"Sinem Vural" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sinem Vural" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sinem Vural

Latin müzik, rap ve pop zirvede

Sevdiğim (şarkılar arasındaki ses farklılığı sorununa çözüm bulsalar daha da seveceğim) dijital müzik dinleme platformlarından Spotify, 2017 dinleme verilerini açıkladı.

Veri dökümlerine göre Türkiye’deki kullanıcıların zevkleri, bazı açılardan ana akım medyayı şaşırtacak nitelikte.
Sezen Aksu 2017 yılında Türkiye’de hem en çok dinlenen sanatçı hem de en çok dinlenen kadın sanatçı olurken, son albümü “Biraz Pop Biraz Sezen” de yılın en çok dinlenen albümü listesinde zirveye yerleşti.
Aksu’nun dışında Türkiye’de ilk 5’e giren isimler Sıla, Tarkan ve Sagopa Kajmer. Aynı listenin ikinci sırasında Ed Sheeran’ın yer alması gerçekten dikkat çekici.
Türkiye’de en çok dinlenen grupların başında ise Imagine Dragons geliyor. İlk 5’in diğer isimleri Duman, Coldplay, The Chainsmokers ve Adamlar.
Özellikle Adamlar’ın ikinci albümleriyle bu başarıyı yakalaması önemli.
Hani medyada kendine yer bulmakta zorlanan Adamlar!
Sandığınızın aksine Türkiye’de en çok dinlenen Türkçe şarkı Aleyna Tilki’nin “Sen Olsan Bari”si değil, Deeperise’ın “Raf”ı mesela.
En çok dinlenen albümler sıralamasında ise ilk 5 biraz farklı.
Sezen Aksu’nun “Biraz Pop Biraz Sezen”inin ardından Manuş Baba’nın “Dönersen Islık Çal”ı, Norm Ender’in “Aura”sı ve Ezhel’in “Müptezel”i geliyor.
Bu listeye girebilen tek yabancı ise The Weeknd’in “Starboy” albümü. Onun da aldığı ödüller malumunuz...
2017’nin sürprizi ise hem dünyada hem Türkiye’de müzikseverlerin gün geçtikçe ilgi odağı haline gelen Latin müzik...
Latin halklarının gözü Türk dizilerine, Türk dinleyicisinin kulağı Latin müziğine kayar oldu.
Veriler gösteriyor ki önümüzdeki günlerde rap, alternatif rock ve pop yükselişi sürecek.
Latin müzik sanatçıları konser için peş peşe buralara gelirse de sakın şaşırmayın.

Peki ya benim listem?

Platform, kullanıcılarına da en çok ne dinlediğini özet halinde gösteriyor. Benim ilk 5’imde Can Kazaz “Bunca Yıl” ile zirvede.
Kazaz’ın “Ben Sizden Kaçtım” albümünü o kadar dinledim ki, tek şarkısının zirvede olmasına ben bile anlam veremedim.
İkinci sıramda ise
Dua Lipa, gizli bir günah gibi bana gülümsüyor.
“New Rules” yürüyüş müziğimdi de.
Üçüncü Ceylan Ertem... “Bırak Kendini” tekrar tekrar çaldığım bir diğer şarkı oldu bu yıl. Sezen Aksu’nun Onur Özdemir şarkısı “Günaydın Memur Bey”i ise Aurora’nın “Under the Water”ı takip etti.
Listenin devamında Vega, Lara di Lara, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Can Güngör, Adamlar vardı. Kim ne derse desin, bu sene özellikle de benim için iyi yerli müzik yaptı...

Online müzik nereye gidiyor?

Apple Music’in başında olan ve sektörün en tecrübeli isimleri arasında yer alan Jimmy Iovine, Billboard’da çıkan röportajında online müzik dinleme rakamlarının hâlâ hedeflerinin çok gerisinde olduğunun altını çizdi.
Bu serzeniş 2017’nin ilk yarısında, sektörün yüzde 62’lik gelirinin online dinleme üzerinden gelmesine rağmen!
İlginçtir, dünya çapında 30 milyon kullanıcısı bulunan Apple Music, yükselen ivmeyi görerek R&B ve hip hop’ı desteklemiş ve dinleme oranlarının 30.3’lük payı bu türlerden sağlanıyor.
Araştırmalar 2030 yılında pazarın 41 milyar dolarlık olacağını gösteriyor.
Gelecekte neler yaşanacağı konusunda fikri olmadığını dile getiren Iovine, dinlenme oranlarının ekseninde “Daha genç ve uluslararası yıldızlar olabilir” diyor.
Görünen o ki uluslararası yıldızlar çıkarmanın, illa “Türkçe olmalı” dememenin tam zamanı. Bu pazarda herkes ve her tür için yeterince yer var (olacak) ve üretim tanınmak için oldukça iyi bir fırsat gibi duruyor.

Kırmızı beyaz hizmet

Avustralyalı grup King Gizzard&the Lizard Wizard, önümüzdeki yıl 13-14-15 Mart’ta İstanbul Salon’da konser verecek. Biletleri şimdiden tükenen konserlerden önce, grubun bu yıl çıkan dördüncü albümü yayınlanacak Türkiye’de...
Grup bazı plak şirketlerine albümün yayın haklarını hediye etti, bunlardan biri de Tantana Records...
250 adet kırmızı ve 250 adet beyaz long play, şubata kadar anca hazır olacakmış. Meraklıları kaçırmasın derim. Konserde de imzalatırsınız hem...

Neler dinledim?

· Fox & Charm - Bad Habits
· Umut Döven - Uçurtma
· Nilipek - Havada Bir Hinlik Var
· Black Rebel Motorcycle Club - King of Bones
· Bajar - Belki

Stadyum içinde altın değerinde bir stüdyo

Kulağa garip geldiğinin farkındayım ama kocaman bir kompleks içinde gerçekten müziğe özel bir alan ayrıldı.
Dünyada bir stadyum içinde açılmış ilk dijital müzik stüdyosu olacak VodafoneFreeZone Stüdyo’nun tanıtım toplantısı, geçtiğimiz günlerde yapıldı.
(Dünyada başka örnekleri var ama stadyum içinde bu bir ilk.)
Gençler, en iyi ekipmanları kullanarak ve profesyonel ekiplerden koçluk alarak kayıt yapabilecek burada. Bu muhteşem.
Aynı zamanda dijital konser mekanı olacak bu yer için büyük yatırım yapılmış.
Peki, böyle bir yatırım niye yapıldı? Çünkü bütün şirketler, geleceğin müziğinin dijitalde olacağı konusunda hemfikir.
Dijital müzik dinleme alışkanlıklarının gelişmesi ve trendin bu yöne kayması da büyük markaların yatırım yapmasında büyük etken.
Vodafone FreeZone Stüdyo, haftanın 6 günü 12.00-24.00 saatleri arasında hizmet verecek.
İsteyenler, online rezervasyon yaptırarak stüdyoda 4 saat kalıp tonmaysterden teknik koçluk alarak kayıt yapabilecek ve stüdyodan ayrılırken de o kayıtları teslim alabilecek.
Altın gibi bir fırsat değildir de nedir bu! Daha birçok imkanı ve online konserleri internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Nilipek’ten Döngü

Nilipek ikinci albümü “Döngü” için kendini yeniden tanımlamış.
Açık söyleyeyim, ilk albümde sevmediğim çok nokta vardı. Ama bakıldığında bütün bir işti ve en iyiler arasında yer alıyordu.
Nilipek bu albümde bizi akustik ezgilerin sadeliğiyle baş başa bırakıyor, duygularını kulağa söylüyor. Ve bunu o kadar iyi yapıyor ki demoralize olmanıza bile izin vermiyor.
Albümde en çok sevdiğim şey, eski tanıdıklarla buluşma gibi olması. Ceylan Ertem imzalı “Soru İşareti”, Ayyuka’nın kendi adını taşıyan albümünden “Havada Bir Hinlik Var” cover’ı, Second’ın solisti olarak tanıdığım Özgün Semerci’nin banjo ve lapsteel çalması...
Açıkçası 11 şarkılık albümün sonuna geldiğimde Beşiktaş’ta geçen 20’li yaşlarımın başına ışınlandım sağ olsun.
İyi ki varlar...

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI