"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Ünal Özüak

Türk basketbolu DODO’sunu kaybetti

13 Temmuz 2018

50 yıllık dostum, yüzünde kendine özgü gülüşü hiç eksik olmayan ‘Bay Basketbol’, parkeyi tarifsiz kederle baş başa yalnız bırakıp gitti. Yaşamının son dakikasına kadar basketbolun hizmetindeydi.

1967’de Ankara’da DSİ Spor’da tanıştım bu coşkulu adamla. Süper yıldız oyuncuydu. Rahmetli Baba Rüştü’nün (Yüce) Şekerspor’da, topla kaçtı mı tutulamaz oyuncusuydu.

Gerek sayısız başarılarla dolu oyunculuk döneminde ve gerekse yöneticilik döneminde Türk basketboluna ve milli takımımıza hizmetleri saymakla bitmez.

HERKES SEVERDi DOĞAN’I

Son 50 yılda basketbol tarihinin her sayfasının baş köşesinde, manşette Doğan vardır. 12 Dev Adam’ın yaratıcı genel manejeridir. Zor işleri kolaylayan, perde arkası kahraman adamdı Doğan. Şu kadarını söyleyeyim ki, Doğan olmasaydı basketbolumuz çok yavan olurdu. Emin olun kimseye nasip olmaz... Basketbol yöneticisi olacaksın; zıt kutupları, rakiplerini, hakemleri, karşı tarafın taraftarları dahil herkesi güler yüzün ve sempatik davranışlarınla etrafında ‘sevgide’ birleştireceksin.

Eleştirilerime katiyen gönül koymazdı. Dostluğumuz onun olgunluğu sayesinde kesintisiz sürebildi. Basketbolumuz için yapacak bir dolu işi varken, gri saçlı yakışıklı basketbol adamı öksüz bırakıp gitti bizi.

Hayatını basketbola vermiş 

Yazının devamı...

Demek ki neymiş..

2 Temmuz 2018

12 dev adam Federasyonuna; “Dayanın FİBA Avrupa'da Turgay Demirel'in kapısına "one minute" çekin. Demirel’e birkaç dolar peşinde koşmayı bırakda Milli maçları "eskiden olduğu gibi yaz sonunda topluca oynat"ki NBA yıldızlarımızı oynatabilelim…restini çekin!…”demekte ne kadar haklı olduğum Ankara’da oynanan “mini NBA turnuvası” kıvamında ki maçlarda iyice anlaşıldı. Cedi Osma ve Furkan Korkmaz yağmur olup yağdılar. Scotie Wilbeken’e fazla gerek kalmadan Milli takım koşup atan karaktere kavuştu. Onlar milli takımın fizik ve moral endeksini yukarı çekiyorlar. Yaz NBA kampına gidecekler. Mutlaka takımda olmaları sağlanmalı. Onlarsız sudan çıkmış balığa döner takım.

Ankara farkı
Orada yenildiğimiz grup sonuncusu İsveç’e hakiki halimizle başkent de fark attık. 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri B Grubu 6. ve son maçında A Milli Erkek Basketbol Takımı evinde konuk ettiği İsveç‘i 77-52’lik skorla farklı geçti.Baştan sona üstün oynadığı maçta rakibine nefes aldırmayan Milliler, önce Ukrayna engelini ve ardından İsveç’i de farklı geçti. Cedi Osman 20 sayı-11 ribauntla maçı tamamlarken, Furkan Korkmaz 22 sayı-3 ribaunt, Scottie Wilbekin 6 sayı-3 asist ve Sertaç Şanlı 8 sayı yaptı. Grubumuzdan birinci çıkarak, yaptığımız maçları taşıyarak gideceğimiz, Karadağ, Slovenya, Belarus, İspanya’dan oluşan bir sonra ki çok zorlu turda, NBA’cilerimiz olmadan, hafta arası pencerelerde oynarsak, ilk üçe girip Çin’de yapılacak Dünya Kupasına gidemeyiz. Ağustos böceği gibi kulağımız üstüne yatmadan önümüzde masa başında çalışmamız gereken iki ay var. FİBA AVRUPA’ya haklı gerekçemizle gider, daha önceki gibi “atarız, keseriz…vb” tehditlere kulak asmadan sağlam duralım…

Yazının devamı...

Hidayet’e böyle eremeyiz…

28 Haziran 2018

Parkemizi yabancı çöplüğü olmaktan kurtarmaz. 12 Dev Adam Federasyonu enkaz kaldırmaya çalışıyor ama doğrusu attıkları bu son taş ürküttükleri kurbağa değmedi. Bakın çocuklar; Hido, Ömer, Kerem, Hüseyin, Haluk… İcraatta hız kestiniz, yavaşsınız!!! 2001’de 12 dev adam için Haydarpaşa'da çekilen reklamlarda bile daha hızlı karpuz atıyordunuz. Ağabey hakkıyla ricam; Dayanın FIBA Avrupa'da Demirel'in kapısına "one minute" çekin.
Demirel’e, "Birkaç dolar peşinde koşmayı bırakda Milli maçları "eskiden olduğu gibi yaz sonunda topluca oynat"ki NBA yıldızlarımızı oynatabilelim" restini çekin!…Anlayalım bakalım ne kadar milliliği kalmış Demirel’in? Başka türlü 2019 Dünya Şampiyonasına katılamayız. Bakın anlatayım; Ukrayna ve İsveç’i bu hafta yendik diyelim… İsveç, Türkiye, Letonya, Ukrayna’dan oluşan grubumuzdan ilk üçe girince… Buradan yaptığımız maçları taşıyarak gideceğimiz Karadağ, Slovenya, Belarus, İspanya’dan oluşan bir sonra ki turda, eğer NBA’cilerimiz olmadan, Euroleague’de oynayanlarımız sorunlu olarak katılacağı, hafta arası pencerelerde oynarsak, ilk üçe girip Dünya Şampiyonasına hayatta gidemeyiz.

Parkede milli ikilem!
Geçmiş başkan Turgay Demirel basketbolumuzda büyük tahribat yaptı. Hidayet Türkoğlu federasyonunun kucağına “2.sınıf yabancı oyuncularla doldurduğu lejyonerler ligi” bıraktı. 12 dev adam Federasyonu, Kulüplerle milli takımlar arasında beynamaz kaldı. İkilem büyük; Örneğin, Fenerbahçe Avrupa şampiyonlukları yaşamasını yabancı oyuncu bolluğuna borçlu. Ama yerli oyuncular sezon boyu kenar mahkumu olarak havlu sallıyorlar. Ne yardan ne serden geçebiliyorsun… Demirel’in yirmi kusur yıllık icraatında parkenin altına döşediği tahribat kalıplarından kurtulmak lazım. Nedir bunlar; A. Yabancı oyuncular hegemonyası B. Milli maçların sezon içi pencerelere oturtulması. Cedi ve Furkan iki NBA’li asımızı bu hafta oynatabileceğiz ama bir sonra ki turda gene yoklar. Tempus fugit / zaman akıyor ve TBF henüz elle tutulur bir çözüm geliştiremedi. Gençler Ligi uygulaması bir fiyasko. Her geçen gün geriye gidiyor milli basketbolumuz. Bu ikilemi çözmeden, bir zamanlar dev olan basketbolumuzun, iki yakası bir araya gelmez. Akil aklınızı çalıştırıp İspanya, Yunanistan milli basketbol politikalarını inceleyip ivedi çözüm üretin…
Huha dev adam 12 dev adam demeyi özledik…

 

 

Yazının devamı...

Koç gibi takım

14 Haziran 2018

Ancak Obradovic düzeninin istikrarının sürdürüleceğinin garantisini daha seçilmeden veren başkan kafa karışıklığına mahal vermedi. Makina intizamında ir sezon geçiren Fenerbahçe önceki maçta yakaladığı yüksek şut yüzdesi ve asist yoğunluğunu final maçında en üst düzeye çıkartarak Orhun Ene ile bu yıl final oynama başarısı gösteren Tofaş’ı otuz sayı farkla yenerek, takım başarısını vurgulayan yeni tasarım kupayı müzesine götürdü.

 

KUPAKOLİK EKSELANS OBRADOVİC

 Avrupa’nın en iyi koçuna sahip olmanın keyfini yaşayan Fenerbahçe’den ricamız hocayı tutmaları. Fenerbahçe Doğuş tabii ki taraftarın gururu ama milli basketbolumuzun da amiral gemisi. Yaklaşan milli maçlarda yabancı oyuncu yoğun basketbolumuzun acı sonuçlarını yaşayacağımız için Fenerbahçe vitrindeki şampiyon imajını sürdürmeli ki biz az süre alan oyunculardan oluşan milli takımla Avrupa’da yerimizi hiç değilse koruyalım ve Fenerbahçe rüzgarıyla yelken doldurarak alt yapı tedbirlerimizi alabilmek için vakit kazanalım.

HEPSİ YÜZÜKLERİN EFENDİSİ

 Sadece bu maç için konuşmuyorum. Şampiyon kadronun tüm oyuncuları, ki bu yıl baştan kuruldu bu takım, deneyimli ve fakat zor adam koçla müthiş bir uyum içerisinde uzun maratonda Avrupa standartlarında çalışma ortaya koydular. Vesely, Sloukas, Ali Muhammed, Melli, Datome, Ahmet, Wanamaker, Kalinic, Melih, Sinan... Saymakla bitmez aslar yıldızlıklarından feragat ederek takımı zirveye taşıyarak şampiyonluk yüzüklerini sonuna kadar hak ettiler. Gecenin sonunda Fenerbahçe’ye teşekkür ediyorum.   

 

Yazının devamı...

Merhaba hüzün

21 Mayıs 2018

Oysa ki futbolda şampiyonluk çoşkusu yaşayan Galatasaraylılar, Avrupa şampiyonluğunu üst üste kazanarak katmerlemek isteyen Fenerliler ‘sarı aşkında’ birleşip Belgrad Stark Arena’da toplanmıştık.

İspanyol boğalarını Kadıköy Altıyol’daki heykel gibi taşa döndürmekti amacımız. Bütün maç boyu kafa kafaya götürdük. Zalgiris maçının yorgunluğu da olumsuz faktör oldu ama gene de sonuna kadar getirdiğimiz kupa hırsını 5 sayıyla vermemeliydik. Fenerbahçe pas dağılımını iyi yaparak yıl boyu yaşadığı sayı kısırlığını bir türlü aşamadı.

KRİZDEN BESLENDİLER

Obradovic öğrencilerini Real’in açık alan basketbolu oynamasına mani olmaya odaklamıştı. Ancak Real görece etkili uzunlarıyla oyunu içeri yıktı. Vesely her zaman ki gibi erken faulleyip kenarda fazla kalınca meydanı boş buldular. Ahmet’in olağan üstü gayretleri, Melli’nin sıcak eliyle attığı 28 sayı dahi maçı kurtaramadı.

Hücum ribauntlarıyla ikinci topları kullandılar. 21’de 9 üçlük de sokunca momentum onların oldu. Maç kırılmadan 2. yarıya girdik ama Reyes vurdu kırdı kartını iyi kullanarak kafamızı çok karıştırdı. Elmas çocukları Doncic ve 8 ay sonra sakatlıktan dönen Llull’un skor rolünü Carroll yüklendi. Kupa elimizden kaçıp giderken elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı gönül rahatlığıyla söyleyemiyoruz. Kürsüdeyiz ama fileyi kesemedik.

Yazının devamı...

Ustalık saygı ister

19 Mayıs 2018

Maç başına hücum sayısına kıskanç iki takım, kontrollü hücumu sürdürürlerken Datome, Ahmet ve Sloukas fark yarattı. Smaçlarla rüzgar yakalayan şampiyonumuz “gemi azıya alarak” savunma hırsı ve hızlı açık alan basketboluyla vurup kaçtı ama pes etmeyen rakip karşısında bir süre daha kıramadık maçı.

KELEBEK GİBİ UÇTU
2. yarı başında Obradovic, hücumu çeşitlendirmeye çalışırken, boş atıp kaçırınca rakip geri döndü. Neyse ki geçiş oyunlarıyla Sloukas skor bulunca araya koyduğumuz emniyet payı farkı koruduk. Gecenin karar vericisi savunma hırsımız olacakken, ikililerde etkili olmaya başladı Litvanlar.

Pangos’un üçlükleri oyunu kafa kafaya getirdi. Son çeyrek nefesler tutuldu. Düşük skorlu “ittir kaktır maçında” Chicago arka sokaklarının çocuğu Dixon ‘Ali Muhammed’ skoru yüklendi. 3 kere geri gelen rakibin son gayretine akıllı basketbolla ket vururken “kazanmayı ezberlemiş takım” farkını sergiledik. Son bölümde 4 kısaya dönerek çırağına tam saha baskıyla nasıl baş edilir “ev ödevi vererek” gönderdi usta. Üst üste 3. finaldeyiz.

Yazının devamı...

Demedim mi!! Final4’dayız…

27 Nisan 2018

Oyuncuların kontrol prangalarını  hafif gevşetti. Top kullanma sayımızı arttırdı…Saldırgan Baskon seyircisini maç sonuna kadar devreye sokmadan sessi sessiz aldı kaçtı maçı…Ve Belgrad Final4 vizesini 3_1’le aldık…Obra’nın formülü; Zor oyunu bozardı.Etkili rakip uzunlarını boyalı alan dışına iteleyerek işi bitirdi usta.Kopar zincirlerini Gülsarı…

Brad Wanamaker tek gard, Guduric atıcı gard olarak başladık maça. İstanbul’da muhteşem oynayarak katkı veren Brad Wanamaker Vitoria’yı hiç sevemedi.. Gene onunla başlamak elimizi biraz zayıflattı. Neyse ki Kostas Sloukas’ı iş işten geçmeden sahaya gönderdi Obradovic. Boyalıda Ahmet ve Vesely yan yanaydı. Skoru Datome ile kovaladık. Standardımıza yakın gereken sertliği sağladığımız pek söylenemez ama  maçı istediğimiz kontrollü tempoda tuttuk. Üçlüklerine BEAUBOIS’la başladılar. Vesely’nin  faulleri artınca görevi Thompson devraldı. Seyirciyi azdırmadan 25_19 önde geçtik ilk çeyreği.

Kalinic neredeydin kardeşim?

2.çeyrekte uzunlarını dışarı iteleyerek içerde etkisiz kılmayı başardık. Dış adamlarımızda kolay geçilmese maçı erken teslim alacaktık. Guduric’in eli açılınca skor liderliği bize geçti. El mi yaman biz mi yaman üçlük yarışmasında rakip sahada başarılı olmamız momentum ibresini bize çevirdi. Kenardan gelenlerimizde dinginliği sürdürünce hücum zenginliğimizi arttırırken rakip oyun aklını yitirdi. Kalinic’e hoş geldin derken zevkten dört köşe olmaya başlayan Fenerbahçe 11 asist 4 top kaybıyla atıp kaçmayı devre sonuna doğru kadar sürdürdü.

Hücum gecesindeydik…

16 sayı cepte girdiğimiz 3.çeyrekte Fenerbahçe, alışılmış biçimde fren filan yapmadan, hücum temposunu bozmadı. El sıcaklığımız  % 50 üçlük isabetle İstanbul’u aratmıyordu. Sloukas perdele devril vb. bütün Fenerbahçe doğruların uyguladı. Öte yandan rakibi azdırmamak için savunma kabuğumuzu da yumuşatmadık. Nunnally‘nin hiç oynamadığı gecede Guduric toplamda 20 sayıyla keskin nişancı rolünü iyice benimsedi. Geri dçnüş çaresini uzunları dışardan şutlarla devreye sokmakta aradı rakip. Alan savunmamıza atıp sokmaya başladılar. Vogitmann’la Toko Shengelia çembere gitmeye başladılar. İngilizce söyleyecek olursak “But it was too late”..

Son söz Dixon’dan

72_62 önde girdiğimiz son 10’dk da attık ribaunt alıp bir daha aldık. Takım bir kere dizginlerinden boşanmıştı. Sağlamcı

Yazının devamı...

Bask'ın yaptılar...

25 Nisan 2018

Bize ‘sert savunma ve az top kaybı’ gerektiğini bilen, şifrenin kontrolden geçtiğine inanan Obradovic; kritik dakikaları ‘Çift uzunlu çift gardlı’ beşiyle düşük viteste oynamayı tercih etti.

Saklanmış kozumuz Dixon süper başladı ama sonunu getiremedi.

Sloukas oyuna girene kadar 16’da 9 sıradışı üçlük isabetle skordan kopmadı rakip...

Dışarıdan Huertas ve Beaubois sıcak elleriyle buldukları sayılarla devre sonuna kadar canımızı sıktılar.

Yazının devamı...