"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Ünal Özüak

Evimde asla!

11 Ocak 2019

 Çift maç haftasının ilk maç mağluplarından F.Bahçe, Zalgiris galibiyetiyle, yılbaşı itibarıyla girdiği peş peşe şok yenilgi türbülansına son verdi. Bir başka ‘azı karar çoğu zarar’ gecesinde olumlu anlamda; ‘kontrolcü F. Bahçe’ yi zevkle izledik.

Obradovic takıma her şeyi yeteri kadar iyi yaptırıyor. Top kaybını önlemek için frenli hücum ediyor. Keskin nişancılarının eli sıcak değilse, dün akşam yaptığı gibi, içeriden, boyalı alandan hücuma odaklanıyor. Agresif başlayan Zalgiris’i maç boyu havaya sokmadı F.Bahçe. Kostas’ın skor ve oyun liderliğini başarıyla sürdürdüğü akşamda takımın akışkanlığını sağlayan diğer oyuncu bermutat Dixon’dı. Vesely, Lauvergne, Melih ve Kalinic bütün geceyi süsleyen; tamamı oynayan takımın en başarılıları oldu.

İSTANBUL ZORLAR ADAMI!

Final-four yarışının başatları takımlarımızın İstanbul gecesinde Anadolu Efes, serbest atış dışı sayılarda (49’da28’le %57) istikrar yakalayarak “Khimki’ye kimsin hocam” dedi. Başta top kayıplarıyla bocalayan Efes, zamanında reaksiyon verdi. Micic (toplamda 16 sayı), Moerman ve Anderson, performanslarıyla arayı açarken, savunmayı da bir tık arttırarak 3. çeyrekten itibaren kaçtık. Doğuş’un ilk maçtaki gibi oyunun iki tarafındaki başarısını yinelediği gecede son çeyrekteki kaosa pabuç bırakmadan, top ve sayı paylaştırma başarısına sakin bir maç bitiriş ekleyerek 2’de 2 galibiyetle kapadık haftayı.

Yazının devamı...

Evimde asla ...

11 Ocak 2019

Çift maç haftasının ilkinin
mağluplarının karşılaşmasında F.Bahçe,
Zalgiris’i yenerek, peş peşe şok yenilgi
türbülansına son verdi.
Bir başka ‘azı karar, çoğu zarar’
gecesinde olumlu anlamda; ‘kontrolcü
F.Bahçe’yi zevkle izledik. Obra, takıma

Yazının devamı...

Mutlu yıl sonu partisi

29 Aralık 2018

Bütün salonla birlikte yüksek gerilim yaratarak, geçen sezonki final four’un rövanşında 13 saniye kala geriden gelip, Datome’nin maç topuyla kazandık. Az, öz ve isabetli top kullanıp, uygun şut seçimine özen göstererek, dizginleri maç boyu elinde tutmayı seven Obradovic’in isteği doğrultusunda düşük skorlu geçen gecede F.Bahçe peş peşe 11. galibiyetini aldı. Obra, hücumda ortalama 90 sayı atan rakibini 63 sayıda tutarken, bütün bildiklerini sergileyen öğrencisi Laso’yu ‘faso fiso’ etti.

BU SENE YAĞMA YOK

Fenerbahçe’nin rotasyon gereği skoru takıma paylaştırarak total hücum edip, rakibin hızını keserek ritmini bitirme tuzağına düştü Real... Başarılı dümencisi Sloukas’tan yoksun çıktığı maçta Fenerbahçe serbest atışlar dışında kullandığı 58 topun 25’ini (%43) sayıya dönüştürerek 2. çeyrekte elinden kaçırdığı maçı sonunda yakaladı. Kafa kafaya giden maçta savunma sertlikleri karşılıklı tavan yaparken Fenerbahçe topsuz katlar, toplu dalışlarla rakibin rüzgarını ancak Dixon son çeyrekte atmaya başlayınca kırarak tarih yazdı.

Yazının devamı...

Bahçeşehir Koleji heyecanlandırıyor

1 Kasım 2018

“Bahçeşehir”in benim için anlamı şu; üzerinize afiyet Emlak Bankası’nda, Turgut Özal’ın talimatıyla, Türkiye’nin ilk uydu kentini hayalleyen, baştan sonra gerçekleştiren bir baş mimarım.

“Kolej” kelimesinin anlamı ise şöyle; beni ben yapan Kadıköy Maarif Koleji’nden mezunum. Antrenörlüğüme çıta atlatan Ankara Koleji’nde, Bahçeşehir Koleji’nin bugün parkede yapmak istediklerini yaşayarak deneyimleyen bir, ‘oldtimer’ koçum.

Onlar da şimdi, bizim Ankara Koleji’nde gerçekleştirdiğimiz gibi okulu takımın yanına çekerek kaliteli taraftar kitlesini oluşturup, basketbolda yakalanacak başarıyla okulun popülaritesini artırma hedefinde...

SLOGANLARI: GÜN BUGÜNDÜR!

Uzun uzun arge açmazına girip Müslüman mahallesinde salyangoz satmaktansa, Roma’da Romalı gibi davranıyorlar! Lige girdikleri ilk yıldan başlayarak, ‘ortanın üstünde, yukarı çıkma potansiyeli olan’, seyirciyi tribüne çekebilecek, denk düşürürse herkesi yenebilecek bir kadroya sahip Bahçeşehir Koleji...

Rautins, Slaughter, Dewayne White Jr, Preldzic gibi ‘yerlerinin iyisi’ adamların ve maç başı ortalama 26 sayı atıp, 6 asist yapan ‘fenomen adam’ Colom’un yanına kattıkları yerlilerle tabirin İngilizcesiyle, ‘pain in the ass!’ bir takım kurdular. Yunan koç Stefanos Dedas da doğru seçim...

Dört haftada herkes, ‘Avrupa maçları kargaşası’ yaşarken durumdan vaziyet çıkararak ligin en üst sıralarına yerleşen bu vizyoner girişimin uzun soluklu olmasını, parkede güzel dakikalar yaşatmasını diliyorum.

Yazının devamı...

Başa soyunacaklar…

11 Ekim 2018

Başaltı için ise Darüşafaka Tekfen kispet giyecek. AZİZ başkan mı yoksa ASIL başkan tek başına Obradovic mi? bu yıl belli olacak. Cumhurbaşkanlığı kupası Anadolu Efes’e giderken Ali Koç’un ayağı iyi sınav vermedi. Her yıl ‘zirve kanıksamışlığı takımı kasar’ derim ve Obradovic tükenmez başarı ihtirasıyla beni her yıl yalancı çıkarır. Usta koç  1 ve 5 numarasına iki dokunuş yaparak oturmuş takımıyla parkeye çıkıyor. 24 yaşında ki Tyler Ennis, NBA’den Los Angeles Lakers’dan geliyor. Hazırlık maçları, aynı zamanda Kanada Milli Takımı’nın formasını da giyen Ennis’in Avrupa parkesine alışmasının biraz zaman alacağını gösterdi.

Nihayet gerçeğe çok yakın pivotu var  

Aynı maçlarda top fazla Kostas’ın elinde kaldı ve Fenerbahçe bu yüzden geçen yılki topu fazla paylaşan akışkan oyunundan uzakta kaldı. 2.11 boyundaki (gerçek anlamıyla)Fransız  JOFFREY LAUVERGNE çok yerinde transfer. Avrupa’da  çok

takım dolaşmış, NBA deneyimi yaşamış, tabirimi mazur görün ‘eski kaşar’ Obradovic’e yepyeni hücum opsiyonları verecek bir oyuncu. İlk maçlardan itibaren sanki                         kırk yıllık Fenerbahçe’li gibiydi.

Ataman pek yaman olacak mı?

Yıllardır keçi boynuzu misali ne uzayıp ne kısalan Anadolu Efes’e geri dönüş yapan Ergin Ataman kendi daha önce çalıştırdığı takımlardan değişik kombiler yaparak istediğine yakın bir takım kurdu sonunda. Türklerin en iyileri Şanlı, Metecan, Bitim, yabancıların en faydalıları Motum, Moerman, Pleiss, Anderson, Simon, Dunston vb. lacivert beyazlı kadroda. O kadar ki içeri ve Avrupa’ya iki ayrı takım çıkarabilirler. NBA bonusu Shane Larkin ve Rodrigue Beaubois’de saha lideri yıldız oyuncuları. Epeydir nadasta ki Ataman şok kupa alımlarından birini yapabilir bu yıl.

Yazının devamı...

Zorda olsa maç bizim

18 Eylül 2018

Son Avrupa Şampiyonu olan ev sahibi takımdan; Goran Dragic, Aleksej Nikolic, Luka Doncic, Jaka Blazic, Klemen Prepelic ve Ziga Dimec olmak üzere altı oyuncusu yer almayan eksik kadroya sahip grup sonuncusu Slovenya’nın bu son şansıydı ama vazgeçmiş, havlu atmış görüntüdeydi ev sahibi salon.Ufuk Sarıca işi baştan sıkı tutarak NBA asları Ersan İlyasova, Cedi Osman, Ege Arar, takıma monteye çalıştığı Scottie Wilbekin ve Doğuş Balbay’dan oluşan beşiyle başladı maça. 22_20 lehimize sonuçlanan kısır skorlu ilk çeyrekte Randolph ve Widmar ile tek çarelerini başvurup, zayıf karnımız, boyalı alanımıza yüklendiler. Fazla hücum ribaunttu verdik.

Açık alanda koşarak atmak rahatlattı

Oyunu açık alana taşıyabilmek için tam saha baskılı savunmaya başvurdu Sarıca. Scottie Wilbekin 3 üçlük ile skorumuzu dengede tuttu bu çeyrekte.Karadağ maçı sonrası; bu formatta ki takımızda “Misket havası tarzında durağan sete set oynamak yerine çocukların zincirlerden boşalıp “koş koş at” oynamaları gerek” diye sağlık vermiştim. Slovenlerin oyununu uyup set hücumunu tercih edince temposuzluktan skor bulma krizine girince oyun direksiyonumuz titreme yaptı. Beş dışarda yerleşip üçlük atışla sonuç arayan rakipten kaptığımız topları açık alanda fast breaklerle değerlendirerek 41_38 önde gittik odaya.

Karşılıklı koparma gayreti

İkinci yarı atıp sokmaya devam eden Slovenler özgüven tazelerken muhteşem ikili Furkan ve Cedi onlara Wilbekin’ide ekleyince (toplamda birlikte 65 sayı) rahatlatıcı transition sayılarıyla gereken isabet yanıtlarını verdiler. Onlar kısalarıyla savunma arası dalışlarla hücum ederlerken savunmada alan savunmasını tercih ettiler. Karadağlı Dubljeviç’de olduğu gibi Randolph tek başına(24 sayı) iç alan savunmamızı zorladı. Slovenler maçı koparmamıza müsaade etmeden yakın ara peşimizden geldiler. İki tarafta üçlüklerde %30’lar da kalınca maç kör döğüşüne döndü.

Gel git lotosu bize çıktı

67_59 önde girdiğimiz son çeyrekte kora kordan yararlanan ev sahibi farkı eritmeye çalışırken Randolph tekrar sahne alırken Ersan’da pek iyi olmadığı gecede 5 numara pivot oynayarak tecrübesini konuşturdu. Sinirlerimize hakim olamayarak yaptığımız sportmenlik dışı faullerden yararlanarak arayı kapattılar. Widmar’ın bildiğimiz faul atma özrü gecemizi aydınlattı. Git gele giren maçta yetenek yoksunu rakip varını yokunu ortaya koyarken faul limitimiz 5dk.kala dolduğundan serbest atış çizgisine gittiler ama neyse ki 8 farklı girmişiz son çeyreğe saldırgan rakiple tampon olarak araya onu koyarak 3dk.kala çift hanelere çıkardık farkı.6. galibiyete ulaşıp, Dünya Kupası yolunda büyük bir avantajı elimize geçirip Slovenleri saf dışı bıraktık.. A Milli Erkek Takımımız, grupta 29 Kasım’da sahasında İspanya, 2 Aralık’ta deplasmanda Karadağ, 22 Şubat’ta evinde Slovenya ve 25 Şubat’ta dış sahada İspanya ile karşılaşacak. NBA yıldızlarımız işlerini yaptılar …gerisi bizim yerli millilerimize kaldı.

Yazının devamı...

Milli mücadelenin ardından

16 Eylül 2018

Nasıl oluyormuş gördünüz mü? As varsa yas yok…NBA’cilerimiz ve özellikle Furkan aranan kan…   A Milli Erkek Basketbol Takımı, 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 2. Tur I Grubu'ndaki ilk maçında sahasında Karadağ'ı 79-69 mağlup ederken “kolej takımı gibi” milli takımın geri dönüşünü yaşadık. Parke için 2019 FIBA Basketbol Dünya Şampiyonası’na katılabilmek için “yetmez ama evet” bir güzellik bu. Resmen Ersan İlyasova, Cedi Osman ve Furkan Korkmaz şiir gibi oynarlarken gözümüz gönlümüz açılıyor. Carpe diem yapmalı günü yaşamalıyız. Onlar güzde varken yapabileceğimizin en iyisini yapmalıyız. Scottie Wilbekin’in kimyasının tutmadığı gecede Karadağ mücadelesini 79-69'luk skorla kazanarak ilk sınavı başarıyla atlatırken pota altımızın ve pivot eksikliğimizin yumuşak karnımız olduğunu bir kez daha gördük. Dış saha açık alan basketbolu oynamak Coşkulu Ankara seyircisi önünde bulduğumuz havayı Pazartesi akşamki zorlu Slovenya deplasmanında da yinelemeliyiz. 
Reçete açık alan,koş koş atSon Avrupa Şampiyonu olan takımdan; Goran Dragic, Aleksej Nikolic, Luka Doncic, Jaka Blazic, Klemen Prepelic ve Ziga Dimec olmak üzere altı oyuncusu yer almadığı eksik kadroya sahip Slovenya’yı yendiğimiz takdirde hemen hemen onları Dünya Kupasına katılma yarışında saf dışı bırakma durumumuz dahi olabilir. Bunun yolu da misket havası tarzında durağan sete set oynamak yerine çocukların zincirlerden boşalıp “koş koş at” oynamalarından geçiyor. Deplasmanda hızlı oynayan Slovenya karşısında bu intihar olmaz merak etmeyin. Nerden inceyse oradan kopsun.. Bu maçların dönüşümlerinde ve bir sonra ki turda karşımıza gelecek İspanya, Sırbistan, Ukrayna vb takımlar karşısında Kasım_Aralık_ve Şubat’ta ki maçlarda NBA’cilerimiz gidip Euroleague’cilerimizi oynatma sorunları yaşarken, böyle milli maç kazanmanın gururunu pek yaşayamaya biliriz.

 

Yazının devamı...

Geç olsun güç olmasın!

7 Eylül 2018

Yazdım, takipçisi oldum sonunda Galatasaray’a akıl ve selim hakim oldu.22.Eylül’de yapacakları Olağanüstü Genel Kurulda ‘Kulübümüzün basketbol branşının düzenli ve/ veya sağlıklı bir mali yapıya kavuşturulması amacıyla, çoğunluk hisselerinin Derneğimize ait olması şartıyla Galatasaray Basketbol Anonim Şirketi’nin kurulması için Yönetim Kurulunun yetkilendirilmesini’ sini istiyor istiyor Mustafa Cengiz. Ezeli rekabet ortamında kalabilmek adına olmazsa olmaz bir çözüm bu. Ayrıntısıyla defalarca anlattığım gibi, şayet doğru kurgulanabilirse bağımsız ve idari özerk Galatasaray Basketbol AŞ bu yıl tekrar katılacakları Eurocup ve ligde eski günlerine uçurur takımı.

YETKİ KARAMBOLE GELMESİN
Olağanüstü Genel Kurul’da istenen yetkilerin karmaşıklığı endişelendiriyor aslında. Çok büyük bir pakete sarmışlar. Hamur edilmiş farklı konular pimpirikli camianın kafasını karıştırabilir. Bağlı iştiraklerin borç ve teminatlarının yeniden yapılandırılması.., gayrimenkul alımı ve kiralanması… adayla ilgili alengirli yetki istemleri…tüzük değişiklileri vb. hassas konular ucu açık bırakılarak gündeme alınmış.

Çıkabilecek tartışmalardan Basketbol Aş. vareste tutmak adına tavsiyem maddelerin ayrı ayrı görüşülerek, Galatasaray’ın sadece bir futbol kulübü olmadığı gerçeği ışığında, yetkinin verilmesidir. Önüne gelene yenilen basketbol takımı olmanın vebali bundan böyle Genel Kurulun omuzlarında…Kısır çekişmelerle boğmadan “Yenilmez Armada”nın geri dönüş yolunu açın …

Yazının devamı...