"Uğur Cebeci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Cebeci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Cebeci

Yeni hatlar, yeni fırsatlar

Havayolları yılda iki defa tarifelerini değiştirir: Yaz ve kış. 29 Mart’ta başlayan yaz sezonu, 25 Ekim’de bitiyor.

Havayolları, yeni açacakları hatlarda yolcularına promosyonlu fiyatlar sunuyor. Erken biletini alan uygun fiyata uçuyor. Peki kış tarifesiyle birlikte şirketler hangi yeni noktalara uçacak, nerelere sefer artıracak?

TÜRK HAVA YOLLARI


MIAMI: THY, 14 yıl sonra Miami’ye geri dönüyor. 2001’de 11 Eylül terör olaylarının ardından seferleri durdurduğu Miami uçuşları 25 Ekim’de yeniden başlıyor. Bu hattın açılmasıyla THY’nin ABD’deki uçuş noktası sekize yükselecek. Miami’den sonra açılacak uçuş noktası ise 16 Mayıs 2016 tarihinde başlayacak olan Atlanta.
Miami hattının açılması nedeniyle THY özel bir promosyon kampanyası yapıyor. Biletlerini 13 Ekim’e kadar alanlar, ekonomi sınıfı, gidiş-dönüş, tüm vergi ve harçlar dahil 599 dolardan başlayan fiyatlardan yararlanabilecek. Kampanya biletleri ile 25 Ekim’den başlayıp 15 Mart 2016 tarihine kadar uçulabilir.
DURBAN: THY uzun yıllardır Güney Afrika’da uçtuğu Johannesburg ve Cape Town’a üçüncü bir kenti ekliyor. 5 Kasım’dan itibaren haftanın yedi günü İstanbul’dan kalkacak THY uçağı, Johannesburg’dan sonra Durban’a devam edecek. Doluluk oranlarına göre, Durban’a önümüzdeki yıl doğrudan seferlerin yapılması gündemde. Uçuşlarda Airbus A330-300’ler kullanılacak.
BAĞDAT: THY, İstanbul Atatürk’ten yaptığı karşılıklı iki sefere ek olarak 25 Ekim’den itibaren Sabiha Gökçen’den de Bağdat’a uçmaya başlıyor. Uçuşlar haftanın her günü karşılıklı gerçekleştirilecek.
Seferler artırılıyor
THY, kış tarifesi ile birlikte Kuala Lumpur uçuşlarını haftada 7 seferden 10’a çıkarıyor. İsrail’deki en büyük yabancı taşıyıcı olan THY, Tel Aviv seferlerini de haftalık 49’dan 56’ya yükseltiyor. Yani İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Tel Aviv’e günde 8 uçuş karşılıklı gerçekleştirilecek.


PEGASUS


Irak pazarına hızlı bir giriş yapan Pegasus, 8 Eylül’den itibaren İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bağdat’a haftanın üç günü, Erbil’e ise 10 Eylül’den itibaren haftada 4 sefer karşılıklı uçmaya başladı. Bilet fiyatları Bağdat için 144,99, Erbil için de 129,99 dolardan başlıyor. Irak yolcuları İstanbul üzerinden Bağdat’a 41, Erbil’e ise 38 noktayla bağlantılı uçabiliyor.


ATLASGLOBAL


20 Eylül’den itibaren İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Bağdat’a tarifeli uçmaya başlayan AtlasGlobal, 26 Ekim’de Basra ve 27 Ekim’de de Necef hatlarını uçuş ağına katacak. Böylelikle Erbil ve Süleymaniye ile birlikte AtlasGlobal’in Irak’taki uçuş noktası 5’e ulaşacak. Bilet fiyatları, Erbil ve Süleymaniye için 180, Bağdat, Basra ve Necef için de 240 dolardan başlıyor.


ROYAL JORDAN


AMMAN: Ürdün Havayolları Royal Jordan, 9.5 yıl aradan sonra yeniden Amman-Ankara hattını açıyor. 25 Ekim’de başlayacak uçuşlar, haftanın üç günü karşılıklı gerçekleştirilecek. Bu seferlerde Brezilyalı imalatçı Embraer’in 195 serisi uçakları kullanılacak.


ELLINAIR


SELANİK: Yunan havayolu şirketi Ellinair, Selanik’ten İzmir seferlerine başladı. Haftada iki gün karşılıklı gerçekleştirilecek uçuşlar cumartesi ve salı yapılıyor. Seferlerde RJ85
uçakları kullanılıyor.


8 Kasım’da uçacaklar, dikkat!


Seçimler nedeniyle bu yıl yaz saati uygulaması 25 Ekim yerine 8 Kasım’da sonlandırılacak. Düzenleme sonrasında 8 Kasım’da saatler 04.00’ten 03.00’e alınacak. O gün uçacaklar, dikkat!

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI