"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Halimiz hiç iyi değil

DİSK Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), TÜİK tarafından açıklanan İşgücü Anketi Haziran 2015 dönem sonuçlarını değerlendirdi. Çıkan sonuç hiç iyi değil, kötü sinyaller veriyor. Özetlersek:
- Resmi işsizlik oranı % 9.6 ile geçtiğimiz yılın 0.5 puan üzerinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı ise % 11.7 oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi için bu oran % 11.1 seviyesindeydi. Resmi işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 226 bin kişilik artış göstererek 2 milyon 880 bine ulaştı. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranları ise Haziran 2014 döneminden bu yana yüzde 10’un altına inmiş değil.
- Geniş tanımlı işsizlik oranı % 16.3, işsiz sayısı 5 milyon 296 bin. Kadınlarda geniş tanımlı işsizlik oranı % 23.3. Genç kadınlarda işsizlik % 34, yeni işsizlerin % 45’İ genç kadınlar.
- Yeni işsizlerin % 43’ü üniversite mezunu... Geçici çalışma işsizliğin yine en önemli nedeni.
- Ekonomi üç yılda yaklaşık 1 milyon yeni işsiz yarattı.
Sonuç: TÜİK’in yeni verilerine göre, işsizlik hem görünen hem görünmeyen boyutlarıyla tehlike sinyalleri vermeye devam ediyor. Bu tehlike gençler, kadınlar, geçici çalışanlar açısından ciddi boyutlarda. Gelecek dönem açısından uzun çalışma süreleri, düşük ücret dayatması, taşeronluk, güvencesiz çalışmanın yaygınlaştırılması temelinde şekillenen istihdam politikaları terk edilmezse güvencesiz-geçici çalışanların, eğitimli işgücünün ve kadınların istihdamda yaşadığı problemlerin ve istihdam alanındaki krizin süreceği görülüyor.
Türkiye, AB ülkeleri ile kıyaslandığında haftalık çalışma sürelerindeki fark 12 saati buluyor. Buna göre Türkiye’de 5 kişinin yapacağı işi 4 kişi yapıyor. İşçi sınıfının birliğini hedef alan savaş politikaları ile işçilerin, işsizlerin, emeklilerin, kısacası geniş halk kitlelerinin sorunları görünmez kılınmak isteniyor. 1 Kasım seçimlerine böyle bir iklimde gidiliyor.


-YIRTIN hukuk kitaplarını; çünkü yeni ‘hukuk’ icat ediyor, yeni ‘suçlar’ yaratılıyor. Artık buna ne dönemi derseniz deyin!...


Eliaçık: ‘Kurban kesmem’


İLAHİYATÇI, yazar İhsan Eliaçık, adilmedya.com sitesinde, kurban kesilmesiyle ilgili olarak tartışılan sözler etti. İşte o sözleri: “Bakın, açık açık söylüyorum. Ben kendim söyleyeyim, yirmi yıldır bayramda hayvan kesmiyorum. Ama, Kurban Bayramı’nı, yakınlaşma, garip gureba ile yoksulla yakınlaşma bayramını çok seviyorum. Hayvan kesmiyorum ama bayram kutluyorum. Bayram çok güzeldir.”


CHP’nin sıkıntısı 3. bölge


CHP, İstanbul 3. bölge milletvekili listesinin nasıl oluşturulacağı en çok tartışılan bir konu. Burada büyük sıkıntı yaşanıyor. Bölgenin milletvekili sayısı 2011’e göre 3 kişi artmasına karşın CHP’nin vekil sayısı aynı kaldı. ‘Burada daha doğru isimlerle, HDP’ye rağmen çok rahat biçimde vekil sayısı 10’a hatta 11’e çıkarılabilirdi’ deniyor.
Bu bölgede oy kullanan sayısı 243 bin 811 kişi artmasına karşın CHP’nin 7 Haziran’daki oy sayısı 2011 seçimlerine göre sadece 5.439 kişi arttı. 2011 seçimlerinde 3. bölgeden aldığı oy oranı % 30.60 idi, bu seçimde ise % 28.14’e düştü. Sadece Çatalca’da küçük bir artış var; 1424 kişi üzerinden % 1.93... Bunun dışında 3. bölgenin tüm ilçelerinde müthiş bir düşüş var. En büyük düşüş ise Umut Oran’ın ilçesi Bakırköy’de yaşandı: 2011’e göre CHP buradan 12 bin 119 kişi daha az oy aldı (% 6.27) Umut Oran listelerin açıklandığı 7 Nisan’dan 7 Haziran’a kadar aday gösterilmemesi nedeniyle oy vermeyeceğini söyleyen birçok insanı ikna için çaba sarf etti. Bu süreçte nasıl çalıştığı da dikkat çekti.
Bahçelievler’deki oy kaybı da 2011’e göre 12 bin 223...
Bölgenin ağırlıklı bir ilçenin başkanı hesap “MHP’den 6 bin oy aldığı takdirde CHP vekil sayısını 10’a, hatta 11’e çıkarabilir. Bahçeli’nin tavrından rahatsız olan MHP seçmenini rahatsız etmeyecek sempatiyle bakacakları Umut Oran gibi isimler avantaj olacaktır. ‘Kumpas davalarının tamamına ilk günden itibaren inanmayıp mağdurların yanında olan Umut Oran, şehit yakınları ve gazilerle de yakın diyalog içinde, onların sorunlarının çözümü için TBMM’de çok çaba sarf etti’ söylemek yağcılık sayılmamalıdır. Aslında Umut Oran 3. bölgede joker gibi kullanılabilir.”


Biliyor musunuz?

-ANKARA 2. bölgedeki 12 ilçenin ilçe başkanları ortak bir kararla, yerel aday olarak Uğur Öcal’ın milletvekili adayı olarak gösterilmesini istediklerini ve “CHP’ye kim bir oy fazla kazandıracaksa aday o olmalıdır. Uğur Öcal da bir oy fazla getirecekse aday da o olmalıdır” dediklerini...
-DSİ Genel Müdürlüğü’ndeki müfettişlik görevinden ayrılıp emekli olan Ahmet Hatipoğlu’nun CHP İstanbul 1 veya 2. bölgeden aday adayı olduğunu...
-7 HAZİRAN’da 2. bölge 10. sırada aday olan gazeteci ve TV programcısı Çiğdem Anat’ın, yeniden adaylık başvurusu yaptığını...

Mesaj panosu


-TOPLUMCU Düşünce Enstitüsü’nün stratejik konularda önem kazanan başlıkları ele aldığı çalışma toplantılarının ‘İran Çalıştayı’ı yarın 09.00-18.30 arasında Polat Bosphorus-Balmumcu Otel’de yapılacak.
-ÜLKÜ Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, yeni eğitim ve öğretim yılı nedeniyle uzun bir açıklama yaptı ve güvenlik zafiyeti veya ihmaller neticesinde üniversitelerde olumsuz bir tablonun ortaya çıkmasına dikkat çekerek “Türk gençliği asla ve asla günlük siyasi hesaplara alet edilmemelidir” dedi.
-İSTANBUL Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan’a “TRT’nin 6 bin kişinin başvurduğu ve 144 kişinin alındığı THM, TSM, çoksesli müzik, tonmayster stajyer sanatçı sınavında halk müziğine yıllarca emek vermiş başarılı birçok sanatçının kadroya alınmamalarının gerekçesini sordu.

Davut Peygamber ve Ahmet Davutoğlu

DAVUT Peygamber, İsrail Oğullarının 3. Kralıdır. MÖ 1040 da Beytüllahim’de doğdu ve MÖ 930 da Kudüs’te vefat etti. SAD suresi, Davut Peygamber dönemi olaylarından hareketle, Hz Peygamber dönemi olaylarını irdeler, kıyaslar ve varılan sonuçları ibretlik ders alma yetimize bırakır. Hiç kimseyi kastetmeden ifade edelim; 12 ve 13. Ayetlerin özel yorumunda, Firavun için “Kazıklar sahibi” nitelemesinin, ‘saray ve saltanat düşkünlüğü yanında, işkenceci olmasının da vurgulanmak istendiği’ anlatılır. (Kur’anı Kerim ve Meali Sah. 452, Türkiye Diyanet Vakfı)
Sosyal ve siyasi fenomenlerden bağımsız düşünen yurttaşlar; sayın Davutoğlu’nun, Van’daki şehit cenazelerinde döktüğü göz yaşının artistik ve politik değil, içtenlikli ve mistik olduğunu gördüler. Toplumun gergin ve siyasetin hırsızlık ve hukuksuzlukla aşırı kirlendiği günümüzde, değerli Başbakan’dan iki beklentimiz var :
a) Günahı ve sevabı ile hepimizin olan Osmanlı İslamcılığından (Siyasal İslam’dan) Cumhuriyet İslamına (ya da Anadolu İslamına) yönelmesi,
b) Dünyanın fani, ölümün ani olduğu gerçeğinden hareketle, koltuk uğruna kimlik ve kişiliğinin daha fazla yıpratılmasına katlanmaması...
Gani AŞIK- E. Müftü ve Milletvekili

X