Çocuğunuzun yeterli demir aldığından emin misiniz?

Güncelleme Tarihi:

Çocuğunuzun yeterli demir aldığından emin misiniz
Oluşturulma Tarihi: Şubat 24, 2015 10:00

Çocukların ihtiyacı olan vitamin ve mineraller bu besinlerde!

Haberin Devamı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Berik Keskin, Çocuk beslenmesi konusunda merak edilen soruları yanıtladı, çocukların ihtiyacı olan vitaminleri hangi besinlerden alabileceğini açıkladı.

Bazı besinler çocuğunuz için diğerlerinden daha mı faydalıdır?

Kötü sebze diye bir şey yoktur. Ancak bazıları daha çok vitamin ve mineral içerir. Çocuğunuzun öğlen yemeğini hazırlarken parlak renkli sebzeleri daha çok tercih edebilirsiniz: Brokoli, domates, biber, havuç gibi. Sağlıklı bir öğlen yemeğinde aynı zamanda protein, meyve ve tahıllar da bulunmalıdır. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tercih edin. Böylece çocuğunuz meyvenin kabuğunu da tüketerek fazladan vitamin de almış olacaktır. Öğlen yemeğini kendisi tüketiyorsa fazla tuz ve yağ içermeyen sağlıklı besinler seçmesini öğretmelisiniz.

Çocuğunuz için en zengin kalsiyum kaynağı domates mi, badem mi yoksa şeftali midir?

Kalsiyum kaynağı dediğimizde aklınıza muhtemelen süt ve süt ürünleri gelir. Çocuğunuz süt sevmiyorsa badem, fasulye, portakal suyu gibi gıdalarda kalsiyum almasına yardımcı olurlar. Çocuklar, sağlıklı kemik ve diş gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç duysalar da özellikle ergenlik döneminde yeterli almazlar. Kalsiyum ve D vitamini desteği almaları gerekebilir.

Sebzeli omlet sağlıklı bir kahvaltı seçeneği olabilir mi?

Mısır gevreği, süt, meyve sabah kahvaltısında kolay bir seçenek olsa da sebzeli omlet, proteinden daha zengindir, daha fazla enerji verir ve daha uzun süre tok tutar.

Çocuğunuzun yeterli demir aldığından nasıl emin olabilirsiniz? 

Kırmızı kan hücrelerinin oksijeni dokulara taşıyabilmesi için demire ihtiyaç vardır. Çocuklar büyürken demire ihtiyaç duyarlar. Kırmızı et, somon, yumurta, kuru meyvelerin hepsi değişik miktarlarda demir içerirler. Bu besinleri brokoli, domates, portakal, çilek gibi C vitamininden zengin gıdalarla birlikte verirseniz demir emilimi de daha iyi olacaktır. Süt, bağırsaklardan demir emilimini azalttığından günlük süt miktarını 2 bardakla sınırlamak uygundur.

Çocuğunuz iştahsızsa, yeterince vitamin almıyor olabilir mi?

Birçok anne baba, çocuğunun iştahsız olmasından, sürekli ‘’tokum‘’ demesinden şikayet eder. Ancak çok da büyük olmayan bir porsiyon bile çocuğunuzun yeterli vitamin ve mineralleri alması için yeterlidir. Her gün küçük porsiyonlar tüketiyorsa dışarıdan vitamin mineral desteği alması için doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Berik Keskin

Çocuğunuzun yeterli demir aldığından emin misiniz

BAKMADAN GEÇME!