Alkali diyet ile ilgili merak edilenler

Güncelleme Tarihi:

Alkali diyet ile ilgili merak edilenler
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 11, 2015 10:20

Sağlıklı ve kişiye özel hazırlanan bir diyet programı yaşam kalitenizi arttırır.

Haberin Devamı

Alkali diyetin zayıflattığı hatta kanseri tedavi ettiği iddia edilmekte. Diyetisyen Nesrin Eriş, alkali beslenme hakkında önemli bilgiler verdi.

Günlük almamız gereken enerjinin en fazla %15’inin proteinlerden karşılanması gerekir. Her şeyden önce fazla proteinli bir beslenme planı hem karaciğeri hem böbreği yorar. Dengeli bir beslenme programı uygularken zaten metabolik bir sorun yaşanmaz. Fazla proteinin organlar üzerine olumsuz etkilerinin yanında bağırsak hareketlerinin azalması, ağız kokusu, vücut kokusunun kötüleşmesi, ödem gibi sorunlar yaratır.

Protein içeriği yüksek olan besinler hayvansal kaynaklı besinlerdir. Bu besinlerin fazla alınması hayvansal kaynaklı yağların yani doymuş yağların da fazla alımına dolayısıyla diyetin yağ içeriğinin de artmasına neden olur. Fazla yağ tüketimi de özellikle kalp damar hastalıkları, hipertansiyon ve diyabette olumsuz etki yaratır ve kilo alımını tetikler. Ayrıca kalsiyumun kullanımını engelleyerek uzun vadede kemik sorunları yaşamanıza neden olur.

Şimdi alkali beslenme ile ilgili duruma gelince, evet fazla protein tüketimi sağlıklı değildir ancak fazla proteini alkali sularla nötralize de edemezsiniz. Protein tüketimini dengelediğinizde zaten sorun kalmayacaktır. Dengelemediğinizde ise alkali su vb. tüketimin anlamlı olduğunu düşünmüyorum. Neden? Çünkü vücudun bir homeostası vardır. Ne kadar alkali beslenirseniz beslenin veya ne kadar asit besinleri tüketirseniz tüketin kanınızın veya hücrelerinizin, vücut sıvılarınızın pH’ında değişiklik olmaz. Çünkü vücut zaten tüketilen besinlere göre kendi sistemi içinde bunu gerçekleştirir.

Şöyle bir örnek verebiliriz. Kışın çok soğuk havalarda vücudunuzun ısısı düşüyor mu? Düşmüyor. Vücut ısı düzeyini korumak için metabolizma hızını artırarak dengeyi sağlıyor. Ya da yazın çok sıcaklarda ateşimiz çıkmıyor vücut ısınız yine aynı. Çünkü vücudun bunu dengelemek için bir mekanizması var. Aynı durum besinlerin alkali ve asit değerleri için de geçerlidir.

Vücudun sağlıklı kalabilmesi için besin gruplarından dengeli ve yeterli beslenmek gerekir. Bu dengeyi dışardan hiçbir ürün, içecek veya besin desteği ile sağlayamazsınız. Sağlıklı, sürdürülebilir, dengeli ve kişiye özel hazırlanan bir diyet programı yaşam kalitenizi artırır.

Diyetisyen Nesrin Eriş

Alkali diyet ile ilgili merak edilenler

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!