunca yalan söyleyebiliyorlar.
  • Bisikleti olmayan çocuğun "Bisikletim var" demesi gibi mahrum kaldıklarında, özlem duyduklarında yalan söyleyebiliyorlar.
  • Zarar görmemek ve ceza almamak için yalana başvurabiliyorlar.
  • İlgiye, sevgiye ihtiyaç duydukları durumlarda dikkat çekmek için yalan söylemeyi tercih ediyorlar.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!