"Uğur Vardan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Vardan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Vardan

Dün, ‘Demir’ pamuktan ağırdı

PTT 1. Lig’de dün, ‘Derbi mesaileri’ vardı. Günün ilk randevusunda Altınordu, Göztepe’yi 1-0’la geçerken ikinci adımda da Adana Demirspor, ‘hemşerisi’ Adanaspor’u 2-0’lık sonuçla mağlup etti.

İlginçtir, iki derbinin de futbol coğrafyamızdaki izdüşümleri benzer kapıları çalıyor; açmak gerekirse İzmir de Adana da bu ülkenin ekonomik gelişim açısından öncelikli şehirleri ama ‘güzel oyun’daki potansiyelleri, uzun bir süredir ‘Süper Lig’ vitrininden uzak duruyor.

 

Adana Demirspor geçen sezon kendi adına özlemine son vermek adına bir hayli mesafe kat etmiş ve “Bu sefer başarıyoruz” psikolojisine herkesi inandırmıştı.

 

Ama sezon sonuna doğru arka arkaya kaybedilen puanlarla hedeften çok çabuk uzaklaşılmış, camianın payına yine hasret düşmüştü.

 

Bu sezon İzmir takımları en azından geride kalan dokuz hafta itibariyle ‘Süper Lig’ hedefinde bir adım daha öndeler.

 

‘Adana ekürisi’nden ise Demirspor, dünkü galibiyetle ‘İlk altı’yla olan takibinde adımlarını sıklaştırdı.

 

KALBİ SOLDA ATANLAR...

 

Karşılaşmanın ilk yarısına iki takım kalecisinin kurtarışları damga vururken bu bölümde gol sesi çıkmadı.

 

İkinci yarının başları, o klişe deyişle orta saha mücadelesi şeklinde geçerken perdeyi açan isim 62. dakikada Attamah’ın ‘Al da at ama’ şeklindeki güzel pasını değerlendiren Burak Çalık oldu.

 

90’da ‘Mavi Şimşekler’ farkı ikiye çıkardı ve Rumen oyuncu Victor Astefei, ‘jeneriklik’ golüyle skoru belirledi.            

 

Tabii her şey için çok erken ama dünkü mücadele ve sonuç, hayata bakış konusunda ‘Kalbi solda atanlar’ın her daim sempatiyle yaklaştığı Demirspor’a moral ve motivasyon bakımından önemli katkıda bulundu.

 

Gönül (ya da en azından benimki) ister ki İzmir ve Adana da ‘Süper Lig’ heyecanın içine dahil olsun. Ne derler, bekleyim görelim…

X