"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Ünal Özüak

Kantarın topuzu kaçtı!

20 Nisan 2019

Sahamızda yenilmezliği, ev sahibi avantajımızı kaybettik. Kaybettiklerimiz bu kadarla kalsın lütfen.

EuroLeague Play-Off’lar rekoru kırarak 33 farklı kazandığımız ilk maç sonrası biteviye “Bu onların oyunu değil, bu maç rahat olmaz, saygı duymalıyız” derken, demek ki karnından konuşuyormuş Obradovic. Fazla saygı ezikliğe dönüştü. Kaunas’ın vereceği reaksiyondan bu kadar mı korkulur? Fenerbahçe’nin yüksek enerjisinden, sert ve kararlı caydırıcı savunmasından eser göremedik. Hayrettir... Herkesin süngüsü düşüktü. Sert, caydırıcı savunma yüksek üçlük isabet ile giren Fenerbahçe’ye direnç koyan Zalgiris, aynen ilk maçta olduğu gibi ilk çeyrekte geri adım atmadan, attıklarını sokarak, kafa kafaya kaldı maçta.

Neden çağırdın koç?

Skordaki dalgalanmayı rakip topu pota altımıza indirerek lehine çevirmeye çalışırken, biz uzunlardan katkı alamadığımızdan hücum tıkanıklığını aşamadık. Elleri de tutunca Zalgiris atak yaparak öne geçti. Devreye giderken ilk maçta onları tuttuğumuz 43 sayıyı aşmışlar, üçlük isabette yüzde 60’ı bulmuşlardı. Kısa beşle girdiğimiz 2.yarıda camı kırıp Dixon’ı çıkardık ama Zalgiris rüzgarı arkasına almıştı bir kere. Coşku havasına girmek yerine erken paniğe kapıldık. Obradovic’in bir manada çağırdığı Zalgiris’in dingin ve etkin basketbolu ortaya çıktı.

YAKALADIKÇA KAÇTILAR

Serinin suskun ve gergin adamı Vesely ve Kalinic oyuna girdiler ama onlar da kötü gidişe dur diyemediler. 15 sayı geride girdiğimiz son çeyrekte de fark yaratmaya alıştığımız son beş dakikada Kadıköy Cehennemi tribünlerin olağanüstü gayretine rağmen, basketbola dair her şeyi yanlış yaptığımız akşamda Zalgiris evlerinde şenlik yaratacak, serinin devamında umutlandıracak başarıyla, yaşadıkları katostrofiyi ters kepçe ederek döndü evine. Sahamızda yenilmezliği, ev sahibi avantajımızı kaybettik... Kaybettiklerimiz bu kadarla kalsın lütfen.

Yazının devamı...

Son heves bükücü

17 Nisan 2019

17 kazanımla Evinin Efendisi Fenerbahçe Basketbol Üniversitesi Rektörü Ordinaryus Prof. Dr. Zeljko Obradovic dün akşamki yüksek lisans dersinde, ‘hizmet içi eğitim programı’ kapsamında, İstanbul’a gelmiş misafir Litvanyalı öğrencilere ‘Parkede Sanat’ konulu, görsellerle bezenmiş, harika bir sunum yaptı. ‘Asist’anları, saha içi liderlerimiz Sloukas ve Dixon da ders notları dağıtarak misafirperverliğin gereğini yaptılar.

'OTUR, SIFIR!' DEDİ

Şaka bir yana; maç başı 75 sayı yiyen, yüzde 59 üçlük isabetle lig tarihinin en iyisi Fenerbahçe buralara şansla gelmediğini göstererek yılgı saldı. Hücumda şuursuz koşturma yerine, 5’e 5 sete oturarak, iyi seçilmiş atışlarla, topu ekonomik kullanarak Obradovic’in ekibi, ekstra sert savunmayla rakibi top kaybı komasına sokup 43 sayıda tuttu. Litvanya ekibi hızlı hücumlarını yapamaz, sayı bulamaz oldu. Rotasyonda uygun beş terkibini yan yana getirince de üçlükler yağdı. İkinci çeyrekte skora kafa atarak gittik odaya. İzleyen dakikalarda rakibin kafalarını kaldırmalarına müsaade etmeyen Fenerbahçe zor maçı kolaya çevirip, renkli basketboluyla seyircisine mutlu bir ilk gece yaşattı. Darısı perşembeye.

Yazının devamı...

Avrupalılar ligde kayıpsız

2 Nisan 2019

Vesely, Lauvergne ve Kostas’tan yoksun kadrosuyla İzmir’de ilk sekiz kovalayan, baskılı oynayan, pırpır Karşıyaka karşısında bir süre sıkıntı yaşadıysa da maç boyu araya on sayı fark koyarak güvende kaldı İstanbullular. Ağırlıkla dört kısa oynayan Fenerbahçe alan savunması yaparak yollarını kesmeye çalışan Karşıyaka’yı yüksek dış isabetle cezalandırdı. Berk, Birkan, Walker ve maçın adamı Marie kişisel gayretleriyle ev sahibini oyunda tuttular. Tepeden zorlayarak sert Fenerbahçe savunmasını aşarak maça asıldı KSK ancak sürpriz savunma menüleriyle maçı koparıp aldı Fenerbahçe. Guduric kırılma sayılarını atan oyuncu olurken, son çeyrekte top kayıplarıyla krize giren oyundan Fenerbahçe’yi çekip çıkaran üçlükleriyle kaptan Melih oldu.

ANADOLU EFES KRİZ PROVASI YAPTI

Dokuz yeni oyuncuyu harmanlayarak Avrupa zirvesine yakışan, dirençli bir takım oluşturmuş Anadolu Efes misafir olduğu Akatlar’da sallandı ama devrilmedi. Savunma ve hücum ince ayarları yapma fırsatı buldu Ataman. Hızlı başlayıp daha ilk çeyrekte farkı 20’ye çıkaran A.Efes alışıldığı gibi isabetli (toplamda 24’te13 yani 54) üçlükler buldular. Mirsic asist kariyer zirvesi yaparken, yükselen değer Buğrahan, Larkin ve pota altını domine eden Pleisse Beşiktaş’ın maça tutunmaya çalıştığı noktalarda ümit kıran oyuncular oldular. Son çeyrekte ki Beşiktaş’ın sıcak elli Enes Taşkıran’lı atağı maçı çok renklendirdi ama Efes’in deneyimli adamları sakin oynayarak kazaya meydan vermediler ve Ataman kriz provasından istediğini aldı. Olimpia Milan maçında kendine verilen süreyi iyi değerlendiren Sinan da galibiyete katkı verdi.

Yazının devamı...

Parçalı bulutlu akşam!

20 Mart 2019

OLMADI, iki yakamız bir araya gelmedi. Fenerbahçe, Asya’da gecemizi zor da olsa aydınlattı; ama Anadolu Efes tek basketle yenilip üzdü. Amiral gemimiz, evinin efendisi Fenerbahçe, gamsız fakat hırslı Buducnost galibiyetini son çeyrekte geri dönerek yakaladı. Skorunu 73’de tuttuğu 22 maçı kazandığı, ortalamada 91 sayıya çıktığı 4 maçını kaybettiğinin bilincinde ki Obradovic takımı maç boyu kastı, kontrollü hücum oynattı. Buducnost, Karadağ inatçılığıyla geri adım atmadan asıldı maça. Fenerbahçe vitesi beşe takamadığı zaman hatalar birbirini kovalıyor. Allah’tan berabere girilen son çeyrekte Sloukas devreye girerek takım hafızasını toparladı da son 3 dakika Fenerbahçe gibi oynayıp, CSKA deplasmanı öncesi, evde yenilmezlik serisini bozmadık.

ANADOLU EFES TIK NEFES

Berabere girdiğimiz son saniyelerdeki turnikesiyle Higgins gecemizi çaldı. Oysa ki ligin üçlük isabet lideri CSKA, 15’te 2 atarak %13’de kalmıştı. Sakatlanana kadar Moerman etkili performansı,19 atan Dunston’ın devleşmesiyle tüm maçı CSKA’nın bir adım gerisinde sürdürdük. Kora kor maçın 2.yarısında dış atışı zorlamaktan vazgeçen CSKA, ikili oyunlarla pota altına yüklenince dağıldık. Hücum ribauntlarını da verince kontrol elimizden kaçtı. Sert ve tuzaklı savunmayla hücum yollarımızı tıkayarak maçı hep önde götürerek kafamızı kaldırmamıza müsaade etmediler.

Yazının devamı...

Kendi etti kendi buldu

18 Şubat 2019

Gerilimden beslenen Fenerbahçe, durumdan vaziyet çıkararak ortada götürdüğü maçı son çeyrekte kaptı kaçtı. Söz konusu kupa olunca takım kapasiteleri ve oyun kalitesi ‘teferruat’ oluyor.

Sete set kontrollü hücum gurusu Fenerbahçe’yi zıvanadan çıkarmayı başaramadı Ataman... Hayatının hatalarından bir tanesini daha yaparak, oyununu açık alanda ‘koş, koş, at’a çevirmek, Moerman ve Simon’un etkinliğinden yararlanma yerine Fenerbahçe’nin kısır basketbolunu oynadı ve kupayı teslim etti.

GECEYİ KURTARDI

“Nereden inceyse oradan kopsun” anlayışıyla vasat savunma, ‘keçi boynuzu’ kıvamında kontrollü hücum ve kafa kafaya yarı saha şut düellosu yaptı taraflar... ‘Perdele devril’ler dışında pota altlarını hiç kullanmadılar. Vesely ve Lauvergne yokluğunda hepten kısalara kalan Fenerbahçe’de geceyi kurtaran adamların başında hem sayı atan hem de 5 numara oynayarak bütün açıkları kapatan Gigi Datome ve tabii ki Kostas Sloukas vardı.

Yazının devamı...

Ne sihirdir ne keramet

9 Şubat 2019

Oyunu okumaktır marifet... Açık alan ve geçiş oyunlarının mimarı Pitino’ya sahayı dar etmek gerekiyordu.

Deneyimini konuşturan Obradovic, Yeşilleri sete sete mahkum ederek,45 yıllık Amerikan Kolej ve NBA koçluklarından sonra Avrupa’da Panathinaikos ile ikinci bahar arayan yaşlı kurt Rick Pitino’nun gazını aldı. Deplasmanda maç kazanma ve üçlük sokma özürlerini kolej takımı esprisiyle her hücumumuzda farklı savunma yaparak ayarımızı, set ezberimizi bozma gayreti içerisinde, bir iki sayı geriden gelerek ilk yarı boyu kopmadan oyunda kalmaya çalıştılar ama nafile.

EVİNİN EFENDİSİ FENERBAHÇE

19 sayı önde girdiğimiz 2. yarıda Obradovic “Pana’nın tek ve son efsanesi benim dercesine” Takımının enerjisini bütün maça yayarak, olası 1-8 çeyrek final eşleşmesine de caydırıcı mesaj verdi. Rakip kafasını kaldırır gibi olunca, toplamda 26’da 12, %46 üçlük isabetiyle dışarıdan ısırarak, heveslenmelerine müsaade etmedik. Bobby bildiğimiz gibi cin, Green takıma alışmış görüntüde, Melli geceyi kendisinin yapacak derecede sıcaktı. Giren çıkan, yeni devşirme genç Tarık’da dahil, Fenerbahçe’nin kendinden emin dinginliğini bozmadan katkı verince, Vesely’sizlik yüzünden tarifsiz kederlere bürünmeden geceyi mutlu kapadık.

Yazının devamı...

Evimde asla!

11 Ocak 2019

 Çift maç haftasının ilk maç mağluplarından F.Bahçe, Zalgiris galibiyetiyle, yılbaşı itibarıyla girdiği peş peşe şok yenilgi türbülansına son verdi. Bir başka ‘azı karar çoğu zarar’ gecesinde olumlu anlamda; ‘kontrolcü F. Bahçe’ yi zevkle izledik.

Obradovic takıma her şeyi yeteri kadar iyi yaptırıyor. Top kaybını önlemek için frenli hücum ediyor. Keskin nişancılarının eli sıcak değilse, dün akşam yaptığı gibi, içeriden, boyalı alandan hücuma odaklanıyor. Agresif başlayan Zalgiris’i maç boyu havaya sokmadı F.Bahçe. Kostas’ın skor ve oyun liderliğini başarıyla sürdürdüğü akşamda takımın akışkanlığını sağlayan diğer oyuncu bermutat Dixon’dı. Vesely, Lauvergne, Melih ve Kalinic bütün geceyi süsleyen; tamamı oynayan takımın en başarılıları oldu.

İSTANBUL ZORLAR ADAMI!

Final-four yarışının başatları takımlarımızın İstanbul gecesinde Anadolu Efes, serbest atış dışı sayılarda (49’da28’le %57) istikrar yakalayarak “Khimki’ye kimsin hocam” dedi. Başta top kayıplarıyla bocalayan Efes, zamanında reaksiyon verdi. Micic (toplamda 16 sayı), Moerman ve Anderson, performanslarıyla arayı açarken, savunmayı da bir tık arttırarak 3. çeyrekten itibaren kaçtık. Doğuş’un ilk maçtaki gibi oyunun iki tarafındaki başarısını yinelediği gecede son çeyrekteki kaosa pabuç bırakmadan, top ve sayı paylaştırma başarısına sakin bir maç bitiriş ekleyerek 2’de 2 galibiyetle kapadık haftayı.

Yazının devamı...

Evimde asla ...

11 Ocak 2019

Çift maç haftasının ilkinin
mağluplarının karşılaşmasında F.Bahçe,
Zalgiris’i yenerek, peş peşe şok yenilgi
türbülansına son verdi.
Bir başka ‘azı karar, çoğu zarar’
gecesinde olumlu anlamda; ‘kontrolcü
F.Bahçe’yi zevkle izledik. Obra, takıma

Yazının devamı...