"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Ünal Özüak

Parçalı bulutlu akşam!

20 Mart 2019

OLMADI, iki yakamız bir araya gelmedi. Fenerbahçe, Asya’da gecemizi zor da olsa aydınlattı; ama Anadolu Efes tek basketle yenilip üzdü. Amiral gemimiz, evinin efendisi Fenerbahçe, gamsız fakat hırslı Buducnost galibiyetini son çeyrekte geri dönerek yakaladı. Skorunu 73’de tuttuğu 22 maçı kazandığı, ortalamada 91 sayıya çıktığı 4 maçını kaybettiğinin bilincinde ki Obradovic takımı maç boyu kastı, kontrollü hücum oynattı. Buducnost, Karadağ inatçılığıyla geri adım atmadan asıldı maça. Fenerbahçe vitesi beşe takamadığı zaman hatalar birbirini kovalıyor. Allah’tan berabere girilen son çeyrekte Sloukas devreye girerek takım hafızasını toparladı da son 3 dakika Fenerbahçe gibi oynayıp, CSKA deplasmanı öncesi, evde yenilmezlik serisini bozmadık.

ANADOLU EFES TIK NEFES

Berabere girdiğimiz son saniyelerdeki turnikesiyle Higgins gecemizi çaldı. Oysa ki ligin üçlük isabet lideri CSKA, 15’te 2 atarak %13’de kalmıştı. Sakatlanana kadar Moerman etkili performansı,19 atan Dunston’ın devleşmesiyle tüm maçı CSKA’nın bir adım gerisinde sürdürdük. Kora kor maçın 2.yarısında dış atışı zorlamaktan vazgeçen CSKA, ikili oyunlarla pota altına yüklenince dağıldık. Hücum ribauntlarını da verince kontrol elimizden kaçtı. Sert ve tuzaklı savunmayla hücum yollarımızı tıkayarak maçı hep önde götürerek kafamızı kaldırmamıza müsaade etmediler.

Yazının devamı...

Kendi etti kendi buldu

18 Şubat 2019

Gerilimden beslenen Fenerbahçe, durumdan vaziyet çıkararak ortada götürdüğü maçı son çeyrekte kaptı kaçtı. Söz konusu kupa olunca takım kapasiteleri ve oyun kalitesi ‘teferruat’ oluyor.

Sete set kontrollü hücum gurusu Fenerbahçe’yi zıvanadan çıkarmayı başaramadı Ataman... Hayatının hatalarından bir tanesini daha yaparak, oyununu açık alanda ‘koş, koş, at’a çevirmek, Moerman ve Simon’un etkinliğinden yararlanma yerine Fenerbahçe’nin kısır basketbolunu oynadı ve kupayı teslim etti.

GECEYİ KURTARDI

“Nereden inceyse oradan kopsun” anlayışıyla vasat savunma, ‘keçi boynuzu’ kıvamında kontrollü hücum ve kafa kafaya yarı saha şut düellosu yaptı taraflar... ‘Perdele devril’ler dışında pota altlarını hiç kullanmadılar. Vesely ve Lauvergne yokluğunda hepten kısalara kalan Fenerbahçe’de geceyi kurtaran adamların başında hem sayı atan hem de 5 numara oynayarak bütün açıkları kapatan Gigi Datome ve tabii ki Kostas Sloukas vardı.

Yazının devamı...

Ne sihirdir ne keramet

9 Şubat 2019

Oyunu okumaktır marifet... Açık alan ve geçiş oyunlarının mimarı Pitino’ya sahayı dar etmek gerekiyordu.

Deneyimini konuşturan Obradovic, Yeşilleri sete sete mahkum ederek,45 yıllık Amerikan Kolej ve NBA koçluklarından sonra Avrupa’da Panathinaikos ile ikinci bahar arayan yaşlı kurt Rick Pitino’nun gazını aldı. Deplasmanda maç kazanma ve üçlük sokma özürlerini kolej takımı esprisiyle her hücumumuzda farklı savunma yaparak ayarımızı, set ezberimizi bozma gayreti içerisinde, bir iki sayı geriden gelerek ilk yarı boyu kopmadan oyunda kalmaya çalıştılar ama nafile.

EVİNİN EFENDİSİ FENERBAHÇE

19 sayı önde girdiğimiz 2. yarıda Obradovic “Pana’nın tek ve son efsanesi benim dercesine” Takımının enerjisini bütün maça yayarak, olası 1-8 çeyrek final eşleşmesine de caydırıcı mesaj verdi. Rakip kafasını kaldırır gibi olunca, toplamda 26’da 12, %46 üçlük isabetiyle dışarıdan ısırarak, heveslenmelerine müsaade etmedik. Bobby bildiğimiz gibi cin, Green takıma alışmış görüntüde, Melli geceyi kendisinin yapacak derecede sıcaktı. Giren çıkan, yeni devşirme genç Tarık’da dahil, Fenerbahçe’nin kendinden emin dinginliğini bozmadan katkı verince, Vesely’sizlik yüzünden tarifsiz kederlere bürünmeden geceyi mutlu kapadık.

Yazının devamı...

Evimde asla!

11 Ocak 2019

 Çift maç haftasının ilk maç mağluplarından F.Bahçe, Zalgiris galibiyetiyle, yılbaşı itibarıyla girdiği peş peşe şok yenilgi türbülansına son verdi. Bir başka ‘azı karar çoğu zarar’ gecesinde olumlu anlamda; ‘kontrolcü F. Bahçe’ yi zevkle izledik.

Obradovic takıma her şeyi yeteri kadar iyi yaptırıyor. Top kaybını önlemek için frenli hücum ediyor. Keskin nişancılarının eli sıcak değilse, dün akşam yaptığı gibi, içeriden, boyalı alandan hücuma odaklanıyor. Agresif başlayan Zalgiris’i maç boyu havaya sokmadı F.Bahçe. Kostas’ın skor ve oyun liderliğini başarıyla sürdürdüğü akşamda takımın akışkanlığını sağlayan diğer oyuncu bermutat Dixon’dı. Vesely, Lauvergne, Melih ve Kalinic bütün geceyi süsleyen; tamamı oynayan takımın en başarılıları oldu.

İSTANBUL ZORLAR ADAMI!

Final-four yarışının başatları takımlarımızın İstanbul gecesinde Anadolu Efes, serbest atış dışı sayılarda (49’da28’le %57) istikrar yakalayarak “Khimki’ye kimsin hocam” dedi. Başta top kayıplarıyla bocalayan Efes, zamanında reaksiyon verdi. Micic (toplamda 16 sayı), Moerman ve Anderson, performanslarıyla arayı açarken, savunmayı da bir tık arttırarak 3. çeyrekten itibaren kaçtık. Doğuş’un ilk maçtaki gibi oyunun iki tarafındaki başarısını yinelediği gecede son çeyrekteki kaosa pabuç bırakmadan, top ve sayı paylaştırma başarısına sakin bir maç bitiriş ekleyerek 2’de 2 galibiyetle kapadık haftayı.

Yazının devamı...

Evimde asla ...

11 Ocak 2019

Çift maç haftasının ilkinin
mağluplarının karşılaşmasında F.Bahçe,
Zalgiris’i yenerek, peş peşe şok yenilgi
türbülansına son verdi.
Bir başka ‘azı karar, çoğu zarar’
gecesinde olumlu anlamda; ‘kontrolcü
F.Bahçe’yi zevkle izledik. Obra, takıma

Yazının devamı...

Mutlu yıl sonu partisi

29 Aralık 2018

Bütün salonla birlikte yüksek gerilim yaratarak, geçen sezonki final four’un rövanşında 13 saniye kala geriden gelip, Datome’nin maç topuyla kazandık. Az, öz ve isabetli top kullanıp, uygun şut seçimine özen göstererek, dizginleri maç boyu elinde tutmayı seven Obradovic’in isteği doğrultusunda düşük skorlu geçen gecede F.Bahçe peş peşe 11. galibiyetini aldı. Obra, hücumda ortalama 90 sayı atan rakibini 63 sayıda tutarken, bütün bildiklerini sergileyen öğrencisi Laso’yu ‘faso fiso’ etti.

BU SENE YAĞMA YOK

Fenerbahçe’nin rotasyon gereği skoru takıma paylaştırarak total hücum edip, rakibin hızını keserek ritmini bitirme tuzağına düştü Real... Başarılı dümencisi Sloukas’tan yoksun çıktığı maçta Fenerbahçe serbest atışlar dışında kullandığı 58 topun 25’ini (%43) sayıya dönüştürerek 2. çeyrekte elinden kaçırdığı maçı sonunda yakaladı. Kafa kafaya giden maçta savunma sertlikleri karşılıklı tavan yaparken Fenerbahçe topsuz katlar, toplu dalışlarla rakibin rüzgarını ancak Dixon son çeyrekte atmaya başlayınca kırarak tarih yazdı.

Yazının devamı...

Bahçeşehir Koleji heyecanlandırıyor

1 Kasım 2018

“Bahçeşehir”in benim için anlamı şu; üzerinize afiyet Emlak Bankası’nda, Turgut Özal’ın talimatıyla, Türkiye’nin ilk uydu kentini hayalleyen, baştan sonra gerçekleştiren bir baş mimarım.

“Kolej” kelimesinin anlamı ise şöyle; beni ben yapan Kadıköy Maarif Koleji’nden mezunum. Antrenörlüğüme çıta atlatan Ankara Koleji’nde, Bahçeşehir Koleji’nin bugün parkede yapmak istediklerini yaşayarak deneyimleyen bir, ‘oldtimer’ koçum.

Onlar da şimdi, bizim Ankara Koleji’nde gerçekleştirdiğimiz gibi okulu takımın yanına çekerek kaliteli taraftar kitlesini oluşturup, basketbolda yakalanacak başarıyla okulun popülaritesini artırma hedefinde...

SLOGANLARI: GÜN BUGÜNDÜR!

Uzun uzun arge açmazına girip Müslüman mahallesinde salyangoz satmaktansa, Roma’da Romalı gibi davranıyorlar! Lige girdikleri ilk yıldan başlayarak, ‘ortanın üstünde, yukarı çıkma potansiyeli olan’, seyirciyi tribüne çekebilecek, denk düşürürse herkesi yenebilecek bir kadroya sahip Bahçeşehir Koleji...

Rautins, Slaughter, Dewayne White Jr, Preldzic gibi ‘yerlerinin iyisi’ adamların ve maç başı ortalama 26 sayı atıp, 6 asist yapan ‘fenomen adam’ Colom’un yanına kattıkları yerlilerle tabirin İngilizcesiyle, ‘pain in the ass!’ bir takım kurdular. Yunan koç Stefanos Dedas da doğru seçim...

Dört haftada herkes, ‘Avrupa maçları kargaşası’ yaşarken durumdan vaziyet çıkararak ligin en üst sıralarına yerleşen bu vizyoner girişimin uzun soluklu olmasını, parkede güzel dakikalar yaşatmasını diliyorum.

Yazının devamı...

Başa soyunacaklar…

11 Ekim 2018

Başaltı için ise Darüşafaka Tekfen kispet giyecek. AZİZ başkan mı yoksa ASIL başkan tek başına Obradovic mi? bu yıl belli olacak. Cumhurbaşkanlığı kupası Anadolu Efes’e giderken Ali Koç’un ayağı iyi sınav vermedi. Her yıl ‘zirve kanıksamışlığı takımı kasar’ derim ve Obradovic tükenmez başarı ihtirasıyla beni her yıl yalancı çıkarır. Usta koç  1 ve 5 numarasına iki dokunuş yaparak oturmuş takımıyla parkeye çıkıyor. 24 yaşında ki Tyler Ennis, NBA’den Los Angeles Lakers’dan geliyor. Hazırlık maçları, aynı zamanda Kanada Milli Takımı’nın formasını da giyen Ennis’in Avrupa parkesine alışmasının biraz zaman alacağını gösterdi.

Nihayet gerçeğe çok yakın pivotu var  

Aynı maçlarda top fazla Kostas’ın elinde kaldı ve Fenerbahçe bu yüzden geçen yılki topu fazla paylaşan akışkan oyunundan uzakta kaldı. 2.11 boyundaki (gerçek anlamıyla)Fransız  JOFFREY LAUVERGNE çok yerinde transfer. Avrupa’da  çok

takım dolaşmış, NBA deneyimi yaşamış, tabirimi mazur görün ‘eski kaşar’ Obradovic’e yepyeni hücum opsiyonları verecek bir oyuncu. İlk maçlardan itibaren sanki                         kırk yıllık Fenerbahçe’li gibiydi.

Ataman pek yaman olacak mı?

Yıllardır keçi boynuzu misali ne uzayıp ne kısalan Anadolu Efes’e geri dönüş yapan Ergin Ataman kendi daha önce çalıştırdığı takımlardan değişik kombiler yaparak istediğine yakın bir takım kurdu sonunda. Türklerin en iyileri Şanlı, Metecan, Bitim, yabancıların en faydalıları Motum, Moerman, Pleiss, Anderson, Simon, Dunston vb. lacivert beyazlı kadroda. O kadar ki içeri ve Avrupa’ya iki ayrı takım çıkarabilirler. NBA bonusu Shane Larkin ve Rodrigue Beaubois’de saha lideri yıldız oyuncuları. Epeydir nadasta ki Ataman şok kupa alımlarından birini yapabilir bu yıl.

Yazının devamı...