"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Ünal Özüak

 Fener zafer alayı! 

22 Mayıs 2017

İkisi de sadece potasında ortalama 73 sayıya müsaade eden, üç sayı isabet yüzdesi 35’te beraberlik gösteren sert savunmalı takımın maçına Fenerbahçe, balata yakacak frenli kontrollü hücumlarla başladı.

Sakallı’ lakaplı Vassilis Spanoulis ile arasındaki ‘Panathinaikos koçu iken onu terk edip gitmesiyle ilgili hesabını’ dün gece tahsil etti Obradovic. Hem de akıllı seçimle ona gereğinden fazla yoğunlaşmadan.

ÜÇLÜKLER ZAFERİ GETİRDİ

Maçın kazandıracak formülünü; kısalarını makulde tutacaksın, uzunların atacak şeklinde uyguladı usta koç. Maçın karar anlarını çift uzunlu beşiyle oynadı. Uzunlar potayı karartırken, maçın kazanım kararını toplamda 25’te13 (%52) üçlüğü hep kırılma anlarında, doğru zamanda sokan Kalinic, Bogdonovic ve Dixon verdi.

Gigi Datome ve Pero Antic de geceyi renklendiren adamalar oldular.

Obradovic muhteşem seyircisine ve ona tüm olanakları sunan yönetime geri ödemesini yaparken yaşamının en güzel maçını yönetti.

Yazının devamı...

Telafisi yok bunun

20 Mayıs 2017

Kariyerinin 500.Avrupa Ligi maçına çıkan koçumuz Zeljko Obradovic’in katma değeri ise Final 4’a 16’cı katılımı ve 8 Avrupa Şampiyonluk apoletiyle en fazla kazanan koç olması. Ancak geçmiş hesapların bittiği noktadayız.
Fenerbahçe’nin öncelikle oyunu kontrol etmesi ve Madrid’in tempo yapmasına izin vermemesi gerek. Fenerbahçe yine Madrid’i düşük skorda tutup finale uzanabilir ama Madrid’in 4 numarada Randolph’u kullanıp alanı açması ve bank katkısını daha efektif kullanması Fenerbahçe’ye sorun yaratacaktır.
Madrid’in efektif şut yüzdesini yukarı çekerek Fenerbahçe ise önce rakibini bozarak fark yaratacaktır.

Büyük maçlarda enerjisi düşen Vesely’e dikkat. Geçen final 4’da kayıp olan Vesely’nin enerjisi ve olası Randolph eşleşmesindeki performansı belirleyici olacaktır. Bu açıdan Fenerbahçe final istiyorsa hiçbir oyuncunun kendi ortalamasının altında kalmaması gerekiyor. Madrid ribaunt kralı ama Fenerbahçe’nin zor maçlarda uzun süre kullandığı fizikli beşi bu farkı ortadan kaldırabilir.

Asist top kaybı oranında ve üçlüklerin oyun yapısı içindeki yerinde, tempolu oynarken topu çok iyi paylaşan ve yayda birçok atıcısı olan Madrid öne çıkıyor.

Yazının devamı...

 O sene bu sene

20 Mayıs 2017

Olympiakos seyircisiyle kapışarak kızışan taraftarının coşkusuyla Real Madrid’in üzerine yüklenerek rakibini yıldırmak ve artık şeytanın bacağını kırmaktı amaç. İdeal çift uzunlu fizikli beşimizle başladık. Sert savunmayı Dixon üçlükleri, Jan Vesely alley-opp’ları ve Ekpe Udoh’un bloklarıyla renklendirdik. İkililerimiz de etkili olurken beklendiği gibi tempoyu kontrol ederek koşup kaçmalarını engelledik. İlk rüzgarla fark yaparak daha sonra futbol deyimiyle topa bastık. Aynen maç öncesi reçetemizde bahsettiğim gibi Fenerbahçe öncelikle oyunu kontrol etti ve Madrid’in tempo yapmasına izin vermedi.

EKPE PES BE!

Beklendiği gibi organizasyon içerisinde yapacakları tükenince Sergio Llull işi sokak basketboluna döktü. Dixon faul probleminde olduğundan bu kez son çeyrekte kaos uzmanı Kostas Slukas kumandayı 13 sayı farktan alarak asist ve sayılarıyla gemiyi emniyetli sulara taşıdı. Biz Gigi Datome ile boş atıp kaçırırken onlar kenardan gelenleri dahil atıp sokmaya başlayınca kısa süreli kriz ortamına girdi maç. Bogdan Bogdanovic’in alışılmış cool oyun kuruculuğunda maç sonu oynama simyagerlerinden oluşan kadro Fenerbahçe’yi finale taşırken dokuz bin kişiye onları ayakta alkışlamak kaldı.

Yazının devamı...

Mahşerin dört atlısı

19 Mayıs 2017

EKPE Udoh ve Jan Vesely, savunmada kaleci gibi, hücumda ise smaçlarıyla bezdirici. İkili oyun savunmalarında caydırıcılıkları katlanıyor. Çakılı pivottan ziyade hareketli oynatıyor Obradovic onları... Yüzü dönük isabetleri de olduğu için katkıları artıyor. Her hücumda topu onlarla en az bir kere buluşturmalı.

SAVUNMA SERTLİĞİ
Rakibin temposunu frenlemek adına kendisi de sete set hücum düzenini tercih eden Obradovic, maç başına ortalama 76 sayı üretebilen hücumunu savunma enerjisiyle besliyor. Kazanma formülü; “Atabildiğinden az yemek...” Rakibi 70’in altında tutabildiğinde kaybetmez Fenerbahçe!

Kriz ve karar dakikalarında Spanoulis, Tedosic ve Llull, işi sokak basketboluna döktüklerinde İstanbul arka sokakları kahramanı Ali Muhammed’in (Dixon) söyleyecekleri şampiyonu belirler.

Yazının devamı...

Kostümlü prova

11 Mayıs 2017

Ev sahibi, Olimpiakos serisinden sonra elini tamamen açmış. Boş sahada tek başına oynar gibi yerleşim, set hücumları denemeleri  yaptı F.Bahçe. İlk yarıda 50 sayıya ulaştılar. Hani savunmayı gösterişli hücum endişesiyle zaman zaman gevşetmeseler Anadolu Efes benzeri görülmedik bir hüsran yaşayacaktı. İkiz kuleleri Udoh ve Vesely doyurucu süre yan yana oynatma fırsatı bulan Fenerbahçe, büyük iştahla haftaya oynayacağı Real Madrid maçının kostümlü provasını yaptı.

HEPSİNİN MAŞALLAHI VAR

Dixon bildiğimiz gibi hem atıyor hem de bir birinden güzel smaçlara uygun zemin hazırlıyor. Udoh yılın savunmacısı ödülünü kendisine verilmemesini tekzip edercesine kariyer tavan gecelerinden birini yaptı. Ahmet iyi bir stuntman/dublör olduğunu bir kere daha gösterirken, Vesely Final Four’a katılan takımlar arasında ki en iyi atletik uzun olduğunu sergiledi.

Bogdanovic ise her zamanki gibi eksiksiz oynadı.

AMAN NAZAR DEĞMESİN

GENÇLERİYLE tamamladığı son çeyrekte 31 sayı öndeyken dahi konsantrasyonunu kaybetmeyen Fenerbahçe 4. Final Four’unda artık şeytanın bacağını kıracağı olumlu sinyallerini verdi. Parkelere vuralım nazar değmesin.

Yazının devamı...

DAÇKA Real sınav verecek…

27 Nisan 2017

Barcelona Katalan, Baskonya Bask takımıdır ama Real Madrid krallığın varisi, öz evladıdır Lig lideri bayraktar takım Real Madrid evinde yenilmenin rövanşını almaya geldi İstanbul’a. İspanyol basınına göz atınca Real Madrid cephesinin nasıl yandım Allah’a geldiği anlaşılıyor; MARCA gazetesi Real Madrid’in Darüşşafaka karşısında sendelediğini belirterek, serinin iyice karıştığını ifade etti. El Mundo gazetesi karşılaşmayı ”Llull yeterli olmadı ve Real Madrid artık İstanbul’da kazanmak zorunda” başlığıyla duyururken, haberde ‘‘İspanyolların üçüncü çeyrekteki beş adet üç sayılık basketi sonucun değişmesine yetmedi ve David Blatt’ın Darüşşafaka’sına kaybetti” şeklinde yorum yapıldı.

PEKİ YA BU AKŞAM?
Mundo Deportivo ise mücadeleyi ”Madrid kurudu ve Darüşşafaka büyük darbe vurdu’‘ şeklinde görürken, Haberde karşılaşma ‘‘David Blatt öne çıkan oyun stratejisi, taktik tuzakları, rahatsızlık veren savunmaları ve savunmada kontrolü zor olan kısa beşli oyunuyla mağlup edilmesinin çok zor olabileceğini kanıtladı. Blatt mükemmel bir maç yönetti” şeklinde özetlendi. İspanyolların ünlü spor gazetesi AS ise maçı ”Real Madrid evde kaybederken, İstanbul’da oynayacak’‘ başlığıyla okurlarına duyururken, Blatt’ın takımının büyük bir iş başardığı, üçüncü çeyrekte Llull ve Ayon‘un performanslarının beyazlara galibiyet için yetmediği vurgulandı. Lasso 1-3-1 alan savunmasına çift guard’la hücum etmeyi büyük ölçüde akıl edecektir bu akşam. Blatt’da geldiği sene yepyeni takımla ayağına gelen Final4 şansını tepmemek adına bütün hünerini konuşturacaktır. Rastge

Yazının devamı...

Anadolu Efes enfes!

27 Nisan 2017

Ancak Spanoulis ve Printezis ikili oyunlarıyla Olympiakos kolay geri adım atmadı. Dış atışlarda demir dövmeye başladığımız zaman tempomuz düştü. Acele isabetsiz atışlar nedeniyle skor kontrolünü bazen elden kaçırdık. Bütün 2. top ribauntlarını alarak sokana kadar kullandılar. Neyse ki kenardan gelen Granger ve Brown takımı ve skoru toparladılar ve 33-27önde gittik odaya.

İKİNCİ YARIDA DAĞILDILAR

Dunston blok ve atışlarıyla savunma kabuğunu sertleştirir ve Olympikos’a potayı göstermezken momentum 8-0’lık seriyle bize geçti. Bizim atışlarda girmeye başlayınca Efes kaçmaya hız verdi. Son çeyreğe 51-37 üstün girdik. Gerilimli çeyrekte Papanikolou yumruklaşma ile ortalığı karıştırarak terse döndürmeye çalıştı rüzgarımızı. Spounulis bildik bütün petbazlıklarıyla son dakika oynama deneyimini ortaya koydu. Savunmamız uyurken Spounulis alıp maçı az daha çalacaktı ama nefesleri yetmedi.

Ne yaptın Daçka’ dedirten maçta Darüşafaka baştaki gamsızlığının kurbanı olup orada kazandığı avantajı ‘Madrid is Real’ sloganlı İspanyol basketbolunun amiral gemisine maç sonu deneyim eksikliğiyle geri verdiler. 

Yazının devamı...

İstanbul'da sirtaki

26 Nisan 2017

Zorba filmiyle sirtaki dünyada ün yaptı. Akşam F.Bahçe katiyen zorbalık yapmadan, basketbol kuralları içerisinde enerji yoğunlaşmasıyla çıktı, oynadı, kazandı. Arena’da tek uzunla başlayıp maçın pasını alıp ikiz kuleleriyle süpürüp götürdüğü akşamda Fenerbahçe’de Obradovic’in sağladığı istikrarın farkı gözler önüne serildi.

MAÇIN MVP’Sİ: TÜM F.BAHÇE TAKIMI
Hem de nasıl biliyor musunuz? İlk iki maçın MVP’si Bogdanovic hemen hiç varlık gösteremezken!


Panathinaikos Clathes ile top getirerek Bogdanovic’i oyundan düşürünce Obrakadabra şapkadan Nunnally’i çıkardı. Dış atışları Nunnally, Kalinic ve Datome’nin sayılarıyla dengeleyip içeriden Udoh ve Vessely ile çemberi savunmada karartıp hücumda smaçlarla parçalatarak gecenin kazanan taktiğini buldu.

Yazının devamı...