"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Türk ordusu nedir bil...

PROF. Dr. Yaşar Nuri Öztürk hocanın Türk ordusu ile ilgili tespitleri şöyledir:

Kısaca Türk ordusu için ‘dinsiz’ dediler. Şimdi dikkatlice okuyun:
1. Diyanet’in dışında imam kadrosu olan tek kuruluştur. Ordu ordugâhı içinde camisi olan birlik çoktur.
2. Türkiye’ye süper mağazacılığı öğreten ve yurdun en ücra köşelerine kadar bu hizmeti verendir. Ordu Pazarları’nı yar etmediler.
3. Sosyal hakkı en güzel veren yürüten ve kollayandır.
4. Ordu Yardımlaşma; birikmiş parasını Türk sanayisine hizmet için verendir. Renault otomobil ve diğerleri... Hiçbir kamu kuruluşu personel parasıyla bunu yapmamıştır.
5. Milli Eğitim Bakanlığı’yla yarışacak kadar okuma-yazma öğretmiştir. ‘Ali Okulları’. Burdur Er Eğitim Tugayı en ünlüsü...
6. Orman İdaresi’nden çok ağaç dikmiştir; birisi bile yanmamıştır.
7. İlk ehliyet alanların tümü askerde araç sürmeyi öğrenmiştir. Ordudaki Ulaştırma Birliği, dünyanın en büyük sürücü kursudur.
8. Oto bakımı ve tamirini bu millet ‘Ordu Donatım’larda ve kademelerde öğrenmiştir.
9. Ayakla çiğnemeden ekmek yapmayı fırınlara Ordu Ekmek Bölükleri öğretmiştir.
10. En çok terziyi ordu dikimevleri yetiştirmiştir.
11. Eğlenmeyi, tatil yapmayı, yaşamayı bu milete orduevleri ve kampları öğretmiştir. Oysa her kuruluşun kampı ve sosyal tesisleri ve misafirhaneleri vardır ama yaşatamamışlardır.
12. Türkiye ‘çok acil’i kullanırken ordu ‘ivedi’yi kullanacak kadar Türkçesine sahiptir ve yaşatanıdır.
13. Türk ordusu silah ve cephane demek değildir sadece... Tüm yaşam araç ve gereçleri için vazgeçilmez dev bir kuruluştur.
14. Çoğu kitaplarda taharetin küçük taşlarla yapılması anlatılır. Er eğitim tugaylarındaki tüm tuvaletler bu yüzden tıkanırdı. Bu ordu milletine taharetlenmeyi öğretmiştir. Burdur Er Eğitim Tugayı’nda usta erlere tuvalet nöbeti tutturup da cebinde taşla helaya girmesinler diye alınan tedbirleri denetleyen biri olarak biliyorum.
15. Etek ve koltuk altı temizliğinin kontrol edilip öğretildiği yerdir ordu...
16. ABD’nin sadece Vietnam’da, Fransa’nın sadece Cezayir’de, Rusların sadece Katyn’de (Polonya) katlettiklerinin binde biri Türk ordusunun şerefli tarihinde yoktur.
17. Bunların hepsi bir yana; dostu düşmanı bilir ki ordunun bir diğer adı ‘Muhammed’in Ocağı’dır.
Bütün bu saldırılar bu mükemmelliğedir. Bütün bunlar bu güzellikler toplamına olan kıskançlıktır.
‘Askerde adam olmak’ sözünün, Anadolu’nun dilinden kazınamaması bu yüzdendir.

“Önemle ve ciddiyetle derim ki, Türkiye Cumhuriyeti kutsal tanıdığı, bağımsızlığını ve özgürlüğünü savunmada hoşgörülü olamaz.”
(Mustafa Kemal Atatürk)

“Sahipsiz olan bir memleketin batması haktır, sen sahip olursan, bu vatan batmayacaktır!”
(Mehmet Akif Ersoy)


‘Esirlik Yasası’na karşı dürüstler niçin susuyor

HUKUKÇU Dinçer Önal “Meclis’teki, milletimizi esir yapacak zorbalık yasasıyla niçin yalnızca CHP ve MHP mücadele ediyor? (Barolar ve TMMOB dışında.) Oy pusulasına isimleri yazılacak öteki 29 parti nerede?” diye soruyor ve şöyle devam ediyor:
“İç Güvenlik denen ‘esirlik yasası’nı niçin dışarıda protesto etmiyorlar? CHP ile MHP dışındaki partiler yalnız menfaat kazanmak, vekillik şansı denemek veya aday adayı diye nam yapmak için mi varlar?
Esirlikten kurtulmak da bir kazançtır. AKP’de yalnız menfaat ve yalakalık peşinde koşanlar mı var? Dürüstler niçin susuyor? Bu yasayı çıkarmak kendileri de dahil, esirliği getirmektir. Anayasa’ya, yemine ihanettir. Unutmasınlar, Evren’den 31 yıl sonra hesap soruldu.
Kula kul olunmaz, kulluk yalnız Allah’adır, Müslümanım diyenler, unutma!


SORU

BİR insan Cumhurbaşkanı olduktan sonra niye
başkanlık peşinde koşsun ki... Eksik olan nedir? H.C.


Aklama paklama


NASIL, yaralı aileleri ve kurban yakınları, verilecek cezanın en üstte olmasını istiyorlarsa ve bunu kamu vicdanı kapsamında anlıyorsak; geçmişlerinde, genlerinde, karakterlerinde bu tür sapkınlık ve sapıklıkları barındıranların da tecavüzcüyü neredeyse mağdur gösterecek şekilde, aklamaya çalışma ve gayretlerini de göz önünde bulundurmalıyız.
Bu her şekliyle, kendi kendini aklama operasyonudur.
“Çalıyor ama çalışıyor” da böyle bir ruh yapısıdır.
Şimdi size bir sorumuz var: “Balık, nereden kokar acaba?”
İlkokula başlama yaşının 7 olduğu bir ülkede, 6 yaşında kız çocuğu ‘gelin’ ediliyorsa, mazur görülmeyen ne kalır?
Zihniyet bu kadar çürümüştür.
Mithat SERHAD-BXL


DP’li Prof. Burçak 1960’ta DP grubunda bağırmıştı


‘Ülkeyi karanlığa sürüklüyorsunuz’


BAKIN tarih çok net tekerrür ediyor. Neredeyse virgülüne kadar. Yer: TBMM. Tarih 18 Nisan 1960... Bugüne benzer şeyler yaşanıyor. Osman Kavurmacı, Bahadır Dülger, Sait Bilgiç, Ahmet Hamdi Sancar, Nusret Kirişçioğlu, Kemal Biberoğlu ve daha birçok milletvekilini hatırlayan var mı?
İsmet Paşa yine İsmet Paşa... CHP milletvekili Nihat Sarınalp’i döverek Meclis’ten atıyorlar. Demokrasilerde de milletvekili Meclis’ten atılmaz.
Demokrasi bu. İnönü’yü kürsüden indirmeye çalışan kadro bunlar. Konuşturmayınca iş sanki çözülüyor. O dönem Demokrat Parti’de yanlış yapıyoruz diyenler vardı. Dört milletvekilinden biri olan Prof. Rıfkı Salim Burçak, “Ülkeyi karanlığa sürüklüyorsunuz” diye parti grubunda konuşuyor. Burçak’ın ‘On Yılın Anıları’ kitabını okuyun... Bugün bunu söyleyen adam yok, AKP suspus... İnsanlar eceline koşuyor. Adnan Menderes diktatörlüğü beceremedi. 50 yıl sonra siz mi becereceksiniz. Ülke çok kötü bir döneme giriyor. Bu kadar anlı şanlı yazar var, uyuyor mu?
Turan AKINCI

X