GeriSpor 1,5 cm kalınlığında dijital kamera
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1,5 cm kalınlığında dijital kamera

Kyocera Finecam SL 300R modeliyle sadece 15mm kalınlığında olan 3,17 megapiksellik bir kamera sundu. Eğilebilir zum objektif 3 misli büyültme imkanı veriyor.

Kyocera’nın RTUNE olarak isimlendirdiği yeni görüntü işleme tekniğiyle de saniyede 3,5 görüntü almak mümkün. 3xzum objektif altı grupluk yedi lensten oluşmakta. İlave olarak da 3 kademeli dijital zuma sahip. Kameranın arkasında 3.81cm’lik LCD ekran yer alıyor. 2,5m menzilli flaş ise gövdenin eğilebilir kısmına yerleştirilmiş. Kamera ayrıca kısa video görüntülerini VGA çözünürlükte de kaydedebiliyor ama görüntü süresi kullanılan bellek kartıyla sınırlı. 125g ağırlığındaki kameranın boyutları 100 x 62,5 x 15mm. Finecam SL 300R 16MB’lık SD kartıyla birlikte 449 euro.

Bilgi için: www.yashica.de

4 megapiksellik mini kamera

Kısa
bir süre önce EISA tarafından 2003-2004 yılının en iyi Avrupalı dijital mini kamerası seçilen Casio EX-Z3’ün 4 megapiksellik bir modeli üretildi. Yeni kamera Pentax’ın 35mm-105mm’lik odak mesafeli 3x zoom ve 4xdijital zooma sahip. Objektif kullanım dışı olduğunda gövdenin içine yerleştiriliyor. Daha önceki modellerde de bulunan 2 inçlik LCD ekranın çözünürlüğü 84.960 piksel. Fiyatı:500 euro.

Bilgi için: www.casio.de ve www.exilim.de

Cep telefonu için Bluetooth kulaklık

Logitech
’in yeni cep telefonu kulaklığıyla telefondan 10m uzaklıktan konuşulabiliyor. Üstelik şarjlı durumda sekiz saat kadar da kesintisiz konuşma imkanı sunuyor. Taşınabilir şarj birimiyle birlikte satılan 30g ağırlığındaki kulaklığın fiyatı: 99,99 euro.

Bilgi için: www.logitech.com

En küçük MPEG2 video kamerası

Panasonic
, D-snap SV-AV100 modeliyle ilk MPEG2-SD video kamerasını sundu. Sadece 156gr ağırlığındaki aletin boyutları 3,32 x 8,98 x 6,49cm. Yeni D-snap serisindeki diğer tüm ürünler gibi verileri SD bellek kartlarına yüklüyor. Görüntüleri MPEG2 formatında belleğine kaydeden kamera, 800.000 piksellik CCD dışında 10x optik zuma da sahip. Optik 2,3 ve 23mm’lik bir odak mesafesiyle çalışıyor. Görüntüler ayrıca VGA çözünürlüğünde de (640 x 480 piksel) kaydedilebilmekte. Görüntüleri televizyona ya da USB 1.1 bağlantısıyla bilgisayara da aktarılmasına izin veren baz istasyonu aynı zamanda şarj modülü görevini de görmekte. Ekim ayından itibaren Avrupa’da piyasa sunulacak kameranın fiyatı: 1.299 euro.

Bilgi için: www.panasonic.de

En küçük işlemci

Antelope
Technologies firması IBM lisanslı MetaPad bilgisayarını biraz daha geliştirdi. Mobile Computer Core (MCC) olarak tanıtılan aletin fonksiyonları da MetaPad’de olduğu gibi isteğe göre birbirine bağlanabilen farklı gövdeler üzerinde yer almakta. Örneğin cep bilgisayarı biçimindeki mini PC yolculuk sırasında kullanılırken, masa başında kullanımı sırasında bir şarj istasyonuyla birleştirilmekte. Mobile Computer Core (MCC), işlemci, RAM, grafik çipi ve sabit diskten oluşurken diğer gövdeler ise eksiksiz bir işlemci için gereken diğer elementleri içeriyor. 1 GHz’lık Crusoe TM5800 işlemci ve 256MB’lık RAM’la donatılı. Ana gövde 75 x 125 x 20mm boyutlarında ve sadece 258g ağırlığında. Alet Windows XP Professionel versiyonuyla donatılı. Amerika’da Kasım ayında piyasaya çıkması beklenen aletin fiyatı 6000 dolar olarak açıklandı.

Bilgi için: www.antelopetech.com

İşlemciye bağlanınca kayıt yapan radyo

Amerikan
Griffin Technology kuruluşu, Mac işlemcisiyle bağlandığında radyo yayınlarını ve internetteki sesli verileri kaydedebilen bir radyo üretti. RadioSHARK olarak isimlendirilen alet USB ile internete bağlanıyor ve elektrik ihtiyacını da aynı şekilde gideriyor. Radyoyla birlikte sunulan yazılım programıyla kanal (AM,FM) ve istasyon ayarı yapılabildiği gibi, saate göre ayarlı kayıtlar da programlanabiliyor. Alet Amerika’da ekim ayından itibaren 69,99 dolardan, Avrupa’da ise yaklaşık olarak 80 eurodan satışa sunulacak.

Yedi dilde çeviri yapan süper kalem

Wizcom
’un SuperPen olarak sunduğu yeni alet aynı anda sözlük ve mini tarayıcı görevini görüyor. 3000 sayfalık metin kayıt kapasitesine sahip alet, çevirileri ekranda gösteriyor. Mesela gazeteden taranan bazı önemli bilgileri kaydetmek mümkün ve bu veriler PC’ye aktarılarak dijital olarak işlenebiliyor. 6-22 puntoluk yazıları görebilen tarayıcı birimi üreticinin açıklamasına göre saniyede 90 işaret okuyabiliyor. Kalemin OCR yazılım programı İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca ve İsveççe’yi okuyup çevirebiliyor. SuperPen’i İnternet üzerinden 199 euroya sipariş etmek mümkün.

Bilgi için: www.wizcom.de, www.wizcomtech.com

Tablet PC olarak da kullanılabilen dizüstü

Fujitsu
Siemens, Lifebook T ile 1,4 GHz’lik Intel Pentium-M işlemcili bir Centrino dizüstü bilgisayarı sundu. Aletin 30,5cm’lik ekranı 1.024 x 768 piksel çözünürlüklü ve WLAN fonksiyonlu. 1,4 GHz’lik Intel Pentium M ile donatılı aletin grafik işlemleri için 64MB’lık belleği kaydedebilen Intel-855 GM grafik çipi mevcut. Lifeboot T’nin sabit diski 40 veya 60GB’lık ve dahili DVD/CD-RW sürücüsü yerine USB bağlantılı bir sürücüsü var. İki USB 2.0, iki PC kartı girişi ve dahili 56K modem, ethernet bağlantısı, enfraruj ve dahili Mini-PCI-WLAN adaptörü ise diğer bazı özellikler. Fujitsu Siemens firmasına göre Lifebook T, bu ayın sonundan itibaren 2.599 euroya satılacak.

Bilgi için: www.fujitsu-siemens.de ve www.lifebook.de

Projektör de cebe girdi

Kaliforniya
’daki Lumileds firması bir cep projektörünün prototipini üretti. Projektör, cep bilgisayarı veya dijital kameralardaki verileri ve görüntüleri duvara yansıtabiliyor. 15x9x3cm boyutlarındaki aletin ağırlığı sadece 400gr. Projektör bir tane beyaz LED ile çalışıyor. Kuvvetli diyodun ışığı bir dizi mercek ve ışık geçiren LCD ekranı üzerinden yansıtılmakta. Bu şekilde pek aydınlık olmayan renkli bir görüntü oluşuyor. ‘Prototiple ışık kalitesi dışında tüm beklentilerimizi yerine getirdik bu sorunu da yakında halledeceğiz’ dedi Lumileds yöneticisi Steve Paolini. Birinci grup mercek ışığı bir santimetre çapındaki bir mikro ekrana yansıtmakta. İkinci grup mercek sayesinde görüntü netleştirilerek yansıtılabiliyor. Optik yaklaşık olarak 30cm’lik mesafeye göre ayarlı olsa da odak mesafesi isteğe göre değiştirilebiliyor da. Bu mesafeye yansıyan görüntü aşağı yukarı A4 sayfasının yarısı kadar. Bu tür küçük projektörlerin içindeki LED’lerin avantajı lazer tekniğine göre daha fazladır. Işığı soğurabilen diyotlar bir mikrosaniyeden daha hızlı bir sürede devreye girer ve çok düşük bir gerileme ihtiyaç duydukları için de pille çalıştıkları gibi çok az ısınırlar. Projektör piyasaya sürülmeye hazır hale geldiğinde 500 dolardan satışa sunulacak.

Bilgi için: www.lumileds.com

Müzik seti görünümünde sessiz işlemci

Diğer
işlemcilere göre daha sessiz çalışan iki sabit diskli küp biçimindeki işlemcide, CD/DVD-RW sürücüleri için iki giriş bulunuyor ve AGP- PCI sistemleriyle de bağlanabiliyor. Abit Mainboard IS50, Intel 865G çipine sahip ve maksimum 3,06 GHz’lik Intel P4 işlemcileriyle uyumlu. Aletin ön yüzünde bellek kartı okuyucusu, mikrofon ve kulaklık girişi, iki USB-2,0 girişi ve bir Firewire bağlantısı bulunurken arka yüze PS2 fare ve klavye bağlanıyor. Arka yüzde ayrıca VGA bağlantısı, S/PDIF ve mikrofon girişi, İnternet bağlantısı ve ayrıca iki USB-2.0 girişi de var. 30,7 x 25,5 x 21,5cm boyutlarındaki alet, özel sırta çantasıyla kolayca taşınabilecek. İşlemcinin ne zaman satışa sunulacağı ve fiyatı hakkında henüz bir bilgi verilmedi.

Bilgi için: www.abit.com.tw/page/de/minibarebone/minibarebone_detai.php?pModel_Name
False