"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Taktik savaşları

AKP Muğla’da Özyer’e sarıldı


AKP’nin Muğla listesi yeniden oluşturuldu. ANAP milletvekiliyken kuruluşu döneminde Erkan Mumcu ile AKP’ye geçen Hasan Özyer, 1 kasım seçimleri için sürpriz bir şekilde ilk sırada aday gösterildi. Ailesinin altın ve tuhafiye işlerinden sonra ismi ‘arsa tüccarı ve turizmci’ olarak öne çıkan Özyer, Muğla yöresindeki ‘koy avcısı’ olarak da biliniyor. Bir ara Kelebekler Vadisi’nin yanında Gemile Koyu’nda otel inşaatı nedeniyle çevrecilerin tepkisine yol açmıştı. 1999’larda çevreci, rahmetli Saynur Gelendost, “Sit derecelendirmesinde ayrıcalık yapıldığından kuşkulanıyoruz. Otele 500 metre ileride inşaat yasak. ANAP’lı adayın arazisinde ise serbest” demişti. Bodrum ve Milas yöresinde birçok İngiliz vatandaşına daire sattı... Başbakan Davutoğlu’nun, Fethiye’deki gücü nedeniyle Özyer’i İngiltere’de kızının yanındayken Türkiye’ye çağırdığı ve adaylık için ikna ettiği öğrenildi.


Diyarbakır’ın ‘has’ gazetecisi

CHP, Diyarbakır’da gazeteci bir aday gösterdi. Naci Sapan, Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti’nin hem kurucusu hem de 15 yıl süreyle başkanlığını yaptı. Hürriyet ve DHA’nın Diyarbakır temsilciliklerinde bulundu. TGF’nin de kurucuları arasında yer aldı. Diyarbakır’da Güneydoğu Ekspres, Özgür Haber ve son olarak da Tiğris (Dicle) gazetelerini kurdu, bunlarda yayın müdürlüğü ve yazarlık yaptı. Halen kurucusu olduğu Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin yönetim kurulunda görev yapıyor. Sapan “CHP’nin gücünü göstermek istiyoruz” diyor.

Aslanoğlu’na Malatya görevi

ÜÇÜNCÜ dönem milletvekilliğini İstanbul’da yaparken vefat eden Mevlut Aslanoğlu’nun oğlu Erdem Aslanoğlu, Kılıçdaroğlu’nun talebi üzerine Malatya 2. sıraya konuldu. Adıyaman’da, 7 Haziran’da kaybeden Dr. Selçuk Tabak’ın adaylıktan çekilmesi üzerine yerine Ziraat Müh. Sıddık Şahin gösterildi. Adaylık için adı geçen eski rektör Prof. Dr. Mustafa Gündüz listede yer almadı.


Gaziantep’e Nizipli aday


CHP Gaziantep’te Ali Serindağ, 7 Haziran’daki gibi yine aday gösterilmedi. DYP/DP kökenli eski Nizip Belediye Başkanı olan Coşkun Özkaya 4. sıraya konuldu. Gaziantep’ten Celal Doğan’ın bu kez İstanbul’dan aday gösterilmesinin, Gaziantep’te HDP’nin gücünü azaltabileceği öne sürüldü. Adana’da 5. sıradaki kontenjan Dr. Mustafa Özkan’ın yerine eski il başkanı Burhanettin Bulut konuldu. Şanlıurfa’da 7 Haziran’da ‘bağımsız’ olarak 20 bin oy alan ve bundan bir süre önce AKP’ye çağrılan Fatih Bucak aday gösterilmedi.
Rize’de CHP’in 1. sırasına Tarkan’ın dayısı, Maltepe Üniversitesi Rektörü, bilişimci Prof. Kemal Köymen, 2. sıraya da Av. Çetin Keçeli konuldu.


Efkan Ala, memleketinde tutmadı


ERZURUM’da 7 Haziran’da ilk sırada gösterilen, kampanyasında kullandığı TIR’a yer bulabilmek için baskı gören CHP’li Av. Gonca Aytaş’ın, oy potansiyeli açısından bir ‘getirisi’ olmadığından yerine, CHP’nin eski il başkanlarından Av. Tuncer Aktaş gösterildi. Gazeteci Orhan Bozkurt da 3. sırada yer aldı. AKP’de eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’dan sonra AKP’nin ilk dönem milletvekili, Acun’un amcası ‘ulaşımcı’ Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı gösterildi. Efkan Ala’lı listenin 70 bin oy kaybetmesi üzerine Ala, Bursa 2. konuldu. Bu arada iki dönemdir milletvekilliği yapan ‘Kırkıncı Hoca’nın adayı olarak bilinen Adnan Yılmaz’ın ismi çizildi. Kars’ta Selami Yiğit, üç dönem sonra CHP adayı olarak yeniden siyasete döndü.


HDP’den Edirne’ye Roman aday

AKP, Edirne listesini tümden değiştirdi. Aday olmadığı halde liste başı yapılan Şemsettin Emir’in yerine, Trakyabirlik Yönetim Kurulu Başkanı, DYP kökenli Rafet Sezen getirildi. 2’de Keşan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Mercan, 3’te roman vatandaş Fahrettin Savcı yer aldı. Listeyi, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun değiştirdiği öğrenildi. HDP, Edirne listesinin ilk sırasına Roman Sedat Zımba’yı koydu.


AKP’nin umudu eski vekilinde

Kırklareli’nde 7 Haziran’da AKP listesinin başına getirilen, eski THY Reklam Müdürü Hamdi Irmak, örgüt şikâyetleri sonucu listeye konulmadı. Irmak’ın çevresinde kendisinin Ahmet Davutoğlu ile yakın olduğu konuşuluyordu. 2014’te AKP Kırklareli belediye başkan adayı olan ve seçimi 1200 oyla kaybeden harita mühendisi Niyazi Minsolmaz listeye kondu. CHP’li Lüleburgaz Belediyesi’nde 10 yıl imar müdürlüğü yapan Minsolmaz’ın ‘Trakya’nın topraklarını’ iyi bildiği konuşuluyor. MHP Kırklareli’nde, 7 Haziran’da 1. sırada gösterilen Derya Bulut’un yerinde bu kez, Vize’de 10 yıl belediye başkanlığı yapan eski DP’li Selçuk Yılmaz yer aldı.
Trakya’da CHP listelerini değiştirmedi. Tekirdağ’da AKP, 4 ve 5’teki adaylarını değiştirdi.


Beğendik’in damadı

CHP Kayseri 1. sıraya yine ‘ülkücü’ kökenden gelen Dr. Çetin Arık konuldu. 2. sıraya da eski belediye başkanı Niyazi Bahçecioğlu’nun oğlu, Beğendiklerin damadı İbrahim Bahçecioğlu konuldu. CHP’lilere dinsel eleştirisinden ötürü MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden azledilen Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun yeniden liste başı yapılması dikkat çekti.

Babadan oğula miras

AKP’de MYK üyesi eski Kayseri milletvekili Yaşar Karayel’in yerine oğlu İsmail Emrah Karayel, 6. sırada yer aldı. Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Nergis de 5. sıraya konuldu. 7 Haziran’aki listelerde yer alan, Gazze olayında şehit olan Furkan Doğan’ın babası Yard. Doç. Ahmet Doğan ile TRT’nin ‘Diriliş-Ertuğrul’ dizisinin yapımcısı Opt. Dr. Kemal Tekten listelerde yer almadılar. Ancak ‘üç aylık vekil’ unvanı sahibi oldular.

Bir şehit ile bir teröristin öyküsü…BAZI yöreler vardır ki, oraya haberciler hiç girmemiştir.
İşte onlardan biri de Erzurum'a 200 kilometre uzaklıktaki Karaçoban ilçesidir.
Çıkan birkaç yerel haberin dışında pek tanınmayan ilçelerden biridir Karaçoban.
İtiraf etmek gerekir ki, bu biraz bizim, biraz da o ilçede yaşayanların kusurudur.
19 Ağustos'a kadar çoğumuz Kırımkaya’nın adını bile duymamıştık.
Ancak kuzenler, yakınları ve aileleri, bu tarihten sonra bize Kırımkaya’nın ismini ezberlettiler.

RECEP İLE RIDVAN'IN HİKAYESİRecep ile Rıdvan, aynı köyde, birbirine yakın evlerde, iki kız kardeşin çocukları olarak dünyaya geldiler.
Teyze ya da bacanak çocukları olarak, birlikte oyun oynadı, birlikte okula gitti, birlikte ağladı, birlikte güldüler.
Erzurum'un Muş sınırına yakın Kırımkaya Mahallesinden 'ekmek parası' kazanmak için İstanbul'a gittiler.
Daha doğrusu Rıdvan 8 yıl kadar önce gidiyor, ardından Recep.
İstanbul Esenyurt'taki kot taşlama işinde çalışırken aynı evi paylaşıyorlar.
Biri çorbayı pişirirken diğeri sofrayı hazırlıyor.
Gurbet acısını, hüznünü aynı evde yaşıyorlar.
İstanbul'un özel yerlerini izinli günlerinde birlikte dolaşıyorlar.
Çocuklukları gibi gençlikleri de kardeş gibi geçiyor.


YOL AYIRIMIÖnce Rıdvan yollarını ayırıyor ve aileden habersiz 2012 yılının Ekim ayında terör örgütünün kampına katılıyor.
Ailesi Rıdvan'ın örgüte gitmesine neden olarak 15 yaşında yaşadığı iki olayı gösteriyor.
Anne ve babasının anlattığına göre, bu olaylar Rıdvan'ı koparıyor.
1-Elindeki dergi yüzünden İstanbul'da gözaltına alınıyor.
iddiaya göre üç gün işkence görüyor.
2- Kürtçe konuştuğu için şikayet üzerine yakalanıyor.
Yine iddiaya göre, orada bozuk para dolu poşetle yüzüne vuruyorlar.


RECEP ŞEHİT OLUYOR
Recep, ilk kez ‘can arkadaşı Rıdvan'ı yalnız bırakıyor.
O köydeki diğer 50 genç gibi 'severek ve isteyerek' vatani görev için hazır olduğunu açıklıyor.
Ailesi ve arkadaşları Recep’i köyden davul- zurna eşliğinde uğurluyor.
Selahattin Beycur, yedi ay önce oğlu Recep'i Siirt'in Şirvan'daki birliğine götürüyor, teslim ediyor.
Recep’in rüyalarını süsleyen en büyük hayali de şu:
Askerlikten sonra İstanbul’a gitmek ve gönlünü kaptırdığı genç kızla evlenmek.
Ancak Jandarma Er Recep Beycur, Siirt'te 19 Ağustos 2015 günü PKK'lıların bombalı tuzağında 7 arkadaşıyla birlikte şehit oluyor.
Yirmi iki yaşında hayata veda eden Recep için Erzurum Hava Meydan Komutanlığında bir tören düzenleniyor.
O törende aileden biri sesini yükseltiyor:
-Genç kardeşimi gönderdim, cesedini alıyorum.
Terhisine beş ay kala şehit düşen Recep Beycur'un cenazesi, 220 hane ve 1600 nüfuslu Kırımkaya'da gözyaşları arasında toprağa veriliyor.

RIDVAN BASKINDA VURULUYOR


Kuzenlerden Rıdvan İpek ise bu olaydan 16 gün sonra bir başka teröristle Tunceli'de Polis Merkezine saldırıda ortaya çıkıyor.
Anlatılanlara göre, Recep'in ölümünden çok etkileniyor ve bile bile ölüme gidiyor.
Çatışmada, bir polis memuru şehit düşüyor, bir kadın hayatını kaybediyor.
Rıdvan da yanındaki teröristle birlikte ölü olarak ele geçiriliyor.
Daha doğrusu, 'yasalara karşı gelmenin bedelini' 23 yaşında hayatıyla ödüyor.
Rıdvan'ın cenazesi de köye getiriliyor ve 15-20 metre öteye defnediliyor.

AYNI MEZARLIKTALAR


Şimdi aynı mezarlıkta yatan Recep ile Rıdvan'dan iki kardeş mi, iki düşman mı olarak söz etmek gerekiyor?
Baba Ramis İpek, yeğeni Recep ile oğlu Rıdvan'ın 'Kardeş kavgasına' kurban gittiklerini, 'savaşın iki kardeşi iki ayrı cepheye' yerleştirdiğini söylüyor.
Selahattin Beycur ile Ramis İpek, evlatlarının mezarını birlikte ziyaret ediyor, taziyeleri beraber kabul ediyorlar.
Anne ve baların ortak dileği şöyle:
- Barış istiyoruz, kardeşler toprağa düşmesin.
Uzun yıllar önce yaşadığımız 'sağ- sol' savaşı da aynı değil miydi?
O gün de sağ ve solda cepheleşen ‘düşman kardeşler’ birbirini öldürmüyor muydu?
Şimdi şunu merak ediyorum:
Kader Recep ile Rıdvan’ı karşı karşıya getirseydi…
Acaba birbirlerine kurşun sıkarlar mıydı?
Bugünkü savaşın simgesi olarak gösterilen ‘bir şehit ile bir terörist’in öyküsü, içine girdiğimiz çıkmaz sokağın son fotoğraf karelerinden biri değil mi?
Kadir SABUNCUOĞLU

X