"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Önseçime girenlere saygı

Aday adayları kızışıyor; AKP sakin, CHP heyecanlı.

CHP’de şimdiye kadar aday adaylığını duyuranlardan çoğunun ‘önseçim’ tercihiyle adaylık yarışına katılmak istemeleri dikkat çekiyor. Bunlardan biri de CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba... Kılıçdaroğlu’nun ‘kontenjan’ önerisine karşın kendisinin ısrarı üzerine Malatya’dan önseçim kararı alındı. Bu tercihi eskiden ‘kontenjan’la gelmiş birçok milletvekili kullanmak istemedi, ya da ‘önseçim’ yarışına girmekten korktu.
Bugüne kadar ‘önseçim’ tercihini koşulsuz şekilde kullanmak isteyen isimler şöyle:
Eski CHP İstanbul İl Başkanı Ali Özcan (İstanbul 1. bölge), Halk TV Genel Müdürü gazeteci Şaban Sevinç memleketi Bafra’dan ötürü Samsun’dan aday olduğunu açıkladı ve “20 aday olarak 13.600 üyenin karşısına çıkacağız” diye konuştu. (Samsun Milletvekili Prof. Haluk Koç Ankara’dan aday oluyor.)
İstanbul 1. bölgeden (Kadıköy) CHP’de kontenjan adaylığını herkesten fazla hak ettiği bilinen Prof. Tolga Yarman, bu seçeneği reddedip, 90 bin CHP üyesinin katılımıyla hâkim huzurunda, 29 Mart’ta yapılacak olan seçime hazır olduğunu bildirdi. Gürsel Tekin’in basın danışmanı, eski İstanbul İl Gençlik Kolu başkanlarından gazeteci Sıtkı Dinç Çoban da aynı bölgeden başvurdu. Eski milletvekili ve eski İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek 1. bölgeden adaylığını bugün basın toplantısıyla açıklayacak. 1. bölgeden başvuran Barış Yarkadaş “Kontenjan talebim yok” dedi.
2. bölgeden, “En bereketli yağmur alınteridir. Kadınların alınteri CHP’nin bereketi olacaktır” diyerek 2014’te Sarıyer Belediye Başkan adayı olan Betül İstanbullu adaylığını açıklarken, eski Eminönü Belediye Başkan Yardımcısı, mali müşavir İhsan Maçin de ‘kendisini örgütünün şefkatli kollarına teslim ettiğini” söyledi.


ÇİĞDEM ANAD İSTANBUL’DAN

3. bölgeden, işadamı Ozan Şer (Hasan Şar’ın oğlu) adaylık için başvurdu.
Televizyon programcısı Çiğdem Anad İstanbul 2. veya 3. bölgeden aday adayı başvurusu yapmak üzere Ankara’ya gitti.
Antalya CHP’den Kılıçdaroğlu’nun ‘kontenjan’ talebiyle ATSO başkanlığını bırakan Çetin Osman Budak 7 bin 500 TL’lik başvuru ödentisini yatıran tek isim oldu. Budak, 3. sıradan aday gösterilecek. Antalya’dan 100’ün üzerinde aday adayı çıktı. Antalya’da, Cumhuriyet’in 12 yıl süreyle Antalya temsilciliğini yapan, VTV- Radyo Box Yönetim Kurulu Başkanı ve merhum gazeteci Mustafa Ekmekçi’nin bacanağı Ahmet Oruçoğlu, “CHP delegelerinin takdirleriyle demokrasiye hizmet edebilmek için diğer aday adayı arkadaşlarımla birlikte 29 Mart’ta yapılacak önseçimde yer alacağım” açıklamasını yaptı. Eski CHP Çankaya İlçe Başkanı, eğitim emekçisi Mehmet Perinç’in Ankara 1. bölgeden, ANGİAD Başkanı Fatma Semiz’in Ankara 2. bölgeden adaylıklarını açıkladılar. MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Vedat Bayram aday olup olmama konusunda siyasetçi, gazeteci ve spor dünyasındaki dostlarıyla pazar günü bir araya gelip onların görüşlerini aldıktan sonra karar vereceğini bildirdi.
TV programcısı Tayfun Talipoğlu, CHP-Aydın’dan başvuru yaparken “Önseçim beni heyecanlandırdı” diye konuştu.
Demirel döneminde babası AP’den üç kez milletvekili olan Coşkun Özkaya (Nizip’te DYP’den iki dönem belediye başkanlığı yaptı) CHP Gaziantep İl Başkanı’nın talebiyle CHP’ye katıldı ve dün Ankara’ya giderek milletvekili aday adayı oldu. Özkaya, 3. sıra adayı olmak istediğini bildirdi; hatta CHP’nin 4’ü de çıkarabileceğini genel merkez yetkililerine söyledi. CHP’nin halen iki milletvekili var.


AKP VE CHP’DEN GAZETECİLER

Meclis’e aday olanlar arasında gazetecilerin çoğunlukla AKP’den aday oldukları dikkat çekiyor. Mahmut Övür (Sabah) Kars değil İstanbul’dan aday adaylık başvurusu yaptığını söyledi. Adaylık yarışına girecek diğer isimler şöyle: Markar Eseyan (Yeni Şafak, İstanbul), eski AA Genel Müdürü Kemal Öztürk (Sakarya), Rahim Er (Türkiye), Muhsin Kızılkaya (Habertürk), Resul Kurt (Star), Halime Kökçe (Star), Hüseyin Yayman (Vatan), Nuri Elibol (Türkiye), ‘Türk Siyasetinde Bir Kasımpaşalı: Recep Tayyip Erdoğan’ kitabının yazarı Bilal Çetin.
CHP’den; Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ile Tuncay Özkan İzmir’den, eski Kent Yaşam Gazetesi sahibi Umut Veli Develi RTÜK üyesi Ali Öztunç, Necdet Saraç ve Eren Erdem İstanbul’dan...
CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu’nun İstanbul’dan kontenjan adayı olması bekleniyor.


Pozantı bilmecesi

CHP Cezaevi Komisyonu (CHP-CK) üyeleri Veli Ağbaba, Özgür Özel, Nurettin Demir ve Muharrem Işık, Pozantı’da yaşanan tecavüz vahşetinin sorumlusu olan devlet memurları hakkındaki davada takipsizlik kararı verilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Komisyon üyeleri özetle şöyle dediler:
“Bu karar vicdanları yaralamıştır. Daha önce olayın sorumlusu cezaevi yöneticileri terfi ettirilmiş, hiçbir idari ceza almamışlardı. Olayda sorumluluğu bulunan cezaevi yöneticilerinin mutlaka cezalandırılması gerekirken, böyle bir karar verilmesi cezaevindeki şiddet, taciz ve tecavüz vakalarının engellenmesini imkânsız kılacaktır. Bu karar ile devlet gözetimindeki tecavüz devlet eliyle aklanmıştır.”
İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da bu konuda Başbakan’a “2012 yılı içerisinde Mersin Valiliği tarafından Pozantı çıkışlı çocukların ailelerine toplam olarak 1.270.000.00 TL (bir milyon iki yüz yetmiş bin) idari para cezası verildiği doğru mudur? Doğru ise, idari para cezası verilmesinin sebebi nedir?
Taciz ve tecavüz iddialarına karışanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?” diye sordu.
2012’de güvenlik güçlerine taş attıkları gerekçesiyle Pozantı Çocuk Cezaevi’ne gönderilen dört çocuğa taciz ve tecavüz etmekten 20 cezaevi görevlisi ve devlet memuru yargılanmış ve haklarında takipsizlik kararı verilmişti. Davacı olan dört çocuk ise “Devlet malına zarar vermek” iddiasıyla davalı duruma düşürülerek, haklarında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.


Ermenilerle ilgili panel

27 sivil toplum kuruluşuyla, geçen sene oluşan Türkiye Sivil Toplum Birliği (TÜRKBİR) Platformunun düzenlediği ‘Emperyalizm ve Aldatılan Kimlik: Ermeniler’ konulu panel, Ankara Türkiye Barolar Birliği Salonu’nda, 27 Şubat 19.00’da yapılacak. Benim yöneteceğim panelin konuşmacıları; Prof. Dr. Metin Feyzioğlu (açış), Prof. Dr. Ümit Özdağ ‘Ermeni Psikolojik Mücadelesi’, Prof. Dr. Nurullah Çetin ‘Türk Edebiyatında Ermeniler’, TBMM eski Başkan Vekili Uluç Gürkan ‘Yargıda Bozulan Emperyalist Oyun’, Talat Paşa Komitesi Başkanı E. Korg. İsmail Hakkı Pekin ‘Strasburg Değerlendirmesi’ konusunda olacaktır. Buyurun Büyük Akif’e kulak verelim: “Sahipsiz olan memleketin batması haktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.”
Sadi SOMUNCUĞLU

X