Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çifte vatandaşlık hakkı neden tanındı?

Paris’te gerçekleşen saldırıların ardından toplanan Danimarka Meclisi, terörle mücadele yasasında yapılacak değişikliği görüştü.

Noel öncesi çıkarılan yasayla göçmenlere çifte vatandaşlık hakkı tanıyan hükümetin asıl amacı uyuma katkıda bulunmak değil, suç işleyen göçmenleri kolayca sınır dışı yapmak demiştim.
Meclisteki oturumda siyasi partiler arasında işte bu konu görüşüldü. Muhalefetteki aşırı sağ Danimarka Halk Partisi terör suçuna karışan, eğitim veya savaşmak amacıyla Suriye ve Irak’a gidenlerin pasaportlarının iptal edilmesi, vatandaşlıklarının ellerinden alınarak sınır dışı edilmelerini istedi.
Liberal Parti Başkanı ve eski Başbakan Lars Lökke Rasmussen de Suriye ve Irak’a izinsiz seyahatlerin yasaklanmasını, sınır kapılarının kapatılmasını istedi.
Danimarka çifte vatandaşlık hakkını tanırken iki amaç güdüyordu. Birincisi Danimarka dışında yaşayıp bulunduğu ülke vatandaşlığına geçmek için Danimarka vatandaşlığından çıkan kendi vatandaşlarına tekrar vatandaşlıklarını kazandırmak, ikincisi ise suç işleyen göçmenleri kolayca sınır dışı edebilmekti.
Sınır dışı etmek için neden mi çifte vatandaşlık?
Çünkü Danimarka vatandaşı olabilmek için kendi vatandaşlığından çıkan bir göçmeni, suç işlediği zaman Danimarka vatandaşlığını iptal edip sınır dışı etmek mümkün değil.
Danimarka vatandaşlığı iptal edilen göçmen kendi ülkesinin vatandaşlığını taşımadığı için BM antlaşmalarına göre vatansız sayılıyor ve sınır dışı edilemiyor. Tıpkı gizli servis PET’in sınır dışı edilmesini istediği ama sadece Danimarka vatandaşlıkları bulunduğu için sınır dışı edilemeyen terör zanlısı göçmenler gibi.
Bu durumda yapılacak tek şey vardı. Göçmenlere yeni haklar tanıyor kılıfı altında, kendi ülke vatandaşlıklarını yeniden kazandırmak ve bir suç işlemeleri durumunda Danimarka vatandaşlığını kolayca iptal ederek, verilecek sınır dışı kararı ile ülkesine geri göndermek.
Bu durumda BM yasaları devreye girmiyor çünkü.
İşte özellikle bu konu, yeni terörle mücadele yasasında yapılacak değişiklikler çerçevesinde ele alındı. Hükümet kanadı, sınır kapılarının kapatılamayacağını ama terör zanlılarının sınır dışı edilebileceği veya ülke dışına çıkmalarının yasaklanabileceğini, bu şekilde hazırlanacak tasarıyı önümüzdeki günlerde meclise sunacağını bildirdi.
Peki, çifte vatandaşlık göçmenlerin hiç mi işine yaramayacak? Tabi ki yarayacak. Özellikle suç işlememiş, Danimarka vatandaşı olabilmek için Türk vatandaşlığından çıkmış olanlara her iki ülkenin vatandaşı olma şansı doğmuş oldu.
Ama ne var ki suç işleyen Türklere de çifte vatandaş olmaları durumunda Türkiye yolu göründü
Umarım ülkede yaşayan Türkler, her iki ülke vatandaşlığını kazanıp, suç işleyerek bu tuzağa düşmezler

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI