"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Geleceğimizi görmek isteyen Türkiye’deki şirketimizi incelesin

ALLIANZ Grubu, birkaç yıl önce çalışma ve hizmet süreçlerini iyileştirmek üzere strateji belirledi:

- Stratejik dönüşüm odaklarımız çeviklik, yalınlık, verimlilik ve dijitalleşme olacak.

Yeni stratejiyi hızlı hayata geçirme konusunda iki ülkedeki Allianz şirketleri öne çıktı:

- Türkiye ve Fransa.

Şu anda İcra Kurulu Başkanlığını Tolga Gürkan, Başkan Yardımcılığını da Arif Aytekin’in yürüttüğü Allianz Türkiye ekibi yeni strateji için hızla kolları sıvadı:

- Çeviklik hedefimizin temeli, çalışma sisteminde işbirliğini artırmak, müşteriye çağın hızına uygun hizmet yatıyor.

Yalınlık kurgulanırken şu yaklaşım benimsendi:

- Verimlilik, işten adam atmak ve bütçeleri kısmak demek değil. El birliği ile verimli alanlar bulunacak. Masraftan değil israftan kaçınılacak.

Ekibe “çevik organizasyona neden ihtiyaç var” konusu şöyle açıklandı:

- Artık güçlü risk yönetimi olan büyük sermayeli devlerle değil, müşteriye kişiselleşmiş ve süper hızlı hizmet sunanlarla rekabet edeceğiz.

Çeviklikten beklenti şöyle özetlendi:

- Hiyerarşiden arınmış, daha yalın, daha hızlı ve verimli, uçtan uca sorumluluğu benimsemiş bir şirket yapısı.

Ekibe yalınlaşma ihtiyacı anlatılırken sigortacılığın tarhine dönüldü:

- Sigortacılığın tarihi Babiller dönemindeki Hammurabi kanunlarına kadar uzanıyor. Osmanlı’da ilk sigorta şirketi 1872’de devreye girdi. Sigorta Murakebe Kanunu, 1959’da hayata geçti.

Sonraki yıllarda revizyonlarla sektörün iş alanlarının belirlendiği irdelendi:

- Türkiye’de sigorta penetrasyon oranları dünya ortalamasının 4’te biri. Çünkü, sigortalı ihtiyacını yalın şekilde anlatıyor ancak hizmeti aynı yalınlıkta alamıyor. Süreçlerimiz çok karışık.

Verimlilik için yol haritası şöyle çizildi:

- Teknoloji ve insan kaynağına yatırım kesilmeyecek. Önce tüm ekibin düşünce tarzı değişecek, herkes Allianz’ı kendi işyeri gibi görecek. Tepeden inme değil, temelden yükselen program benimsenecek.

Yeni strateji için adımlar atılırken çalışanlara Allianz Grubu’nun Türkiye’ye bakışı anımsatıldı:

- Allianz Grubu, Türkiye’ye 2008’den buyana 5 milyar lirayı aşan yatırım yaptı. Allianz Grubu, Türkiye’ye inanıyor, ülkemizdeki planlarını uzun vadeli bakış açısı ile yapıyor.

Tolga Gürkan ve Arif Aytekin, Allianz Türkiye’nin yeni strateji ile ulaştığı noktayı konuşmak üzere buluştuğumuzda İzmir’de kurulan “Kampüs”e dikkat çekti:

- 1100 kişi istihdam kapasiteli Allianz Kampüs, Nisan 2018’de hayata geçti. Amaç, riskleri doğru yönetmek, operasyonları iki merkezli yapmaktı.

Aytekin, kampüsün 27 milyon Euroluk yatırımla kurulduğunu belirtti:

- Allianz Kampüs’te halen 756 kişi çalışıyor. Personelin yüzde 30’u İstanbul’dan gitti. İzmir’e taşınanların eşlerinin iş bulması için danışmanlık verdik. 400 dolayındaki yeni çalışma arkadaşımızın çoğu İzmir ve çevresinden alındı.

Gürkan, Allianz Türkiye’nin yeni strateji konusundaki başarısını Grup CEO’su Oliver Bate’nin 77 ülkedeki yöneticilere verdiği mesajıyla özetledi:

- Allianz Grubu’nun geleceğini görmek isteyen Türkiye’yi incelesin.

77 ülkeye Türkiye’nin örnek gösterilmesi, önemli bir moral ve motivasyon kaynağı değil mi?

ÖZKÖK CÜMLESİNİ BİTİRMEKTE ZORLANDI

18 ARALIK 2017 Gaziantep... Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin (TÜHİD) Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği toplantıya katılmak üzere kentin havalimanından çıkarken kapının önünde Hürriyet’te Haber Koordinatörlüğü, Akşam’da Genel Yayın Yönetmenliği, Milliyet’te Yayın Koordinatörlüğü görevlerinde bulunmuş Nurcan Akad ile Gülden Aydın’ı gördüm.

Gülden Aydın, pankreas kanseri tedavisinin ilk aşamasında biraz toparlanmış, kendini iyi hissedince Nurcan Akad’la birlikte Gaziantep’e turistik seyahat planlamıştı. Gülden’in elinde sigarayı görünce sordum:

- Sigarayı bırakmadın mı?

Gülümsedi:

- Benim kanser doğrudan sigara kaynaklı değil...

1.5-2 yıllık tedavi sürecinde iyi göründüğü günlerde umutlandık ama pankreas kanseri geçen hafta Gülden’i hayattan kopardı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ndeki (TGC) cenaze töreninde tüm meslektaşlarının dilinde aynı cümle vardı:

- Gülden, çok iyi bir insan, çok iyi arkadaş, muhabir heyecanı son ana kadar tükenmeyen müthiş bir gazeteciydi.

TGC Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Nurcan Akad, Sedat Ergin, Oral Çalışlar, Fikret Bila derken tabutun başına Ertuğrul Özkök geldi, ağlamaya başladı, şu cümleyi zor tamamladı:

- Gülden, seninle çalışmak benim için şerefti.

Sevgili Gülden’e Allah’tan rahmet diliyorum...

 

X