"Tolga Akyıldız" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Tolga Akyıldız" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Tolga Akyıldız

Mabel Matiz tekrara düşmemek için ne yapmalı?

Kısa sürede müzikle yatıp kalkan, işini ciddiye alan, bolca konser yapıp mekânları dolduran, iyi nakaratlarla, şairane sözlerle haşır neşir bir müzisyen olmayı başardı. Peki daha fazlasını da yapabilir mi? Bence evet...

Mabel Matiz beş yıl kadar önce tamamen orijinal bir tavırla; sesinin sınırlarına rağmen; samimi, karakteristik vokali ve bu vokale uygun şarkı yazarlığıyla hayatımıza girip hak ettiği bir başarı kazandı. Sözleri, besteleri ve kendini ifade biçimiyle kent ozanlığına göz kırptı. O çok sevdiğimiz şarkılarına sığdırmayı başardığı hikâyelerin bizdeki duygusal karşılığı gerçekti. Çoğumuz Mabel Matiz’in kim olduğunu sorgulamadık. Diş Hekimi Fatih Karaca’yla ilgilenmedik. Çünkü tıpkı Mabel adını aldığı ‘Kumral Ada Mavi Tuna’ romanında olduğu gibi bir hayal kahramanı gibiydi tavrı. Şarkılarıyla bizi ‘matiz’ etmeye gelmişti...

Mabel Matiz  tekrara düşmemek için ne yapmalı

Gereken sevgi ve saygıyı da gördü Mabel. Duygusallığı elden bırakmadan ekibiyle birlikte kariyerini ustalıkla yönetti. Müzikle yatıp kalkan, işini ciddiye alan, bolca konser yapıp mekânları dolduran, iyi nakaratlarla, şairane sözlerle haşır neşir bir müzisyen olmayı başardı.

KÜÇÜK BİR HATIRLATMA...

Daha ne olsun? Belki şu olabilirdi; piyasa beklentileri doğrultusunda tekrara düşme riskinden kaçınmak için daha sık ‘içeri’ye dönebilirdi. Mete Özgencil’li ‘Zor Değil’ ya da Ah Kosmos!’la yaptıkları ‘Mavi’ için duyduğum heyecanı devam ettirmesi bu şekilde mümkün olabilirdi.‘Ya Bu İşler Ne’yi, Mabel Matiz diskografisi ve yaz ayları için yanlış bulduğumdan değil, daha fazlasını yapabileceğini bildiğimden söylüyorum. Sevdiğimiz birçok Mabel şarkısını tek tek saymaya da gerek görmüyorum. Söylediklerim Mabel Matiz’in kariyer yolculuğuna ve potansiyeline dair küçük bir hatırlatma notundan ibaret.

Mabel Matiz  tekrara düşmemek için ne yapmalı

‘Ya Bu İşler Ne’nin video’sunu dikkatlice izleyin. Renk ve desenler değişirken Mabel’in dans koreografisi üzerinden ne anlatmak istediğiyle de ilgilenin. Bu algı, şarkıyla bağınızı kuvvetlendirecektir. Parçanın ticari anlamda başarılı olmasının önünde herhangi bir engel görmüyorum, dinleyeni çabucak sarıp sarmalayan bir nakaratı ve düzenlemesi var. Ancak ben, ‘Bu şarkıyı sadece Mabel Matiz’den dinlerim, başkası söylerse aynı hissi vermez’ dedirten şarkılarını tercih ediyor ve o tür işlerin kariyerinin geri kalanın yolunu aydınlatacağına inanıyorum.

Mabel Matiz  tekrara düşmemek için ne yapmalı

MILEY CYRUS KENDİNİ KEŞFETMEYE DEVAM EDİYOR

29 Eylül’de yayımlanacak altıncı albümüyle aynı adı taşıyan teklisi ‘Younger Now’ı geçen günlerde çıkaran Miley Cyrus; bu tekliden önce de yine albümde yer alacak ‘Malibu’ ve ‘Inspired’ teklileriyle nasıl bir müzikal çizgi üzerinde yürüyeceğinin işaretlerini vermişti. Şimdi; ‘Younger Now’la birlikte ‘Bangerz’ albümündeki hiphop karakterinden tamamen sıyrılmış olduğunu net biçimde görüyoruz. Albümün geri kalanında yani Dolly Parton düeti ‘Rainbowland’la ve diğer yedi parçayla bu bütünlüğü koruyacağına kesin gözüyle bakıyorum. Albümün bütünlüğünden kastım; Miley’nin kurduğu ve onu güvenli tarafta tutacak pop-country dengesi ve daha kolay dinlenip kabul edilebilir şarkılar...

Şarkının video’sunda; Miley’nin üzerinde büyük etki bırakmış ‘Kral’ Elvis Presley’e sayısız gönderme var. Karnaval tadının yanı sıra 50’lerin koreografi ve görsel öğelerini işin merkezine koyan video, 24 yaşında, genç bir kadının nostaljisi sanki. Ama bu nostalji; akranı olan diğer star’lar gibi ‘Kendimi çok yaşlanmış hissediyorum’ demiyor. Aksine, ‘Kimseler aynı kalmaz; her çıkışın bir inişi vardır; hem değiştiğini kabul et hem de kendini daha genç hisset’ demek istiyor. Miley; kafası karışık günlerinden sonra uzun bir uykudan uyanmış gibi ama kendini keşfetmeye de devam ediyor.

X