"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Döşemealtı ve Çavuşoğlu

DÖŞEMEALTI, Antalya’nın merkez ilçelerinden biri, daha doğrusu örnek bir sanayi bölgesi... Yeni ve modern bu kadar fabrika olması Antalya’nın turizm ile tarım arasında kendine yeni yer bulmaya çalışan yüksek teknolojiye dayalı mobilya ve dekorasyon sektörünün ihtiyacının neredeyse
% 30-40’ını karşılıyor.
Burdur yolu üzerinde karşılıklı olarak 692 hektar üzerine kurulu Türkiye’deki en büyük beş OSB içinde yer alıyor Döşemealtı’ndaki Antalya OSB... Üretim yapan 269 firma var; İSO’nun ilk 500 firması arasında üç (AGT, Adopen ve Yörükoğlu), ikinci 500 arasında da iki firma (Ekiciler, Antalya Enerji) bulunuyor. 12 bin işçinin istihdam edildiği OSB’nin bir başka özelliği de en çevreci sanayi bölgesi ve en çevreci arıtma tesisi ödüllerini almış olması... CHP’li Belediye Başkanı, mimar Turgay Genç ise bize YÖREX Fuarı’nda ‘Sizin oraların nesi meşhur’ sloganına uygun olarak nar suyu ikram etmez mi... Yani sanayinin dışında bir başka özelliğine parmak basmak istiyor.
Eski Dışişleri Bakanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu dün burada fabrikaları gezdi, AGT işçileriyle yemek yedi, şirketin yönetim kurulu üyesi Mehmet Semih Söylemez’den bilgi aldı. Üç noktada 450 bin m2 üzerinde MDF ve parke üretilen tesis, başta Almanya olmak üzere 28 ülkeden alınan teknik donanımla ortaya çıkarılmış... Dalında ‘ahşabı geliştiren’ dünyadaki üç firma arasında yer alıyor.
Çavuşoğlu’nun gezisine biz de buradan katıldık; bölge orman sahalarından Orman İdaresi’nin ‘çürümüş, kesilmiş’ atık orman ürünleriyle hem ‘enerji’ üretiyor hem de onun yongalarını işleyip üretim yapıyor. Üretiminin % 40’ını ihraç ediyor; İran ilk sırada.
“Niye buradasınız?” diye sorduk; “Ben dış konularla ilgiliyimdir ama böyle fabrikaları sık sık ziyaret ederim, çok şey öğrenirim, Türkiye’nin nereye gittiğini kontrol etmiş olurum” dedi. Şöyle bir tespit de yaptı: “Bu tesislerin sahipleri çok çalışkandırlar, şefkatlidirler; eğitime ve sağlığa hizmet sağlarlar ve katkı verirler. Onların sahipsizlik duygularına kapılmasını istemeyiz.”


TAKDİR BÜYÜKLERİMİZİNDİR


Siyasete döndük. Seçimler öncesinde ne hissediyor Çavuşoğlu?... “İlk günkü aşkla, heyecanla ve enerjiyle çalışıyoruz, yani değişen bir şeyimiz yok bizim...” dedi.
-Yeni dönemde AKP iktidar olursa, yeniden Dışişleri Bakanlığı’na getirilir misiniz?
Takdir büyüklerimizindir.
15-16 Kasım’daki G-20 toplantısı nedeniyle dünya liderlerinin Antalya’da olacağını, bunun dışında Azerbaycan Devlet Başkanı ile Afrika ve Asya Birliği (Malezya) başkanlarının da zirveye davet edildiklerini bildiren Çavuşoğlu, “Yani zirveye 30 konuk katılacak. Havalimanının VIP salonu düzenleniyor; köprülü kavşakların inşaatı sürüyor; Kundu-Belek arasında yeni bir yol yapılıyor” dedi.
G-20 toplantısı nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın Obama ile ilişkilerine değinirken “Bundan birkaç yıl önce Obama’nın telefonla konuşurken, elinde beyzbol sopası ile resim çektirmesinin ne anlama gelebileceğini” sormak isterken, sinirlendi ve şöyle dedi:
“Bunu Sayın Cumhurbaşkanı ile ilişkilendirmek nezaketsizliktir. Her çıkan haber doğru mudur? Manipülasyondur. Gerçek bir yanı yoktur. Sayın Erdoğan ile Obama’nın samimi dostlukları vardır, açık ve net şekilde ben buna tanık olmuşumdur.”
‘Putin, Suriye, Akkuyu’ üzerine değinirken, “Rusya ile gayet yakın ilişkilerimiz vardır. Anlaşmazlık var demek, gerçekdışıdır. Ciddiye alınacak bir şey değildir; Rusya’ya karşı ambargo kararları alınırken, biz uymadık bunlara... Putin ile Ukrayna arasında arabuluculuk yaptık, çok katkı sağladık. Bunu da Ukrayna’nın bizden talebi üzerine yaptık.
-1 Kasım ve anketler...
7 Haziran’a göre daha iyi bir görünüm veriyoruz; halkımızın pozitif bir yaklaşımı var. % 44 civarında oyumuz görünüyor. Millet istikrar istiyor. 7 Haziran’da bize kırgın olduğunu gösterdi; “Bak sana bir ders verdim, ama şimdi bundan vazgeçiyorum, oyumu yine AKP’ye veriyorum” diyor.
-Antalyaspor’un durumu...
Antalya iyi bir transfer yaparsa, iyi bir takım olacaktır. Yeni stadımız açılırken, loca satışları ekonomik katkı sağlayacaktır. Seyircimiz artacaktır. Bakın, Antalya ve Alanya’ya siyaseti karıştırmamamız gerekiyor; bunu da yapıyoruz. Eto’nun ücretini zaten sponsorlar karşılıyor. Hiçbir şey sorun değil.
Bu kısa sohbetten sonra Çavuşoğlu’nu Korkuteli’ne uğurladık, biz de Yöresel Ürünler Fuarı’na (YÖREX) yöneldik...Günün sözü

“İnsan hiçbir zaman birileri tarafından aldatılmaz; kendi kendini aldatır.”
Goethe


Mesele, ‘sabır testi’ meselesi değil

Taciz, angajman kuralları

RUSYA’nın Ortadoğu panayırına bodoslamadan girmesinin ardından, Genelkurmay’dan ‘taciz’ açıklamaları yayınlanmaya başladı. F-16 uçaklarımız Suriye sınırında taciz edildi, Suriye füzeleri 1 dakika 30 saniye tacizde bulundu” gibi... Taciz, Türk Dil Kurumu sözlüğünde, sıkıntı vermek, rahatsız etmek anlamında karşılık buluyor. Askeri terminolojide, ‘it dalaşı’ denen, savaş uçaklarının (Türk-Yunan) karşılıklı olarak birbirlerine dalmasına, silah sistemlerini kilitlemesine, Ege Denizi üzerinden, bir aşinalığımız var.
Taciz edilme halinde olma, Suriye’nin gerilimli atmosferinde, uygun düşmüyor, pek naif kalıyor, bir keşif uçağımızın ve iki pilotumuzun, aynı tarz ihlaller iddiasıyla, Suriye’de başına gelenlerin üzerinden çok zaman geçmedi. Devletlerarası sınır ilişkilerinde, ‘Angajman Kuralları’ geçerlidir. Bir ülkenin başka bir ülkenin hava sahasını ihlal etmesi halinde veya ülke topraklarında oluşacak tehditlere karşı neler yapılacağı, nasıl cevap verileceği, bu kurallara göre belirlenir. İhlal uyarıya rağmen tekerrür ederse, gereken yapılır. Yetkililer böyle durumlarda, ‘Sabrımızı test etmeye kalkmayın’ diyorlar. Mesele, ‘sabır testi’ meselesi değil, angajman kuralları meselesidir. Fazla taciz edilmek iyiye alamet değildir...
Yelda SERENCİ

Biliyor musunuz?


-CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın 11.00’de Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde ‘dokuz park, gençlik sanat merkezi, karikatür evi’ toplu açılış ve temel atma törenine katılacağını... -KARŞIYAKA Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen 4. ‘Basın Özgülüğü Ödülü’nün yarın 20.00’de Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’ndeki törenle, gazeteci yazar Can Dündar’a verileceğini...
-YAZAR ve kültür adamı, aydın Attila İlhan’ın ‘Attila İlhan 90 Yaşında’ etkinliğiyle 12 Ekim Pazartesi 20.00’de Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi’nde anılacağını...

X