GeriHamilelikte Beslenme Aşerdiğiniz yiyeceklerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşerdiğiniz yiyeceklerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Aşerdiğiniz yiyeceklerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Bebek taşırken, kadınların aşermesi, yani bazı tipteki gıdalara karşı aşırı arzu duyması gebeliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Hamilelerin neden aşerdiğini biliyor musunuz? Dr. Murat Emanetoğlu anlatıyor.

Gebe kadınların yaklaşık %85 i gebelik süresince en az bir yiyeceğe karşı aşırı istek duymuştur. Bu yiyeceklerin sınıflandırılması pek mümkün değildir. Çünkü çok değişik şeyleri canınız isteyebilir. Peynire sardığınız turşu, kaşık kaşık sos veya pirzolanın yağları bunlar arasında yer alabilir. Tatlı, tuzlu, baharatlı veya ekşi tatlar gebelerin arzuladığı tatlardır. Peki, bu arzu nereden kaynaklanmaktadır? Hormonlar olabilir mi? Olabilir. Gebe kadınların gebelik süresince yaşadığı aşırı hormonal değişiklikler bu tat ve koku üzerinde ciddi etkileri olabilir. Bu hormonal değişikliğin etkisi, aynı zamanda menopozda yaşanan iştah artışı veya azalışını da açıklayabilir. Ancak bazı uzmanlar buna şüpheyle yaklaşmaktadırlar. Çünkü gebelik her kadın vücudunda benzer değişiklikler yapmasına rağmen aşerme olayı kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bu yüzden aşermenin nedeni halen tam olarak bilinmemektedir. Ya da en azından kesinleşmiş bir kanıtı yoktur.

AŞERMENİN ANLAMI NEDİR?

Bunun cevabı kime sorduğunuza göre değişecektir. Bazı beslenme uzmanları ve sağlık görevlilerine göre belli yiyeceklere karşı olan bu iştah artışının özel bir anlamı olabilir. Örneğin; buz, sigara izmariti, temizlik malzemeleri gibi garip maddeleri yeme isteği varsa bu istek demir eksikliği ile ilgili olabilir. Üstelik bu maddeler demir de içermemektedirler. Gerçekten daha önceden olmadığı kadar, gebelik döneminde çok miktarda buz tüketen kadınlar vardır. Bunun yanında B vitamini eksikliği, çikolata için aşermeyi başlatabilir denir. Ancak unutulmamalıdır ki, aşerilen maddelerle, gebe kadının vücudunun ihtiyaçları arasında her zaman bir paralellik yoktur. Eğer ihtiyacınız olan maddelere aşeriyorsanız bunlardan rahatlıkla tüketebilirsiniz. Örneğin brokoliyi çikolataya göre daha fazla tüketmenizde bir zarar yoktur.

AŞERMEYLE İLGİLİ NE YAPILMALIDIR?

Sonuçta gebeliğinizde aşerdiğiniz şeyler sağlıklı yiyeceklerse bunlardan rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak değilse bunu bastırmaya çalışmalı veya daha iyisi başka bir yiyecekle yer değiştirmelisiniz. Örneğin; canınız dondurma istiyorsa bunun yerine yağsız-donmuş yoğurt yiyebilirsiniz. Sağlıksız yiyeceklere karşı aşermeniz varsa aşağıdaki önerilerimizi yapmanızda fayda vardır. Her gün düzenli kahvaltı yapın. Kahvaltıyı atlamanız aşermenizi kötüleştirebilir. Düzenli egzersiz yapın. Duygusal açıdan desteklendiğinizi hissedin. Çünkü gebeliğinizde duygusal gel-gitleriniz olduysa, aslında sadece sarılmaya ihtiyacınız varken, bu duygularınızı yiyeceklere yönlendirip, gereksiz yiyeceklerle gidermeye çalışırsınız.

HAMİLELİKTE İDEAL KİLO HESAPLAMA

False