Annelere çocukların diş bakımı için 4 önemli tavsiye

Güncelleme Tarihi:

Annelere çocukların diş bakımı için 4 önemli tavsiye
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 25, 2016 11:20

Diş hekimi korkusu olan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır?

Haberin Devamı

Genel anlamda çocukluk çağında uygulanan koruyucu hekimlik uygulamaları, sürecin daha az zahmetli, daha az masraflı ve daha az ağrılı olmasını sağlar. Bu nedenle 0-18 yaş diş sağlığı ağırlıklı koruyucu hekimlik olmak üzere, tedavilerde başta masraflı görünse de uzun vadede masrafların azalmasını sağlayacaktır. Ağız ve diş bakımının sağlanması ve diş fırçalama alışkanlıklarının kazandırılması konularında anne-babalara çok iş düşüyor. İşte ailelere çocuklarının diş bakımı için 4 önemli tavsiye…

1- ÇOCUKLARDA İLK DİŞ KONTROLÜ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

6-8 ayda ilk süt dişleri sürmeye başlar. Süt dişlerinin sürmesi ile birlikte temizlik işlemi de başlar. Anormal bir durum yok ise ilk diş hekiminin muayenesi 2 yaşına kadar bir kere yapılmalıdır. Daha sonra kontroller düzenli olarak 6 ayda bir yapılır.

Haberin Devamı

Annelere çocukların diş bakımı için 4 önemli tavsiye

2-DİŞ HEKİMİ KORKUSU OLAN ÇOCUKLARA NASIL YAKLAŞILMALIDIR?

Çocukların diş hekiminden korkmalarında en büyük etken anne, baba ve yakın çevredeki insanların diş hekimi hakkında konuşmaları, korkuları ve kötü hatıralarıdır. Özellikle diş hekimi korkusunu arttıracak korkutmalar, tehditler çocukların korkularının yerleşmesine sebep olur. Böyle bir durumda çocuk daha önce hiç diş hekimine gitmemiş olsa bile diş hekimi korkusunu anne ve babasından öğrenebilir. Ağrısının giderildiğini, tedaviden sonra mutlu olduğunu söyleyen anne-baba, çocuğa çok daha olumlu bir mesaj vermiş olur. Aynı zamanda tedavi aşamasında diş hekimi ile kurulan iyi diyalog çocuğun diş hekimine alışmasına yardımcı olur. Böylece çocuk, diş hekimi ziyaretlerinin normal ve düzenli olması gerektiğini öğrenir. Böyle yetişen bir çocuğun hayatı boyunca zaten dişleriyle sorunu olmayacaktır.

3-ÇOCUKLAR DİŞLERİNİ NE ZAMAN FIRÇALAMAYA BAŞLAMALIDIR?

Çocuklar dişlerini 2-2,5 yaşından itibaren fırçalamaya başlamalıdır.

 

Annelere çocukların diş bakımı için 4 önemli tavsiye
 

4-ÇOCUĞA DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI NASIL KAZANDIRILIR?

Diş fırçalamayı öğretmenin en kolay yolu anne-baba olarak ona örnek olmaktadır. Ev içinde büyüklerin diş fırçalamasını izleyen çocuk, bu alışkanlığı daha kolay kazanır. Bunun ile birlikte özellikle akşam yatarken dişlerini fırçalayan anne-baba aynı zamanda çocuğun fırçalamasını da kontrol etmiş olur, hem de örnek davranış ile ona verilecek en iyi eğitimi verir. Çocukların kullanabileceği ürünler yeterince eğlenceli, renkli ve çocuklara hitap edebilecek ürünlerdir. Sağlıklı ürünler ve özellikle diş hekimin önerdiği ürünleri kullanmalıyız.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!