"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Ünal Özüak

Bozguna uğradık

23 Haziran 2017

Aynı sertlikle yanıt vererek kısa etkilerini görece azalttık. Pota altı kraliçemiz Quanitra’yı etkisiz kılmak için etrafına üşüşüp kapandılar.

İlk çeyrekte içeri dışarı yaparak Q’yu iyi kullanıp dış atış isabetini yakalayarak hücum akışımızı oturttuk. Üçlük silahlarını Olcay ve Işıl sayılarıyla terse çevirdik.

Quanitra’yı unuttuk

Ancak kontrolü kaybederek 26 sayı yediğimiz kabus 2. çeyrekte; Quanitra boş gidip gelirken kenardan gelen genç oyuncuları ve 38 yaşında ki veteran Maltsi ve Lymoura atak ve sayılarıyla çift hanelere çıkarttığımız fark yanı sıra oyun direncimizi eriterek odaya önde gittiler. 2. yarıda Yunanlılar atıp kaçtıkça ipin ucu iyice kaçtı 17 sayı geriye düştük. Bir ara adeta ayağına sıkma kararıyla komşu koçu 5 dakikada alan savunmasına döndü de hafifçe kıpırdanıp geri dönüşe umutlandık. Ama mükemmel performansıyla sahanın en iyisi Lymoura geri dönmemize müsaade etmedi.

Yazının devamı...

Kadının fendi komşuyu yensin!!

22 Haziran 2017

Nevriye Yılmaz’sız sudan çıkmış balığa dönmesinden korktuğum, ligimizin lejyoner yabancılarla dolu oluşundan yeterli süre alamayan tekne kazıntılarından oluşan millilerimiz “kolej takımı gibi oynayan takım” deyimini “periler gibi oynayan takım”a dönüştürdüler.

Hepimiz birimiz birimiz hepimiz için sloganıyla gemi azı dişleri arasına alarak yapışıyorlar her maça. Koçları da bu dirençten MEMNUN. İtalya maçını 28 sayı 20 ribauntla mükemmele bağlayan Quanitra Hollingsworth tek devşirme yabancı olarak doğru seçim olmuş. İlk maçında Slovakya’yı geçen Millilerimiz, ikinci maçında da İtalya’yı ve Belarus devirdi ve 3de 3 yaparak grup lideri old

Komşu kızı sert

Sırbistan’dan sonra Yunanistan’a yenilen Rusya’da dışarda kalınca çeyrek finale kalıp Dünya Kupasına katılma şansımız çok arttı. Ama bu akşam ki rakibimiz Yunanistan basketbollarını erkekleri gibi üst seviyeye taşımış bir ekolün takımı. Komşuyla ezeli rekabeti kızlara taşıdık. Yunanistan, aynen erkeklerde olduğu gibi, liglerini yabancı oyuncularla doldurmaktansa milli oyuncularını ABD’de Üniversitelerde oynatarak ulusal basketbolu şekillendirmişler.

190 üstü oyuncusu olmamasına rağmen komşu kızları yüksek dış isabeti olan keçi gibi maça asılan oyunculardan kurulu sert takım. 24 sayı üreten deneyimli Kaltsidou’ları büyük tehlike.Onları aşarsak yarı finale kalıp Dünya Kupasına gideceğiz. Rastgele ülkenin iftiharı kız çocukları.

 

Yazının devamı...

Sessizliğin efendisi Fener

17 Haziran 2017

Obradovic’in kupa kaldırma coşkusunu taraftarı önünde yaşamayı tercih eder bir görüntü sergilediği maçta Beşiktaş ikramı kabul etmeyince bir başka başarıya daha imza attı. Kilit adamı Thompson’dan yoksun Beşiktaş tam saha baskılı başlayan F.Bahçe’ye karşı ‘nerden inceyse oradan kopsun mantığıyla’ girdi maça. Önceki maçlar çıkarımlarıyla iki takımda pota altından yüklendiler. Karşılıklı savunmasız ortamın umursamazlığında Dixon üçlükleri peş peşe sıraladı ama koç Sarıca’nın değişken savunmalarıyla  maça asılan Kartal ilk yarıda momentumu kaptı.

FENER BİTİRME SİHİRBAZI

Rotasyon türbülansıyla Beşiktaş’ın ekmeğine yağ süren Obradovic resmen ev sahibine kalama verdi. Serinin tipik ortaya karışık ilk yarısından sonra Beşiktaş Stimac’la pota altına yüklenerek gamsız dış atışları kaçıran F.Bahçe karşısında son çeyreğe kadar direksiyonu bırakmadı. Beşiktaş önde girdiği son çeyrekte Kenan’ın atışlı-asistli özel gayretiyle Fenerbahçe’yi maç sonu çok zorlasa da ev sahibinin hatalar yumağında gene uzayan maçta F.Bahçe’nin uzak ara kapasite ve deneyim üstünlüğü maça galebe çaldı.

 

Yazının devamı...

Giden ağam, gelen paşam!

16 Haziran 2017

"Basketbolda gelirimiz yok müthiş bir giderimiz var. Kulübümüzde her sene oyuncularımıza verdiğimiz paralar zarar olarak yazılmaktadır. 2012-2013'te 14,5 milyon Dolar. 2013-2014'te 16,5 milyon Dolar. 2014-2015'te 11 milyon Dolar. 2015-2016'da 7 milyon Dolar. Bu sene ise 9 milyon Dolar. Bunları topladığınızda 5 senede 55 milyon Dolar zarar gözüküyor. Tabii kredi ile yaşayan bir kulüp olduğumuzdan, bunun kulübe nelere mal olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dolayısıyla bu sene 4 milyon Dolar bütçe öneriyoruz. Bütçemiz küçük olacak diye başarısız olacak değiliz” diye buyuran hazret “sırtımızda ki maymun” gördükleri şubeyi dinamitliyor.

ERMAN KUNTER HOŞGELDİ AMA...
Balkan Altın madalyalı dostum, kardeşim Erman Kunter göreve hoş geldi. Bu iş bilmez yöneticiler gitmeden veya şubeyi bağımsız başkanlık yaparak ehil ellere bırakmadan onun da makus kaderi sevgili dostum Ergin Ataman’dan farklı olmayacaktır.

İş işten geçmeden gerçek Galatasaray’lıların duruma el koymaları gerek. Galatasaray sadece futbol kulübü değildir. Bu gerçeği bir dakika daha fazla Dur(ma)sun beye anımsatarak emanetinizi geri alın.

 

Yazının devamı...

Hakem kararıyla...

15 Haziran 2017

Sahanın görece küçük olmasından yararlanacak Kartal’ın yaratacağı olası top kayıplarını umursamadan çift uzunuyla başladı ve ev sahibinden çember hakimiyetini aldı Obradovic.

STIMAC DÖNDÜ AMA...

Kostas’ın sayıları ve asist yönlendirmesiyle skor kısırlığını aştı Fenerbahçe. Mutlaka kazanma zorunluluğu Beşiktaş’ı aşırı telaşa soktu ve Fener kontra baskısında çok top kaybettiler. Erkan’ın dümene geçmesiyle pota altında Stimac’ı olumlu kullanmaya başlayan Beşiktaş toparlanarak geri geldi. Fenerbahçe Melih ve Dixon isabetleriyle ev sahibini iyice dışarı itti ve uzatmada da hata yapmadı.

Yazının devamı...

Fener ev sever

12 Haziran 2017

Klasik 5’iyle, sert ve tam sahaya yaydığı baskılı savunmayla maça kararlı girdi ev sahibi. Beşiktaş baştan kırarak bezdirme taktiğine ilk çeyrekte pes etmedi. Yoğun baskıya rağmen top kaptırmayan Beşiktaş, Michael Roll’un süper isabetli cezalandırma sayılarıyla skoru önde götürdü.

- Bu süreçte Fenerbahçe adına pota altı kavgasını sürdüren oyuncu Vesely oldu. Yüksek dış isabetiyle oynayan Beşiktaş karşısında ilerleyen dakikalarda Ekpe Udoh ve Bogdanovic’in skor üretmeye başlaması Fenerbahçe’nin üstünlüğü ele geçirmesini sağladı.

SLOUKAS BEREKETİ

- İçerden oynama kararlılığıyla ikinci yarıya 10-2’lik şok atakla başlayan Fenerbahçe, Dixon ve Sloukas’la oyunu iyice sokağa dökerek Beşiktaş’ın geri dönmesini imkansızlaştırdı. Datome’nin yerine kadroda tercih edilen Nunnally de skorer kimliğini gösterdi.

- Ufuk Sarıca’nın değişken savunmalarına dün daha hazır gözüken Fenerbahçe, 3. çeyrekte maçı kırdıktan sonra Sloukas’ın bereketli elleriyle bir daha göz açtırmadı rakibine ve Bogdanovic imzalı üçlükleriyle bir kez daha Beşiktaş’ı devirdi.

 

Yazının devamı...

Ruhun maddeyle sınavı

10 Haziran 2017

Çok derin ve pahalı bir kadroya sahip olmamasına rağmen iyi kurgulanmış, birbirlerini tamamlayan, birbirleriyle oynamaktan zevk alan, mücadele eden bir takım görüntüsünde ki ‘takım ruhu zengini’bir de Beşiktaş... Fenerbahçe çok zorlandığı ilk maçta şans rakibine tanımadı. Beşiktaş uzun süre perdele devril’lerle Stimac’ı içerde iyi değerlendirdi. Alan savunmasıyla atış isabet ritmi düşük Fenerbahçe karşısında ilk çeyreği ilerde geçtiler.

FAULLER YETİŞTİ

Obradovic fırçasıyla ‘Nasıl olsa kazanırız havasından’ çıkartılan Fenerbahçe, Vessely’nin smaç, Dixon ve Bogdonovic’in üçlükleriyle, sert savunmadan enerji alarak, devre bitmeden alışılmış ritmine ve maça geri döndü. Çember hakimiyetini geri alan Fenerbahçe sabırlı doğru ve isabetli şut seçimleriyle dingin ve duruma hakim basketbolunu sürdürdü. Ev sahibi bir kez daha ‘iş bitti havasında’ top kaybetmeye başlayınca Kenan Sipahi ve Earl Clark gayretiyle bir kez daha baş kaldıran Beşiktaş son çeyreğe girerken maçı kafa kafaya getirdi. Beşiktaş’ın faul limitini erken doldurmasıyla Fenerbahçe‘nin serbest atış çizgisine gitmesi, sayı bulmanın zor olduğu gecede ev sahibine avantaj sağladı. F.Bahçe böylece kabustan sıyrılmayı başardı.

 

Yazının devamı...

 Fener zafer alayı! 

22 Mayıs 2017

İkisi de sadece potasında ortalama 73 sayıya müsaade eden, üç sayı isabet yüzdesi 35’te beraberlik gösteren sert savunmalı takımın maçına Fenerbahçe, balata yakacak frenli kontrollü hücumlarla başladı.

Sakallı’ lakaplı Vassilis Spanoulis ile arasındaki ‘Panathinaikos koçu iken onu terk edip gitmesiyle ilgili hesabını’ dün gece tahsil etti Obradovic. Hem de akıllı seçimle ona gereğinden fazla yoğunlaşmadan.

ÜÇLÜKLER ZAFERİ GETİRDİ

Maçın kazandıracak formülünü; kısalarını makulde tutacaksın, uzunların atacak şeklinde uyguladı usta koç. Maçın karar anlarını çift uzunlu beşiyle oynadı. Uzunlar potayı karartırken, maçın kazanım kararını toplamda 25’te13 (%52) üçlüğü hep kırılma anlarında, doğru zamanda sokan Kalinic, Bogdonovic ve Dixon verdi.

Gigi Datome ve Pero Antic de geceyi renklendiren adamalar oldular.

Obradovic muhteşem seyircisine ve ona tüm olanakları sunan yönetime geri ödemesini yaparken yaşamının en güzel maçını yönetti.

Yazının devamı...